USS Voyagerem w piękny rejs. Statek ze Star Treka może dostarczać leki do konkretnych miejsc w naszym organizmie
Wyobraź sobie miniaturową, a nawet mikroskopijną, wersję statku kosmicznego rodem z filmów serii Star Trek. Badacze z Uniwersytetu w Lejdzie używają właśnie takiego obiektu. Nie ma on jednak nic wspólnego z przemierzaniem przestrzeni publicznej.
Wszędzie wokół mikropływaki
Mikroskopijny statek został wydrukowany na drukarce 3D i służy do badania tzw. mikropływaków. Mikropływaki to praktycznie wszystkie mikroskopijnych rozmiarów obiekty, które unoszą się w cieczach. Mikropływakami mogą być nawet wirusy czy krwinki noszące się w osoczu.
Zazwyczaj w takich badaniach stosuje się drobiny o kształcie kuli. Tym razem jednak badacze postanowili stworzyć obiekty o różnych kształtach, aby sprawdzić, jak ich zachowanie różni się od sferycznych kulek. Przy okazji udało się nieznacznie przesunąć granicę możliwości druku 3D w mikroskali.
Nauka jazdy. Kategoria: mikropływaki
W najnowszym projekcie badawczym naukowcy postanowili sprawdzić, jak pokryty platyną „statek” będzie wchodził w reakcje z roztworem nadtlenku wodoru, w którym został umieszczony. Analizując ruch takich syntetycznych pływaków w warunkach laboratoryjnych, badacze chcą poznać szczegóły ruchu cząstek naturalnych.
Nie zmienia to jednak faktu, że w przyszłości wyniki tych badań mogą przydać się także do produkcji miniaturowych obiektów, które będą w stanie dostarczać np. leki precyzyjnie w te miejsca w organizmie, w których ich działanie będzie najbardziej skuteczne.
Wyniki badań ruchów miniaturowego statku kosmicznego czy mikroskopijnej łódki wskazują, że możliwe staje się tworzenie cząstek poruszających się w jakiś określony sposób. Jeżeli opanujemy zależności między kształtem a ruchem, będziemy mogli dostarczać leki bezpośrednio do określonych miejsc w organizmie chorego.