Nauka  /  News

Ludzie mają zdolności niczym Daredevil i mogą się tego nauczyć w 10 tygodni. Że co, przepraszam?

Picture of the author
322 interakcji
dołącz do dyskusji

Echolokacja to zdolność określania położenia przeszkód lub obiektów w bezpośrednim otoczeniu za pomocą tzw. echa akustycznego. Nie jest to nic szczególnego, wszak nawet dziecko wie, że w ten sposób w otoczeniu orientują się nietoperze czy chociażby walenie.

Połączenie jednak echolokacji i człowieka może co najwyżej przywoływać na myśl Batmana Daredevila, ale ten z rzeczywistością raczej niewiele ma wspólnego (ew. Gotham City  Nowy Jork). Jak się jednak okazuje, jest to skojarzenie całkowicie niesłuszne.

I ty możesz się tego nauczyć

Naukowcy z Durham University w Wielkiej Brytanii przeprowadzili niedawno eksperyment, w którym 12 osób niewidomych i 14 osób widzących przez 10 tygodni uczyło się orientacji w przestrzeni i rozpoznawania przeszkód i ich kształtów na podstawie kliknięć wydawanych ustami i echa tychże kliknięć odbitego od obiektów w otoczeniu.

Okazało się, że praktycznie każdy uczestnik eksperymentu był w stanie nauczyć się poruszania w labiryntach na podstawie echolokacji. Jak przekonują autorzy badania, eksperci od echolokacji od lat starają się zainteresować ludzi tą umiejętnością, ale ich wysiłki spotykają się ze sporym sceptycyzmem. Teraz jednak okazuje się, że jest to umiejętność, której nauczyć może się każdy.

W ramach eksperymentu uczestnicy wzięli udział w 20 sesjach treningowych po 2-3 godziny każda. Co warte odnotowania, zarówno osoby młodsze, jak i starsze nabywały umiejętności mniej więcej w tym samym tempie. Trenując swoje umiejętności przez 10 tygodni, uczestnicy poruszali się po korytarzach pełnych skrzyżowań w kształcie litery T, zakrętów i zygzaków. Do lokalizowania ścian i przeszkód wszyscy uczestnicy wykorzystywali odbity od ścian dźwięk wydawanych przez siebie kliknięć.

Pod koniec eksperymentu uczestników umieszczono w zupełnie nowym labiryncie, którego nigdy wcześniej nie pokonywali. Liczba zderzeń z przeszkodami u wszystkich uczestników szkolenia była znacznie mniejsza niż na początku eksperymentu.

W ankiecie przeprowadzonej w trzy miesiące po zakończeniu eksperymentu niewidomi uczestnicy przyznali, że korzystanie z echolokacji istotnie poprawiło ich jakość życia i niezależność podczas wykonywania codziennych czynności.