REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Mamuty włochate wcale nie były patentowanymi leniami. Zawstydziłyby niejednego fana trekkingu

Mamuty włochate zawstydziłyby niejednego współczesnego miłośnika trekkingu. W ciągu życia potrafiły pokonać naprawdę pokaźne dystanse. Do takich wniosków doszli naukowcy badający życie jednego osobnika sprzed tysięcy lat.

13.08.2021
10:47
mamut wlochaty
REKLAMA

Na pierwszy rzut oka ciężko uwierzyć, aby zwierzęta te były miłośnikami chodzenia. Jakby nie patrzeć przeciętny mamut włochaty osiągał ok. 3-3,5 m wzrostu i masę 4 do 6 ton.

REKLAMA

Pozory mogą mylić

W najnowszym wydaniu periodyku Science naukowcy z Uniwersytetu Alaski w Fairbanks przeanalizowali życie mamuta, który przemierzał Alaskę jakieś 17 000 lat temu. Aby tego dokonać, naukowcy przeanalizowali sygnatury izotopów strontu i tlenu znajdujące się w ciosach mamuta, a następnie porównali je z obfitością poszczególnych izotopów w różnych rejonach Alaski (te dane z kolei pochodziły z zębów niewielkich gryzoni żyjących w poszczególnych rejonach Alaski). Ciosy mamuta rosną przez całe jego życie, przez co z czasem stają się swego rodzaju zapisem jego życia niczym słoje drzewa.

Zbadany przez naukowców niemal dwumetrowy cios wskazuje, że jego właściciel przeżył 28 lat i w ciągu całego swojego życia zwiedził tyle syberyjskiej tundry, tajgi i alaskańskich gór (wtedy jeszcze oba te rejony łączył pas lądu znany jako Beringia), że mógłby równie dobrze niemal dwukrotnie okrążyć całą Ziemię. Życie tego konkretnego osobnika rozpoczęło się w zlewisku Jukonu, a zakończyło w północnych rejonach Alaski.

Oprócz samego „śnieżnego trekkingu” w ciosach zwierzęcia widać także dużą zmianę w wieku ok. 15 lat. Naukowcy sugerują, że zwierzę mogło zostać wtedy wygnane ze swojego stada, aby ostatecznie trzynaście lat później umrzeć z głodu w zupełnie innej części stanu.

REKLAMA

Ostrzeżenie zapisane w ciosach

Badania mamutów włochatych oraz innych wymarłych już gatunków wiele mówią o tym, co w obliczu zachodzących właśnie zmian klimatycznych, może czekać obecne gatunki mieszkające w Arktyce. Wraz z rosnącymi temperaturami, topnieniem lodowców, zmniejsza się naturalne terytorium, chociażby niedźwiedzi polarnych, których populacja stopniowo maleje. Tak samo było z mamutami kilkanaście tysięcy lat temu.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA