REKLAMA
 1. Spider's Web
 2. Technologie /
 3. Poradniki
 4. Oprogramowanie /
 5. Social Media - Poradniki

Czy TikTok jest bezpieczny? Wszystko, co powinieneś wiedzieć o bezpieczeństwie na TikToku

TikTok, tak jak wiele innych mediów społecznościowych, to sposób nie tylko na kontakt ze znajomymi, ale przede wszystkim zaprezentowanie siebie w internecie. Ta popularna aplikacja spełniająca dwie podstawowe potrzeby współczesnych nastolatków pozostawia jedno pytanie: czy TikTok jest bezpieczny?

08.01.2022
19:09
tiktok facebook popularność
REKLAMA

TikTok to jeden z fenomenów internetu. Dzięki swojemu formatowi publikowania treści ma ogromny potencjał w tworzeniu virali, a relatywnie krótki czas filmików zamieszczonych w aplikacji sprawia, że TikToki docierają do mas. TikTok już od dawna nie jest jedynie ciekawą odskocznią od statycznych postów na Facebooku i Instagramie. Obecnie TikTok to medium społecznościowe z ponad miliardową bazą użytkowników, w którym zabawa, sława i marketing pojawiają się wspólnie i naprzemiennie. Czy wybuchowa mieszanka, jaką jest Tiktok, jest bezpieczna?

REKLAMA

Czym jest TikTok?

Aby odpowiedzieć na pytanie, czy TikTok jest bezpieczny, trzeba najpierw zrozumieć, czym on tak naprawdę jest. TikTok, pierwotne znany jako musical.ly, to serwis społecznościowy, którego główną funkcją jest udostępnianie filmów tworzonych przez użytkowników. Każdy użytkownik może stworzyć swój własny, krótki (maksymalnie 60 sekund) filmik i udostępnić go w aplikacji TikTok. Natomiast każdy z pozostałych użytkowników TikToka może wejść z filmikiem w interakcję poprzez obejrzenie, a następnie polubienie lub skomentowanie.

Przykłady najpopularniejszych tematów oraz formaty filmików na TikToku to m.in.:

 • Lip-sync - synchronizacja ust w rytm muzyki w tle;
 • Taniec;
 • Challenge (np. Flip the switch challenge);
 • Poradniki;
 • Nagrywanie filmików w myśl popularnych hashtagów (np. #pandemiclife);
 • Nagrywanie domowych zwierzaków;
 • Transmisje na żywo.

Aby zacząć tworzyć na TikToku, wystarczy jedynie smartfon z dostępem do internetu, gdyż filmiki na TikToka można nagrywać wyłącznie za pomocą kamery tylnej i/lub przedniej telefonu. Ponadto rejestracja w serwisie jest prosta i darmowa.

Ograniczenia wiekowe i kontrola rodzicielska na TikToku

Przy rejestracji konta na TikToku obowiązkowe jest podanie daty urodzenia użytkownika, którą aplikacja wykorzystuje do obliczenia obecnego wieku właściciela konta. Wiek jest potrzebny TikTokowi nie tylko do dostosowania uprawnień konta, ale i proponowanych treści.

Ograniczenia wiekowe istnieją w czterech kategoriach:

 • Użytkownicy poniżej 13 lat nie mogą dodawać filmików ani komentarzy, a wyświetlane treści są dostosowane w myśl wytycznych dla najmłodszej społeczności TikToka;
 • Konta użytkowników w wieku od 13 do 15 lat są domyślnie prywatne, jedynie znajomi mogą komentować udostępniane wideo, inni użytkownicy nie mogą tworzyć duetów na TikTok;
 • Powyżej 16 roku życia użytkownika, ich konta zyskują dostęp do możliwości prowadzenia transmisji na żywo i wysyłania prywatnych wiadomości;
 • Tylko 18-letni użytkownicy TikToka mogą wysyłać sobie wirtualne prezenty;

TikTok posiada opcję kontroli rodzicielskiej, dzięki której możliwe jest sparowanie konta rodzica z kontem dziecka i kontrolowanie nie tylko wyświetlanych i udostępnianych treści, ale i prywatnych wiadomości czy czasu spędzanego w aplikacji. Ponadto po sparowaniu konta rodzic otrzymuje możliwość modyfikacji ustawień prywatności dziecka.

Czy TikTok jest bezpieczny?

TikTok, tak jak wiele innych mediów społecznościowych, nie został stworzony z myślą o dzieciach. A co za tym idzie, nie jest on w pełni bezpieczny i część z treści publikowanych w aplikacji może stanowić zagrożenie dla najmłodszych użytkowników.

Publikowane treści nie przechodzą żadnej wcześniejszej moderacji - pojawiają się w aplikacji natychmiast po zatwierdzeniu przez użytkownika. Hipotetyczne zdjęcie filmu łamiącego wytyczne społeczności TikToka może zająć od kilku do kilkudziesięciu dni i w znacznej mierze zależy od algorytmów analizujących treści w serwisie jak i zgłoszeń naruszenia regulaminu.

Pomimo zaimplementowania w aplikacji systemów ograniczeń wiekowych i kontroli rodzicielskiej, TikTok nadal nie jest miejscem bezpiecznym dla dzieci i młodych dorosłych. Ograniczenia wiekowe można obejść poprzez stworzenie konta z fałszywą datą urodzin, gdyż nie istnieje realny sposób na weryfikację wieku osoby zakładającej konto. Natomiast kontrola rodzicielska zakłada biegłość rodzica w posługiwaniu się nie tylko aplikacją TikTok, ale i smartfonem. A z tym bywa różnie.

Mówiąc o treściach "niebezpiecznych" i "nieodpowiednich" nie mówimy tu tylko i wyłącznie o filmikach przedstawiających nagość, niebezpieczne wyzwania, TikToki nawołujące do nienawiści czy w sposób bezpośredni pokazujące treści drastyczne (np. przemoc wobec zwierząt). Zagrożenia płynące z TikToka to przede wszystkim treści ukryte w treści, których algorytm nie jest w stanie "przefiltrować" - promowanie nierealnych ideałów ludzkiego ciała, promocja próżności, używanie TikToka jako źródło poznania i wiedzy o świecie. Te zjawiska pośrednio są też wypadkową relatywnie nowego zjawiska, jakim jest odwoływanie się do influencerów jako autorytetów - elit symbolicznych.

Nie tylko TikTok

Rozmawiając o tym, czy TikTok jest bezpieczny oraz rozważając jego potencjalny wpływ na najmłodszych użytkowników, nie można zapomnieć o jednym - TikTok to serwis społecznościowy taki jak Facebook czy Instagram. Jego forma udostępniania treści jest inna, lecz potencjalne zagrożenia pozostają te same. Niezdrowe trendy, narcyzm, próżność, dezinformacja, niewłaściwe treści - one wszystkie istniały przed TikTokiem na wszystkich innych serwisach społecznościowych, aczkolwiek w mniej przystępnej, zwykle statycznej formie.

REKLAMA

Czy TikTok jest bezpieczny dla dzieci? To zależy od opiekuna

To, czy TikTok jest bezpieczny, w dużej mierze zależy od najmłodszego użytkownika i jego opiekuna. TikTok udostępnia narzędzie kontroli rodzicielskiej i oferuje zaimplementowane systemy ochrony przed niewłaściwymi treściami. Lecz w zależności od determinacji użytkownika, obie te funkcje można obejść. Przy odpowiednim nadzorze TikTok może być bezpieczny, lecz nigdy nie będą takie wszystkie treści publikowane na nim - tak samo jak nigdy w pełni bezpieczne nie będą inne serwisy społecznościowe.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA