REKLAMA

PlayStation 5 dostało dużą aktualizację, ale zabrakło najważniejszego. PS5 wciąż bez VRR

Posiadacze PlayStation 5 oraz PlayStation 4 w Polsce mogą już pobrać najnowszą aktualizację oprogramowania. Konsole Sony wzbogaciły się o szereg nowych funkcji, ale niestety zabrakło jednego z najbardziej oczekiwanych ulepszeń.

23.03.2022 18.42
PlayStation 5 właśnie dostało dużą aktualizację. Zabrakło VRR
REKLAMA

Aktualizacja: Wygląda na to, że po zainstalowaniu aktualizacji systemowej, część graczy ma problem, aby uruchomić rozgrywkę online w posiadanych przez siebie grach. Na ten moment warto wstrzymać się z instalacją patcha.

REKLAMA

Po kilku tygodniach testów wersji beta, najnowsza aktualizacja systemu dla konsol PlayStation 5 i PlayStation 4 jest już dostępna dla graczy na całym świecie. Nowości dostrzegą przede wszystkim posiadacze nowszego PS5, ale również użytkownicy starszego PS4 mogą skorzystać z kilku nowych funkcji systemu. Niestety, zabrakło jednego z najbardziej oczekiwanych ulepszeń.

PlayStation 5 ze znacznie lepszym układem znajomych, wiadomości i czatów głosowych.

 class="wp-image-2104194"

Społecznościowy moduł Game Base został rozbity na trzy podstawowe zakładki: znajomych, wiadomości oraz czaty głosowe (Imprezy). Dzięki temu prostemu podziałowi wysyłanie prywatnych wiadomości stanie się szybsze, tak samo jak dzielenie się zrzutami ekranu oraz klipami wideo w obrębie ekosystemu PSN.

Pozostając przy czatach głosowych, te uległy zasadniczej przebudowie. Od teraz posiadacze PS5 i PS4 korzystają z Imprez o charakterze zamkniętym bądź otwartym. Zamknięte pokoje są dostępne wyłącznie dla użytkowników z zaproszeniami. Do otwartych może dołączyć w każdym momencie nasz znajomy, a także znajomy znajomego. Moja gildia do Destiny 2 na pewno się ucieszy.

 class="wp-image-2104206"

To nie koniec zmian dla dolnego, wysuwanego menu skrótów systemowych. Sony postanowiło przypiąć na stałe skrót do zakładki pobierania i wysyłania plików. Wcześniej ten pojawiał się na pasku wyłącznie wtedy, gdy akurat pobieraliśmy lub przesyłaliśmy dane. Oczywiście skrót pobierania, jak i większość innych, można odpiąć i przesunąć, edytując dolny pasek wciskając przycisk opcji na kontrolerze.

Z kolei zaraz nad dolnym paskiem skrótów pojawia się teraz duży kafel Trophy Tracker, o ile wciśniemy przycisk Home na kontrolerze, gdy mamy uruchomioną dowolną grę. Z poziomu Trophy Trackera możemy przypinać konkretne trofea do upolowania z boku ekranu, tworząc swoisty Picture in Picture z listą zadań. Rewelacja, o ile lubisz polować na platyny w grach wideo.

PS5 nareszcie pozwala trzymać więcej gier na ekranie głównym, a także przypiąć część z nich na stałe.

 class="wp-image-2104203"

Przed aktualizacją nowa konsola Sony wyświetlała na ekranie głównym osiem ostatnio uruchomionych gier. Tylko ta ostatnia ósemka mogła liczyć na automatyczne pobieranie aktualizacji. Cała reszta produkcji znajdujących się z bibliotece musiała być najpierw uruchomiona, by gracz dowiedział się o ewentualnych łatkach do pobrania.

Niestety, posiadacze PS5 w dalszym ciągu nie mają możliwości aktualizowania wszystkich gier znajdujących się w bibliotece (możemy za to teraz sortować tytuły w oparciu o gatunek). Sony podniosło natomiast limit kafli gier na głównym ekranie do jedenastu. Z tego pięć wybranych przez użytkownika może zostać przypiętych na stałe. Dzięki temu ulubione produkcje nie tylko będą pod ręką, ale mamy również pewność, że zawsze są zaktualizowane. Moja złota piątka to aktualnie Destiny 2, No Man's Sky, Elden Ring, Gran Turismo 7 i Rainbow Six Extraction.

 class="wp-image-2104200"

Podniesienie limitu kafelków dotyczy również zakładki Media, w której znajdują się programy VoD jak Netflix czy aplikacje muzyczne jak Spotify. Tutaj również możemy przypiąć pięć ulubionych programów do ekranu, zyskując do nich stały i szybki dostęp.

Niestety, zabrakło jednej z najbardziej oczekiwanych funkcji: wsparcia VRR.

Sony jest w pełni świadome oczekiwań graczy, domagających się wdrożenia standardu Variable Refresh Rate na konsolach PlayStation 5. Z tego powodu Japończycy zapowiedzieli, że wsparcie VRR pojawi się na konsoli PS5 w ciągu kilku następnych miesięcy. VRR będzie jednak ograniczone wyłącznie do tych monitorów i telewizorów, które korzystają z portów w standardzie HDMI 2.1.

Inne postulowane przez społeczność funkcje to foldery dla ekranu głównego, dodatkowe motywy wizualne systemu, wsparcie wideo 1440p czy YouTube wyświetlany w formie Picture in Picture podczas rozgrywki. Sam bardzo czekam na tę ostatnią możliwość, wydaje się idealnie pasować do monotonnego grindowania mojego ukochanego Final Fantasy XIV.

 class="wp-image-2104215"

A co na PlayStation 4?

REKLAMA

Wzorem PlayStation 5, również na starszej konsoli Sony przebudowaniu uległy Imprezy, z podziałem na otwarte oraz zamknięte pokoje. Posiadacze PlayStation 4 mogą teraz manualnie regulować głośność każdego uczestnika czatu głosowego, dopasowując natężenie ich głosów do własnych preferencji. Wcześniej taka możliwość była dostępna wyłącznie na PlayStation 5.

Nowa aktualizacja oprogramowania jest już możliwa do pobrania dla wszystkich posiadaczy konsol PS5 i PS4 w Polsce.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA