REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. RTV

Tak jasno i wyraźnie jeszcze nie było. Samsung Neo QLED – oficjalna polska premiera

Neo QLED to pierwsze telewizory Samsunga z podświetleniem Mini LED. Koreański producent co prawda nie wprowadził tej technologii jako pierwszy, ale za to dokooptował do niej wszystkie możliwe dodatki i bajery. Efekt może robić wrażenie.

15.04.2021
19:42
Tak jasno i wyraźnie jeszcze nie było. Samsung Neo QLED – oficjalna polska premiera
REKLAMA

Topowe tegoroczne modele linii QLED będą wyposażone w technikę podświetlania Mini LED. To szczególny rodzaj podświetlenia, z diodami wykonanymi w sposób niezwykle precyzyjny, co w teorii ma niemal całkowicie wyeliminować efekt bloomingu – a więc pogorszonego kontrastu w tych miejscach obrazu, gdzie zewnętrzne doświetlenie i strefy wygaszania do tej pory nie były w stanie go w pełni zapewnić.

REKLAMA

W teorii telewizory z podświetleniem Mini LED mają kontrast niższy o nieistotną wartość względem telewizorów OLED, zarazem będąc od nich jaśniejsze i trwalsze. Jak jest z praktyką? To wykażą testy. Warto jednak pamiętać, że w tym roku nie tylko Samsung, ale i większość wiodących producentów telewizorów wprowadziło tę technikę podświetlenia.

Co więcej, TCL już od roku ma taki telewizor w ofercie, gdzie technika Mini LED w istocie robi wrażenie – choć też do OLED-owego kontrastu jej jeszcze daleko. Samsung jednak nie jest TCL-em i jego implementacja może okazać się dużo lepsza.

Samsung Neo QLED w Polsce. Co nowego poza oświetleniem Mini LED?

 class="wp-image-1552739"

Telewizory Neo QLED zwiększają też skalę luminancji do 12 bitów przy 4096 krokach. To z kolei sprawia, że obraz HDR jest jeszcze bardziej wiarygodny, a kolory mogą być jeszcze wierniejsze. Samsung zapewnia też, że jego nowy procesor jest jeszcze lepszy w rekonstrukcji obrazu do rozdzielczości 4K bądź 8K. Wyżej omawiane cechy dotyczą modeli QN900A 8K i QN90A 4K.

Wszystkie telewizory 8K z linii Neo QLED są niemal bezramkowe, wszystkie też są wyposażone w złącza HDMI 2.1, obsługę VRR (w wersji Freesync Premium Pro), ALLM i eARC oraz HDR10+ Adaptive. Wszystkie też wykorzystują wprowadzoną w ubiegłym roku technikę Object Tracking Sound, pozycjonującą dźwięk z miejsca, z którego wydobywa się na ekranie, a także SpaceFit Sound – funkcję automatycznego strojenia parametrów dźwięku na podstawie charakterystyki akustycznej pomieszczenia.

Neo QLED dla graczy. Z unikalną funkcją widoku panoramicznego i paskiem gier.

Standardem proporcji ekranu w świecie konsol do gier jest 16:9 – wyłącznie z uwagi na fakt, że to również standard telewizyjny. W świecie PC względną popularność zyskują jednak monitory 32:9, które w zgodnych z nimi grach wideo zapewniają dużo szersze pole widzenia i, przy okazji, większą immersję. Samsung Neo QLED to pierwsze telewizory na rynku z dedykowanym trybem dla rozdzielczości 21:9 i 32:9.

Na życzenie gracza puste miejsce na ekranie może zająć Pasek gry, wyświetlający najważniejsze z punktu widzenia graczy informacje o obrazie – w tym informacje o VRR czy klaktażu – a także oferujący skróty do najważniejszych ustawień Trybu gry telewizora.

Nowości w funkcjach Smart TV w Neo QLED. I pilot zasilany słońcem.

 class="wp-image-1552730"

Nowa wersja systemu Tizen zintegrowana jest z usługą Google Duo zapewniającą możliwość wideorozmów. Z kolei dzięki funkcji Multi View, można podzielić ekran telewizora na dwie lub nawet cztery części podczas oglądania filmu jednocześnie wyświetlać obraz z telefonu. Z kolei dzięki funkcji PC na Ekranie TV można bezprzewodowo połączyć się z komputerem i korzystać z telewizora jak z PC do pracy. Neo QLED pozwala na bezpośrednie podłączenie myszki i klawiatury, a jego przeglądarka jest w pełni zgodna z Microsoft 365, w tym Microsoft Office.

Ciekawostką jest też nowy, wykonany z materiałów z recyklingu Pilot SolarCell, który zasilany jest energią świetlną: słoneczną oraz pochodzącą ze sztucznego oświetlenia.

REKLAMA

Samsung Neo QLED – kiedy pierwsze recenzje?

Seria Neo QLED obejmuje dwa modele 8K – QN900A i QN800A – oraz trzy telewizory 4K – QN95A, QN91A, QN85A dostępne w rozmiarach od 50 do 85 cali, w zależności od produktu. Czy telewizory te są tak dobre, jak próbował przekonać Samsung na ich oficjalnej polskiej premierze? Zobaczymy. Spider’s Web na pewno to niebawem sprawdzi.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA