REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Wielka Brytania daje zielone światło na ekstradycję założyciela WikiLeaks, Juliana Assange

Po ponad 10-letniej batalii sądowej brytyjska minister spraw wewnętrznych podpisała nakaz ekstradycji do Stanów Zjednoczonych założyciela serwisu WikiLeaks, 51-letniego Juliana Assange.

17.06.2022
13:51
Ekstradycja Juliana Assange, założyciela WikiLeaks, podpisana
REKLAMA

Brytyjska minister spraw wewnętrznych Priti Patel w piątek 17 czerwca podpisała nakaz ekstradycji założyciela WikiLeaks, Juliana Assange do Stanów Zjednoczonych, które łącznie stawiają mu 17 zarzutów dot. szpiegostwa. Assange ma 14 dni na odwołanie się od wyroku.

REKLAMA

Stany Zjednoczone od ponad 10 lat domagają się ekstradycji australijskiego aktywisty, który w latach 2010-2011 na łamach serwisu WikiLeaks odtajnił wojskowe dokumenty dotyczące wojny w Afganistanie, wojny w Iraku, tajne depesze dyplomatyczne pochodzące z amerykańskich ambasad na całym świecie oraz dokumenty więźniów z Guantanamo. W sumie departament sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych postawił Assange'owi 17 zarzutów natuszenia ustawy o szpiegostwie (Espionage Act), twierdząc, że materiały ujawnione przez mężczyznę zagrażają dobru i życiu powiązanych z nimi ludzi.

Prawnicy Assange'a twierdzą, że tajne dokumenty opublikowane przez WikiLeaks, dotyczące wojen w Iraku i Afganistanie, ujawniły nieprawidłowości w działaniach USA i leżały w interesie publicznym.

Ekstradycja Juliana Assange zgodna z prawem

"Sądy Wielkiej Brytanii nie stwierdziły, że ekstradycja Assange byłaby opresyjna, niesprawiedliwa lub nadużycie proceduralne. Nie stwierdziły również, że ekstradycja byłaby niezgodna z jego prawami człowieka, w tym jego prawem do rzetelnego procesu sądowego i wolności słowa, i że podczas pobytu w USA będzie odpowiednio leczony, zgodnie z jego potrzebami." - czytamy w oświadczeniu.

Wielka Brytania zatwierdziła ekstradycję założyciela WikiLeaks Juliana Assange do USA

W marcu bieżącego roku Amnesty International informowała o odmowie przez Sąd Najwyższy przyznania Assange'owi prawa do apelacji od poprzedniego orzeczenia Sądu Najwyższego zezwalającego na jego ekstradycję.

REKLAMA

W latach 2012-2019 mężczyzna przebywał w ambasadzie Ekwadoru w Londynie, w 2012 uzyskując azyl polityczny i w 2017 obywatelstwo Ekwadoru. W 2019 roku cofnięto decyzję o azylu, a obecnie Assange przebywa w ściśle strzeżonym więzieniu Belmarsh w Londynie, gdzie jest przetrzymywany od czasu wyciągnięcia go siłą z ambasady Ekwadoru w Londynie trzy lata temu. W styczniu 2021 r. sąd pokoju (tzw. magistrates court, sąd niższej instancji rozpatrujący drobne sprawy), że Assange nie może zostać poddany ekstradycji, ponieważ byłoby to "opresyjne" ze względu na stan zdrowia psychicznego mężczyzny. Lecz Sąd Najwyższy uchylił tę decyzję w grudniu tego samego roku, twierdząc, że Assange może zostać poddany ekstradycji na podstawie zapewnień rządu USA dotyczących jego leczenia.

Zdjęcie główne: Casimiro PT/Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA