REKLAMA

Przez ten szpital płynie rzeka. Oto architektura reagująca na katastrofę klimatyczną

Szpital przyciąga wzrok ciekawym wyglądem, ale przede wszystkim imponuje tym, gdzie się znajduje. Położony jest niełatwej lokalizacji – południowym Bangladeszu, obszarze, którzy już został dotknięty przez problem podnoszącego się poziomu wód.

31.01.2022 14.18
architektura
REKLAMA

Jury prestiżowego konkursu RIBA doceniło fakt, że jest to miejsce, które dosłownie poświęcone jest ludziom. Autorem projektu jest Kashef Mahboob Chowdhury.

REKLAMA

Szpital położony jest w miejscu, gdzie dawniej funkcjonowały pola zbóż. Teraz to obszar zalany, zaś okoliczni mieszkańcy przerzucili się na połów krewetek. Kompleks nie ucieka i nie broni się przed wdzierającą się wodą. Wręcz przeciwnie, architekci postanowili zrobić z niej użytek.

 class="wp-image-2028004"
 class="wp-image-2028013"

"Rzeka", która płynie przez szpital wytyczonym zygzakiem, oddziela pacjentów hospitalizowanych od tych, którzy tylko przychodzą na badania. Woda zaś trafia do zbiornika, gwarantującego nie tylko ochronę przed zalaniem. Zostanie wykorzystana do chłodzenia podczas gorących dni, sprawiając, że energochłonna klimatyzacja będzie rzadziej stosowana.

 class="wp-image-2028016"

Same budynki znajdujące się na terenie kompleksu zostały zaprojektowane tak, aby dawać cień i gwarantować naturalne chłodzenie. Duże okna, "dziury" w ścianach, przewiewne tarasy – nawet patrząc na zdjęcia czuć przyjemny chłód, a nawet wiatr, który wdziera się do pomieszczeń. Spacer po takim szpitalu w upalne dni musi być przyjemnym przeżyciem.

 class="wp-image-2028025"

Zwróćcie również uwagę na materiały. To w sumie zwykła cegła, budząca skojarzenie z łódzkimi fabrykami i famułami. Trzeba pamiętać, gdzie obiekt powstał. Musiał być w miarę tani, ale ciekawy projekt pozwolił uniknąć pójścia na kompromis.

REKLAMA

Oto architektura, która może zachwycać, a przy okazji spełnia jakże ważną funkcję: zapewnia dostęp do służby zdrowia na obszarze wiejskim, już dotkniętym katastrofą klimatyczną. Szpital gotowy jest pomieścić pacjentów na 80 łóżkach.

zdjęcia: URBANA

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA