REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Zrobili pierwsze zdjęcia na Księżycu. Teraz ich aparat będzie w smartfonach OnePlusa

OnePlus 9 nadchodzi, a wraz z nim zupełnie nowy aparat stworzony we współpracy z legendą fotografii, firmą Hasselblad. Aparaty tej firmy zrobiły pierwsze zdjęcia na powierzchni Księżyca.

08.03.2021
15:09
oneplus 8t
REKLAMA

Każdy kolejny smartfon marki OnePlus zbliża się do sztandarowych modeli na rynku nie tylko za sprawą możliwości, ale i ceny. Osobiście naprawdę lubię tę firmę i wielokrotnie rozważałem zakup smartfona OnePlus, ale nigdy nie byłem skłonny w pełni zaufać jakości zdjęć z tych smartfonów.

REKLAMA

Bo choć OnePlus zrobił na polu fotografii ogromny postęp, to nadal nie zalicza się do ścisłego topu klasyfikacji foto-smartfonów. Zapowiada się jednak na to, że aparat będzie jedną z najważniejszych nowości w nadchodzącym OnePlusie 9.

OnePlus 9 z aparatem Hasselblad. Premiera już 23 marca.

Premiera nowego OnePlusa odbędzie się 23 marca. Tego dnia mamy poznać nie tyle nowy model, ile całą rodzinę modeli, bowiem przecieki mówią o równoległym debiucie OnePlusa 9, 9 Pro oraz 9R.

 class="wp-image-1621358"

OnePlus już oficjalnie potwierdził współpracę z firmą Hasselblad. Umowa ma być zawarta na okres trzech lat, a OnePlus zapłacił za rozwiązania Hasselblada 150 mln dol.

Jeżeli wieści ze świata foto omijają cię szerokim łukiem, spieszę z wyjaśnieniem, że Hasselblad to jedna z najbardziej zasłużonych firm w historii fotografii. Szwedzki koncern fotograficzny istnieje od 113 lat i jest znany głównie z produkcji wysokiej jakości aparatów średnioformatowych. Aparaty Hasselblada uczestniczyły w misjach Apollo i wykonały pierwsze zdjęcia na powierzchni Księżyca.

Zdjęcie wykonane Hasselbladem na powierzchni Księżyca. class="wp-image-541723"
To zdjęcie zostało wykonane aparatem Hasselblad 500EL. Buzz Aldrin na Księżycu podczas misji Apollo 11. Zdjęcie: Neil Armstrong/NASA

Jak wielokrotnie bywało w historii fotograficznych legend, Hasselblad nie najlepiej radzi sobie w cyfrowym świecie, a zwłaszcza w dobie fotografii mobilnej. Obecnie właścicielem firmy jest chiński gigant DJI znany m.in. z produkcji dronów.

Współpraca Hasselblada z OnePlusem nie jest precedensem na rynku mobilnym. Szwedzki koncern sygnował bowiem swoim logo aparaty w smartfonach Motoroli. Niestety była to głównie wizerunkowa współpraca, która nie przekładała się na zauważalnie wyższą jakość zdjęć. Obawiam się, że podobny scenariusz możemy zobaczyć również w przypadku OnePlusa, ale okaże się to dopiero po premierze.

 class="wp-image-1621364"

Już teraz wiadomo, że w nowym OnePlusie 9 pojawi się tryb Hasselblad Pro, w którym smartfon będzie mógł rejestrować zdjęcia RAW o głębi 12 bitów, co zapowiada bardzo duże możliwości w postprocesie. Niepotwierdzone informacje mówią też o możliwości nagrywania z HDR, w 4K przy 120 kl./s lub w 8K przy 30 kl./s.

OnePlus 9 - co o nim wiemy?

OnePlus 9 Pro będzie dużym smartfonem z ekranem o przekątnej 6,7 cala. Panel OLED będzie działał z częstotliwością odświeżania 120 Hz. Rozdzielczość panelu nie jest jeszcze znana.

Mniejszy model OnePlus 9 będzie miał okran o przekątnej 6,55 cala, a rozdzielczość panelu ma wynosić rozsądne 2400 x 1800 pikseli, czyli będzie to format Full HD dostosowany do wydłużonych proporcji 20:9. Oba smartfony mają być wyposażone w akumulatory o pojemności 4500 mAh. W smartfonach znajdzie się procesor Snapdragon 888.

Jeśli chodzi o szczegóły aparatu, w wersji Pro na tylnej ściance znajdzie się układ czterech kamer o rozdzielczościach 48, 50, 8 i 2 megapiksele. Główną matrycą będzie sensor Sony IMX 789.

REKLAMA

Przecieki mówią też o wielkim powrocie wykończenia typu Sandstone, przypominającego kamień bądź papier ścierny. Ten charakterystyczny element smartfonów OnePlus jest znany z pierwszych modeli serii, ale w najnowszych konstrukcjach producent odszedł od tego rozwiązania. Techdroider, czyli dobrze poinformowany leaker wykonał wizualizację nowego OnePlusa 9 w wykończeniu Sandstorm. Grafika bazuje na przeciekach i wygląda wprost rewelacyjnie.

Na szczegóły, jak zwykle, musimy poczekać do premiery. Nowe OnePlusy zadebiutują już 23 marca.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA