REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Po co odpalać rakietę na orbitę z okolic równika, jak można ze Szkocji. Zaraz, co?

Najłatwiej rakietę wysłać na orbitę z okolic równika. To tam ruch obrotowy Ziemi najbardziej pomaga rakiecie wydostać się z ziemskiej atmosfery. Tymczasem brytyjsko-duńska firma Orbex Prime planuje jeszcze w tym roku wysłać swoją ekologiczną rakietę z portu kosmicznego w… Szkocji.

31.05.2022
12:25
Rakieta Prime wystartuje ze Space Hub Sutherland w Szkocji
REKLAMA
  • Na północy Szkocji powstaje pierwszy port kosmiczny w Wielkiej Brytanii
  • Jeszcze pod koniec tego roku ze Space Hub Sutherland wystartuje pierwsza rakieta orbitalna.
  • Rakieta Prime budowana przez Orbex będzie wynosiła mikrosatelity na niską orbitę okołoziemską.
REKLAMA

Jedenastego maja firma zaprezentowała pełnowymiarowy prototyp rakiety Prime. Jak na razie jest to pierwsza opracowana w Europie rakieta przeznaczona do wynoszenia mikrosatelitów na orbitę, która osiągnęła etap gotowości technicznej. W najbliższym czasie firma planuje rozpocząć pierwsze testy silników rakiety i proces optymalizacji procedur startowych.

Rakiety będą startować z portu kosmicznego w Szkocji

Rakieta Prime nie należy do kolosów. Pierwszy człon dziewiętnastometrowej rakiety będzie miał za zadanie za pomocą sześciu silników wynieść rakietę na wysokość 80 km. Po odłączeniu drugi człon napędzany jednym silnikiem powinien wspiąć się na niską orbitę okołoziemską. Warto tutaj zauważyć, że silniki rakiety mają być napędzane odnawialnym biopaliwem, które przynajmniej według producenta ma gwarantować znacząco niższy poziom szkodliwych emisji niż porównywalne rakiety. Wstępne badania mówią nawet o 96 proc. niższym poziomie emisji dwutlenku węgla w stosunku do rakiet napędzanych paliwami kopalnymi.

REKLAMA

Jednocześnie, niezależnie od rakiety Prime przygotowywany jest port kosmiczny Space Hub Sutherland na północnym wybrzeżu Szkocji, z którego będą odbywały się starty. Jest to pierwszy port kosmiczny w Wielkiej Brytanii, z którego pionowo będą startowały rakiety. Jak zapewnia operator, będzie to jednocześnie pierwszy na świecie port kosmiczny neutralny dla środowiska pod względem emisji zarówno na etapie budowy, jak i operacji docelowych.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA