1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Operatorzy

Jeśli internet domowy, to światłowód z prędkością do 1 Gb/s

Lokowanie produktu: Orange Polska

Światłowód to najlepsze, co możemy wybrać decydując się na internet stacjonarny. Oferuje niezrównaną prędkość, stabilność połączenia i niezawodność. Łącze dostajemy prosto do domu – bez pośredników.

14.12.2021
15:27
orange internet swiatlowod jak poprawic sygnal sieci zasieg wi-fi

Skąd bierze się przewaga światłowodu? Przyjrzyjmy się technologii, na której bazuje. Światłowód jest przewodem, w którym nośnikiem informacji jest – jak sama nazwa wskazuje - światło. Przewód składa się z kilku warstw, z których najważniejszy jest rdzeń, gdzie uwięzione jest światło. Rdzeń otoczony jest włóknem, którego współczynnik załamania jest mniejszy od współczynnika załamania rdzenia. Dzięki temu fala świetlna, która odbija się od włókna, ma te same parametry, co fala padająca. Zjawisko to nosi nazwę całkowitego, wewnętrznego odbicia i jest podstawą działania światłowodu.

Kable nie są jednak idealne. Czasami niedoskonałości powstają już na etapie produkcji, co wpływa na utratę mocy optycznej. Aby zwiększyć zasięg przekazywanych informacji wprowadza się jednak wzmacniacze optyczne, które sprawiają, że informacje transmitować możemy nawet pomiędzy kontynentami.

Niezrównany jest jednak nie tylko zasięg, ale również przepustowość, liczona w terabitach na sekundę. To kluczowe jeśli chcemy korzystać z pełni możliwości sieci – mówimy tu bowiem nie tylko o surfowaniu w internecie, ale również streamingu telewizyjnym czy uczestnictwie w wideokonferencjach. Każda z tych aktywności jest bardzo wymagająca dla łącza, o czym przekonaliśmy się na początku pandemii, kiedy zostaliśmy przymusowo odesłani na home office. Wzmożona aktywność online sprawiła, że tacy giganci jak YouTube czy Netflix musieli zmniejszyć jakość przesyłanych materiałów.

A jak prędkości przedstawiają się na poziomie indywidualnego odbiorcy? W Polsce największą siecią dysponuje Orange. U operatora znajdziemy trzy oferty:

  • prędkość pobierania do 300 Mb/s, prędkość wysyłania do 50 Mb/s,
  • prędkość pobierania do 600 Mb/s, prędkość wysyłania do 100 Mb/s,
  • prędkość pobierania do 1 Gb/s, prędkość wysyłania do 300 Mb/s.

Co takie prędkości oznaczają w praktyce? Nie będziemy już musieli martwić się o pobieranie treści w rozdzielczości 4K. Streaming w najwyższej jakości nie jest bowiem wyzwaniem dla światłowodu. Podobnie z pobieraniem dużych plików czy dzieleniem łącza pomiędzy kilku domowników – rodziców na home office czy uczące się zdalnie dzieci.

Wysoka prędkość jest jednak tylko jednym z elementów, które przemawiają na korzyść światłowodu.

Przewagi światłowodu: stabilność i niezawodność.

Światłowodowi niestraszne śnieżyce i wichury czy zakłócenia elektromagnetyczne. Komfort surfowania po sieci powinien być jednakowy dla wszystkich użytkowników niezależnie od tego czy akurat siedzą w mediach społecznościowych czy na telekonferencji.

Gracze docenią zaś niski ping, czyli opóźnienie. Będzie to zwłaszcza istotne w przypadku dynamicznych tytułów online, gdzie na wagę złota są milisekundy oznaczające fraga lub sfragowanie.

Światłowody są również bardziej przyszłościowym rozwiązaniem. Nie korodują i są odporne na uszkodzenia mechaniczne, dzięki czemu korzystać z nich możemy nawet przez cztery dekady! Dodatkowo Orange inwestuje w rozwój sieci, dzięki czemu swoim zasięgiem obejmuje kolejne gospodarstwa domowe.

Sieć Orange dociera do 5,8 mln gospodarstw domowych.

Każdy może sprawdzić czy do jego mieszkania można doprowadzić światłowód – wystarczy skorzystać z mapki Orange. Światłowód nie jest już dominantą kilku metropolii i powoli staje się normalnością również w mniejszych miejscowościach.

 class="wp-image-1972325"

Nie zawsze internet w światłowodzie płynie w linii prostej od operatora do użytkownika. O architekturze sieci informuje skrót FTTX (Fiber To The…), gdzie „X” może oznaczać:

  • Cabinet – skrzynkę rozdzielczą,
  • Building – budynek,
  • Home – bezpośrednio do domu.

Orange rozwija tę ostatnią wersję technologii dostarczania światłowodu - prostu do domu. Im mniej pośredników, tym lepsza jakość i mniej zakłóceń. Dlatego lepiej postawić na FTTH, niż na FTTC czy FTTB.

Światłowody to technologia przyszłości? Nie! Teraźniejszości.

Już teraz istnieje duże prawdopodobieństwo, że czytasz ten artykuł na urządzeniu, któremu internet dostarcza światłowód. A jeśli nie to i tak zapewne jesteś w miejscu, gdzie można go doprowadzić. W tym drugim przypadku nie ma się co zastanawiać – nie mamy póki co technologii, która pod kątem osiągów mogłaby się mierzyć ze światłowodem. Dlatego im szybciej na niego postawimy, tym wcześniej będziemy się mogli cieszyć niezrównaną jakością połączenia i bezproblemowym korzystaniem.

Lokowanie produktu: Orange Polska
Najnowsze