REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Foto

Sześć lat próbował sfotografować świecące meduzy. Efekt zachwyca

Lepszych fotografii dzikiej przyrody dzisiaj nie zobaczycie. Oto laureaci konkursu European Wildlife Photographer of the Year 2021. Wygrała fotografia meduz, która ma niesamowitą historię powstania. W konkursie wyróżniono także dwóch Polaków: Mateusza Piesiaka oraz Michała Kościa.

02.11.2021
7:21
European Wildlife Photographer of the Year 2021. Zobacz zdjęcia
REKLAMA

European Wildlife Photographer of the Year to jeden z najlepszych, najbardziej prestiżowych konkursów fotograf dzikiej przyrody na świecie. Jest organizowany przez Niemieckie Towarzystwo Fotografii Przyrodniczej (GDT), ale swoje prace zgłaszają tam twórcy z całego świata. 

REKLAMA

W tym roku jury musiało przejrzeć ponad 19 tys. nadesłanych fotografii z 36 krajów, aby wyłonić zwycięzców w ośmiu głównych kategoriach: „Ptaki", „Ssaki", „Inne zwierzęta", „Rośliny i grzyby", „Krajobrazy", „Świat podwodny", „Ludzie i przyroda" oraz „Studio przyrodnicze". Ponadto nagrodzono kolejne pokolenia młodych fotografów w kategoriach „Młodzi fotografowie do 14 lat" oraz „Młodzi fotografowie 15-17 lat".

Pula nagród w konkursie wynosiła 32 tys. euro, a zwycięzca zgarnął 3 tys. euro. Ceremonia wręczenia nagród odbyła się online, a wyróżnione fotografie będą prezentowane na wystawach w Niemczech i innych krajach w Europie.

Fleszem w meduzy pod wodą

Główną nagrodę oraz tytuł „Wildlife Photographer of the Year 2021” zdobył hiszpański fotograf Angel Fitor.

 class="wp-image-1918289"

Jego niezwykła fotografia przedstawia meduzy. Długo zastanawiałem się, jak powstało to zdjęcie i nie byłem w stanie znaleźć odpowiedzi. Na szczęście swój sekret zdradził sam autor fotografii. 

„W rzeczywistości były tam tylko dwa osobniki meduzy z gatunku Cotylorhiza tuberculata, które poruszały się tuż pod powierzchnią wody, napędzane własnymi skurczami i lekkim prądem wirowym, który panował tego dnia. Jedenaście meduz widocznych na zdjęciu to rezultat jedenastu błysków lampy błyskowej, które wykonałem pod tymi dwoma osobnikami, śledząc ich ruch w kadrze. Przez ponad sześć lat próbowałem zrealizować ten pomysł na zdjęcie i musiałem znosić niezliczone nieudane próby, co nie jest zaskakujące, biorąc pod uwagę nieprzewidywalność czynników, które warunkowały sukces".

Angel Fitor

Angel Fitor jest fotografem przyrody, fotoreporterem i autorem, który przez dziesięciolecia samokształcił się w dziedzinie nauk o morzu i poświęcił swoje życie, aby nagłaśniać problemy ekologiczne ekosystemów wodnych Ziemi. Po tym, jak został profesjonalnym fotografem w późnych latach 80., jego prace zostały opublikowane w wielu różnych miejscach, w tym w książkach, mediach internetowych i różnych czasopismach, takich jak National Geographic i GEO. Jego zdjęcia zdobyły uznanie w najbardziej wpływowych konkursach fotograficznych. Otrzymał nagrody w World Press Photo, NHM Wildlife Photographer of the Year, GDT European Wildlife Photographer of the Year, Big Picture, National Geographic Photo Contest oraz Sony World Photography Awards. Poza własnymi produkcjami regularnie pracuje jako fotograf, operator i konsultant ds. historii naturalnej dla najlepszych nadawców, w tym BBC Natural History Unit. Angel Fitor mocno wierzy w potencjał fotoreportażu do wprowadzania zmian w palących kwestiach środowiskowych, a także w moc fotografii do inspirowania trwałej, międzypokoleniowej świadomości, empatii i miłości do świata przyrody.

Nic więc dziwnego, że jego zachwycająca fotografa zwraca także uwagę na problemy ekologiczne w Morzu Mniejszym (Mar Menor). To laguna płytkiej i bardzo słonej wody odcięta od Morza Śródziemnego mierzeją La Manga w południowo-wschodniej Hiszpanii w regionie Murcji. To tam powstało nagrodzone zdjęcie.

„(...) Zbyt duża ilość składników odżywczych w praktycznie zamkniętym systemie doprowadziła do masowego zakwitu fitoplanktonu, który pochłonął cały tlen, powodując ogromne obciążenie dla całego systemu. To z kolei spowodowało obumarcie większości traw morskich i wodorostów, które były siłą napędową życia laguny. Od lat dziewięćdziesiątych miało miejsce kilka incydentów, ale te z ostatnich pięciu lat były szczególnie niszczycielskie. Moje zdjęcie zostało zrobione w 2014 roku, w sezonie tuż przed rozpoczęciem poważnego kryzysu ostatnich lat. Jest to oda do wyjątkowego dziedzictwa naturalnego, jakim kiedyś była laguna Mar Menor.

Angel Fitor

Polskie łuszczaki na polu słoneczników i żubry na obrzeżach Puszczy Knyszyńskiej

Wśród wyróżnionych zdjęć można znaleźć dwa, które zostały wykonane w Polsce przez lokalnych fotografów. 

 class="wp-image-1918295"
Fot. Mateusz Piesiak, wyróżnienie w kat. „Ptaki”.

Mateusz Piesiak został wyróżniony w kategorii „Ptaki" za fotografię łuszczaków na zimowym polu niezebranych słoneczników. Zdjęcia zostało wykonane na szerokim kącie aparatem z wężykiem radiowym. 

 class="wp-image-1918292"
Fot. Michał Kość, wyróżnienie w kat. „Ssaki”.

Z kolei Michał Kość został wyróżniony za fotografię żubrów uchwyconych na obrzeżach Puszczy Knyszyńskiej. 

European Wildlife Photographer of the Year 2021 - nagrodzone fotografie

Prezentujemy najlepsze nagrodzone fotografie. Jeśli chcecie zobaczyć wszystkie klatki, także wyróżnione, to odwiedźcie stronę konkursu. Wszystkim autorom gratulujemy!

1. miejsce, kat. Mammals, fot. Danny Green | GDT Wildlife Photographer of the Year 2021 class="wp-image-1918304"
1. miejsce, kat. „Ssaki”, fot. Danny Green | GDT Wildlife Photographer of the Year 2021
 class="wp-image-1918301"
1. miejsce, kat. „Ptaki”, fot. Terje Koolas | GDT Wildlife Photographer of the Year 2021
 class="wp-image-1918343"
1. miejsce, kat. „Inne zwierzęta”, fot. Jan Pedersen | GDT Wildlife Photographer of the Year 2021
 class="wp-image-1918307"
1. miejsce, kat. „Rośliny i grzyby", fot. Jan Pedersen | GDT Wildlife Photographer of the Year 2021
 class="wp-image-1918310"
1. miejsce, kat. „Krajobrazy", fot. Anette Moosbacher | GDT Wildlife Photographer of the Year 2021
 class="wp-image-1918340"
1. miejsce, kat. Fritz Pölking Prize, fot. Jasper Doest from project “Nsenene” | GDT Wildlife Photographer of the Year 2021.
1. miejsce, kat. Fritz Pölking Junior Prize, fot. Emile Séchaud from portfolio “Kingdom of the Ibex” | GDT Wildlife Photographer of the Year 2021. class="wp-image-1918328"
1. miejsce, kat. Fritz Pölking Junior Prize, fot. Emile Séchaud from portfolio “Kingdom of the Ibex” | GDT Wildlife Photographer of the Year 2021.
 class="wp-image-1918313"
1. miejsce, kat. „Świat podwodny”, fot. Fabrice Guerin | GDT Wildlife Photographer of the Year 2021
1. miejsce, kat. People and Nature, fot. Magnus Lundgren | GDT Wildlife Photographer of the Year 2021 class="wp-image-1918316"
1. miejsce, kat. „Ludzie i przyroda", fot. Magnus Lundgren | GDT Wildlife Photographer of the Year 2021
1. miejsce, kat. Nature’s Studio, fot. Francis de Andrés | GDT Wildlife Photographer of the Year 2021. class="wp-image-1918319"
1. miejsce, kat. „Studio przyrodnicze", fot. Francis de Andrés | GDT Wildlife Photographer of the Year 2021.
REKLAMA
 class="wp-image-1918325"
1. miejsce, kat. „Młodzi fotografowie do 14 lat”, fot. Andrés Domínguez Blanco | GDT Wildlife Photographer of the Year 2021.
 class="wp-image-1918322"
1. miejsce, kat. „Młodzi fotografowie 15-17 lat”, fot. Lasse Kurkela | GDT Wildlife Photographer of the Year 2021.
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA