REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Kosmos
  3. Tech
  4. Nauka

Arabska sonda marsjańska Hope nudzi się w podróży międzyplanetarnej. Wykona dodatkowe badania

Hope, pierwsza w historii arabska sonda marsjańska, aktualnie zmierzająca w stronę Czerwonej Planety, spisuje się doskonale. Dlatego też inżynierowie planują dla niej dodatkowe zajęcie na najbliższych kilka tygodni.

Sonda Hope zmierzająca na Marsa spojrzy na sondę BepiColombo zmierzającą do Merkurego
REKLAMA
697 interakcji
dołącz do dyskusji

Sonda, która wystartowała z Ziemi w lipcu, dotrze na Marsa 9 lutego 2021 r. Zrealizowane po starcie trzy manewry korygujące trajektorię lotu ustawiły sondę dokładnie na ścieżce, po której będzie w stanie wejść na orbitę wokół Marsa. Do tego momentu jednak pozostało jeszcze trochę czasu i inżynierowie postanowili wykorzystać go na wykonanie dodatkowych badań naukowych, zanim jeszcze sonda dotrze do celu swojej podróży.

REKLAMA

Od samego początku naukowcy zakładali, że w drugiej połowie lotu między planetami, po upewnieniu się, że wszystko przebiega zgodnie z planem, będzie można uruchomić sondę i wykonać dodatkowe obserwacje naukowe. Hope będzie musiała ponownie skupić się na Marsie dopiero w styczniu.

 class="wp-image-1511387"

Poszukajmy innej sondy kosmicznej!

W 2018 r. z Ziemi wystartowała europejsko-japońska sonda kosmiczna BepiColombo, która zmierza w kierunku Merkurego, gdzie powinna dotrzeć w 2025 r. Teraz obie sondy, BepiColombo oraz  Hope zwrócą się nawzajem do siebie, aby zmierzyć ilość wodoru w przestrzeni je dzielącej. Po wykonaniu tego pomiaru obie sondy obrócą się wokół własnych osi i wykonają te same pomiary w przeciwnych kierunkach. Sama idea takiego „spojrzenia na siebie nawzajem” w przypadku dwóch niewielkich sond kosmicznych, oddalonych od siebie o setki milionów kilometrów, działa na wyobraźnię.

REKLAMA

Będzie to też bardzo dobry test instrumentów sondy Hope, bowiem jednym z jej głównych zadań na orbicie wokół Marsa będzie wykonywanie pomiarów ilości wodoru uciekającego z atmosfery planety. Dzięki obserwacjom wodoru międzyplanetarnego sonda będzie w stanie lepiej oddzielić od niego wodór pochodzący z atmosfery Marsa, kiedy już znajdzie się na orbicie.

Hope to pierwsza sonda międzyplanetarna wysłana w przestrzeń przez Zjednoczone Emiraty Arabskie. Jeżeli wejdzie na orbitę wokół Marsa, ZEA stanie się piątym krajem w historii, któremu udało się tego dokonać. To niezwykle istotny projekt dla ZEA, który - gdy doleci na Marsa w 2021 r. - uświetni okrągłą, pięćdziesiątą rocznicę powstania kraju.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA