REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bezpieczeństwo

Rosjanie mają przygotować się na jądrowy atak odwetowy. Wiadomość skasowano. Tak wyglądała

Ministerstwo Sytuacji Nadzwyczajnych Federacji Rosyjskiej przez kilka godzin wmawiało obywatelom, że NATO może się mścić na Rosji i że muszą szykować się na atak jądrowy. Opublikowało nawet poradnik co robić, by przetrwać nuklearną apokalipsę.

20.04.2022
10:39
Rosyjskie wojsko szykuje się na użycie broni atomowej
REKLAMA

- Według danych operacyjnych, podczas masowych obchodów z okazji obchodów Wielkanocy 24.04.2022 r. możliwa jest groźba odwetowego uderzenia nuklearnego ze strony państw NATO - takimi słowami zaczął się opublikowany wczoraj o 17:05 komunikat na witrynie rosyjskiego Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych. W dalszej części wzywa obywateli Rosji do działania. A konkretniej, do szykowania się na koniec świata.

REKLAMA

Czytaj też:

Rosyjscy obywatele mieli uwierzyć, że Rosja odnosi tak wielkie sukcesy w swojej wojnie z wolnym światem, że ten w desperacji przeprowadzi odwetowy atak jądrowy o nieznanej skali. Nie jest jasne przy tym, czy NATO doprowadziłoby do katastrofy na miarę tej ilustrowanej w filmach Mad Max czy książkach i grach Metro, czy też miałby to być atak tylko na kilka strategicznych celów. Niezależnie od tego, obywatele zostali zobowiązani do podjęcia działań.

Jak przetrwać atak jądrowy? Wyjaśnia rosyjski poradnik

Jak przetrwać atak jądrowy? Tak wyglądał rosyjski poradnik

Ministerstwo Sytuacji Nadzwyczajnych Federacji Rosyjskiej wezwało obywateli do samodzielnego doprowadzenia piwnic swoich domów, a także pobliskich schronów przeciwbombowych, do formy nadającej się do zamieszkania. Obywatele, według komunikatu, muszą też tworzyć rezerwy paliwa w ilości 80 litrów, a także gromadzić wodę pitną i przemysłową, długoterminowe produkty spożywcze (zboża, makarony, konserwy mięsne i rybne, cukier, sól) i podstawowe leki.

Opublikowany został również rosyjski schemat profilaktyki jodowej za pomocą postaci tabletek jodku potasu w przypadku uszkodzenia popromiennego:

  • dzieci poniżej 1 miesiąca (niemowlęta i dzieci karmione piersią) - 16 miligramów;
  • dzieci od 1 miesiąca do 3 lat - 32 miligramy;
  • dzieci od 3 do 12 lat - 62,5 miligrama;
  • młodzież w wieku od 13 do 18 lat, dorośli do 40 lat, matki w ciąży i karmiące - 125 miligramów.
  • Osoby powyżej 40 roku życia nie muszą przyjmować jodu.
 class="wp-image-2142177"
Grafika z komunikatu Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych Federacji Rosyjskiej o odwecie atomowym NATO

Podano też podobne instrukcje dla roztworu Lugol.

Resort twierdzi, że to wszystko robota wrogich hakerów

Społeczność internetowa zareagowała na komunikat z dość zrozumiałym zdumieniem. Niektórzy snuli apokaliptyczne wizje, że to wpadka rosyjskiej agentury i że to znak, że Rosja chce zaatakować jako pierwsza bronią jądrową - i w takim kontekście należy rozumieć odwet NATO (co jest najpewniej bzdurą). Inni podejrzewali, że to jakaś nieudolna forma propagandy. Sam resort, zorientowawszy się zapewne, że, zamiast oczerniać wroga, siejąc panikę destabilizuje sytuację we własnym kraju, oskarżył o wszystko hakerów.

Rosjanie uczą się, jak przetrwać atak jądrowy
REKLAMA

Trudno zaufać słowom przedstawicieli Ministerstwa, biorąc pod uwagę analizę kodu witryny, na której był opublikowany komunikat. Wynika z niego, że tekst został opublikowany przez resortowy CMS, a nawet są ślady przenoszenia danych z innego artykułu. Nie można oczywiście wykluczyć, że hakerzy zadbali nawet o takie szczegóły, tworząc perfekcyjną podróbkę. Biorąc jednak pod uwagę zaobserwowaną regułę, w ramach której każdy oficjalny komunikat Rosji zawiera treść prawdzie przeciwną, najbardziej prawdopodobną wydaje się zwykła niekompetencja rosyjskiej propagandy, bezradnie miotającej się w obliczu upokarzającej porażki w Ukrainie.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA