REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bezpieczeństwo

Upił się i zgubił pendrive'a. Były na nim dane prawie pół miliona osób

Nie jest niczym nowym przeczytać, że któryś z bliższych lub dalszych znajomych podczas imprezy zgubił portfel czy klucze. Kartę można zastrzec, w drzwiach zmienić zamki, ale co jeżeli zgubisz pendrive z wrażliwymi danymi 460 tysięcy osób?

28.06.2022
11:31
Japończyk zgubił pendrive z danymi prawie pół miliona osób
REKLAMA

Nietypowe zdarzenie miało miejsce w mieście Amagasaki w prefekturze Hyogo w południowej części Japonii. Jak podaje publiczna telewizja NHK, 21 czerwca mężczyzna pracujący na zlecenie lokalnych władz zgubił pendrive zawierające dane ponad 460 tysięcy osób.

REKLAMA

Zgodnie z informacjami podanymi przez NHK, mężczyzna w wieku około 40 lat pracował dla firmy BIPROGY. Lokalne władze zleciły BIPROGY wsparcie techniczne przy wypłacaniu pieniędzy ze specjalnego funduszu przeznaczonego dla osób dotkniętych ekonomicznymi skutkami pandemii COVID-19. Mężczyzna bez wiedzy przełożonych skopiował wrażliwe dane mieszkańców Amagasaki - w tym nazwiska, daty urodzin, adresy, numery kont bankowych oraz informacje dotyczące przysługujących im ulg podatkowych i świadczeń socjalnych.

Następnie tego samego dnia - 21 czerwca, za pośrednictwem call-center w sąsiedniej Osace, przesłał dane z pendrive do odpowiedniej jednostce w firmie. Jednakże po przesłaniu danych nie wyczyścił zawartości pendrive, lecz poszedł do lokalnej restauracji, w której - jak donosi NHK - pił alkohol. Mężczyzna wracał do domu w stanie upojenia alkoholowego, lecz nie dotarł do niego, zasypiając na ulicy. Kiedy obudził się rano, w środę 22 czerwca z przerażeniem odkrył, że nie ma ze sobą torby zawierającej pendrive.

REKLAMA

Pracownik BIPROGY natychmiast udał się na policję, by zgłosić zaginięcie torby. Zarówno firma jak i władze prefektury Hyogo poinformowały o zdarzeniu w czwartek 23 czerwca, natomiast zguba odnalazła się rano 24 czerwca w mieście Suita w prefekturze Osaka.

Jak zapewniają lokalne władze, nie doszło do wycieku danych, gdyż były one zaszyfrowane i możliwe do wglądu jedynie po podaniu hasła.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA