REKLAMA

Rekordowo wysokie ciśnienie nad Polską. Tłumaczymy, dlaczego wpływa to na samopoczucie

Polska już jest pod wpływem potężnego wyżu. W piątek rano barometry pokazały w niektórych miejscach 1041,1 hPa, a wiele wskazuje na to, że do soboty uda się przebić 1050 hPa. To może oznaczać gorsze samopoczucie i bóle głowy. Ale właściwie dlaczego?

18.03.2022 08.54
ciśnienie atmosferyczne
REKLAMA

Podwyższone ciśnienie odnotowane było w całym tygodniu, ale wskaźniki rekordowe będą właśnie dziś i w sobotę. Szacuje się, że 1050 hPa pokażą barometry nad morzem, a w centrum kraju – 1048 hPa. Tylko nieco spokojniej powinno być na południu, z ciśnieniem na poziomie 1043-1046 hPa.

REKLAMA

Już w piątek rano ciśnienie było bardzo wysokie - w Łodzi najwyższe od przeszło dwóch lat. W chwili pisania tego newsa, w Warszawie barometry pokazały 1044 hPa.

Wysokie ciśnienie nad Polską odpowiada za nieco chłodniejsze noce, ale za to słoneczne i ciepłe dni

Niestety osoby podatne na zmiany pogody będą negatywnie reagować na obecne warunki. Choć za oknem jest pięknie i aż chce się iść na spacer, niektórzy mogą narzekać na ból głowy, zmęczenie czy ogólne rozdrażnienie.

W WEEKEND NAJWYŻSZE CIŚNIENIE ATMOSFERYCZNE W POLSCE OD 16 LAT

To dlatego, że wysokie ciśnienie atmosferyczne zwiększa też ciśnienie krwi oraz jej krzepliwość. Szczególnie "zagrożeni" są ci, którzy na co dzień mają problem z wysokim ciśnieniem. Według lekarzy powinni częściej kontrolować swój stan, a przy tym unikać produktów, które mogą dodatkowo wpłynąć na ciśnienie.

Jak dodaje IMGW:

Najwyższe ciśnienie w Polsce

REKLAMA

Rekordowy wynik osiągnięto w Suwałkach w 1997 roku – 1054,4 hPa. Tak wysokiego ciśnienia teraz nie będzie, ale IMGW nie wyklucza, że w kolejnych dniach może zostać pobity rekord najwyższego ciśnienia w marcu od przynajmniej 1951 roku.

Światowy rekord to zaś 1094 hPa z Mongolii 2020 roku.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA