REKLAMA

Lampka? Akwarium? Nie, to bioreaktor w samym centrum Belgradu

Od jakiegoś czasu uwagę mieszkańców stolicy Serbii przykuwa niepozorne urządzenie stojące na styku ulic Nušićeva i Makedonskiej. Urządzenie wyglądające za dnia jak brudne akwarium, a po zmierzchu jak fantazyjna lampka, to w rzeczywistości fotobioreaktor LIQUID3.

Bioreaktor w centrum Belgradu. Usuwa tyle CO2, co dwa drzewa
REKLAMA

LIQUID3 to zewnętrzny fotobioreaktor zaprojektowany przez naukowców z Instytutu Badań Multidyscyplinarnych Uniwersytetu w Belgradzie. Urządzenie to wykorzystuje mikroalgi do fotosyntezy i usuwania takiej samej ilości CO2 z powietrza jak dwa dziesięcioletnie drzewa.
Znajdujący się w stolicy Serbii fotobioreaktor jest - w dużym uproszczeniu - pojemnikiem, który za pomocą specjalnych paneli wykorzystuje światło słoneczne do hodowli mikroorganizmów fototroficznych wytwarzających biomasę. 

REKLAMA

LIQUID3 mieści w sumie 600 l wody, dzięki czemu fotobioreaktor usuwa ilości dwutlenku węgla jak dwa 10-letnie drzewa lub 200 metrów kwadratowych zieleni. Serbski wynalazek jest w stanie działać nawet podczas zimy - okresu o znacznie mniejszym natężeniu światła słonecznego. A to dzięki LIQUID3 wymaga jedynie źródła światła, aby naturalnie fotosyntetyzujące mikroalgi spełniały tę samą rolę w wychwytywaniu dwutlenku węgla, co drzewa w przestrzeniach miejskich, w których zazwyczaj brakuje terenów zielonych.

 class="wp-image-2069665"

Jak przyznaje kierownik projektu Ivan Spasojević, jednokomórkowe glony, które żyją między innymi w jeziorach, rzekach i stawach Serbii, są od 10 do 50 razy wydajniejsze w wiązaniu węgla w porównaniu z roślinami lądowymi. Ponadto są znacznie trwalsze w porównaniu do drzew - mogą żyć w znacznie bardziej zanieczyszczonym środowisku, lecz tak jak drzewa mogą cierpieć z powodu obecności innych gazów cieplarnianych w atmosferze.

Belgradzcy naukowcy podjęli się projektu LIQUID3 nie bez powodu. Zgodnie z raportem CAN Europe, Serbia jest odpowiedzialna za emisję ponad 50 proc. dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych w regionie Bałkanów Zachodnich. Według Aleksandra Jovovića, profesora na Wydziale Inżynierii Mechanicznej w Belgradzie, Serbia co roku emituje do atmosfery od 58 do 62 mln ton dwutlenku węgla. Natomiast według raportu serbskiego Narodowego Stowarzyszenia Ekologicznego (NEA), Belgrad jest najbardziej zanieczyszczoną stolicą w Europie.

Oprócz uwalniania tlenu, oczyszczania powietrza i - za pomocą iluminacji - zazieleniania szarych powierzchni betonowych, fotobioreaktor wykorzystywany jest również do produkcji biomasy. Według Spasojevicia może być również stosowany jako nawóz organiczny do sadów czy miejskich terenów zielonych takich jak parki. Jednak biomasa oczyszczacza miejskiego w Belgradzie nie znalazła jeszcze zastosowania, gdyż biomasa produkowana przez LIQUID3 jest wciąż w trakcie badań.

REKLAMA

Póki co, w Belgradzie stoi tylko jeden fotobioreaktor LIQUID3. Znajduje się on na styku ulic Nušićeva i Makedonskiej, naprzeciwko siedziby redakcji "Politiki" (Политика).

 class="wp-image-2069671"
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA