REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Gry

Aktualizacja PS4. Sony sprząta system przed premierą PS5 i nareszcie wprowadza 2-stopniową autoryzację

Aktualizacja oprogramowania dla konsoli PlayStation 4 oznaczona numerem 8.00 właśnie pojawiła się na serwerach Sony. Co zmienia, co naprawia i co dodaje?

14.10.2020
21:09
Aktualizacja PS4. W końcu 2-stopniowa autoryzacja
REKLAMA

Posiadacze konsol z rodziny PlayStation 4 mogą już pobierać najnowszą aktualizację oprogramowania, oznaczoną symbolami 8.00. Tym razem skupiono się na społecznościowych możliwościach platformy, takich jak czat głosowy czy prywatne wiadomości. Zadbano także o bezpieczeństwo oraz odchudzono nieco zakładki systemowe.

REKLAMA

Wiadomości oraz Impera mają się ku sobie.

 class="wp-image-1459712"

Dzięki aktualizacji 8.00 funkcje Impreza oraz Wiadomości są ze sobą powiązane bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Od teraz pokój czatu głosowego przekłada się na pokój do wiadomości tekstowych, co w gruncie rzeczy ma sens – wszakże najczęściej rozmawiamy z tymi znajomymi, z którymi również piszemy i wymieniamy się zrzutami ekranu.

PS4 pamięta, z kim rozmawialiśmy podczas Imprezy, i na tej podstawie tworzy grupy do wiadomości tekstowych. Sony zaznacza, że w podobny sposób będzie to działać również na PlayStation 5, kiedy nowa konsola firmy pojawi się już na rynku. Nadchodząca aplikacja PlayStation dla urządzeń mobilnych również przyswoi filozofię łączenia wiadomości i czatów głosowych.

A jeśli już jesteśmy przy czacie głosowym, świetną nowością jest dodanie opcji wyciszenia wszystkich rozmówców z poziomu szybkiego menu. Z kolei nasi znajomi będą od teraz widzieć, kiedy mamy wyłączony mikrofon, co zostanie zaznaczone stosowną ikonką przy naszym nicku.

Dwustopniowa autoryzacja. Nareszcie!

 class="wp-image-1459700"

Konsole wyrastają na jedne z najsłabiej zabezpieczonych współczesnych urządzeń. Podczas gdy komputery i smartfony korzystają z weryfikacji biometrycznej, filarem bezpieczeństwa platform do gier wciąż pozostaje hasło wklepywane za pomocą kontrolera. To nareszcie się zmienia. Wraz z aktualizacją 8.00 konsola PlayStation 4 oferuje dwustopniową autoryzację.

Co świetne, posiadacz PS4 może wybrać, za pomocą jakiej metody będzie działać autoryzacja drugiego stopnia. Do wyboru mamy tradycyjne wiadomości SMS na numer połączony z kontem SEN, a także dedykowane ku temu aplikacje mobilne Sony dla systemów Android oraz iOS.

Czyszczenie, ujednolicanie i zamiatanie.

 class="wp-image-1459694"

Aktualizacja 8.00 wycina z systemu możliwość tworzenia Wydarzeń oraz zakładania Społeczności. To tylko i wyłącznie moje przypuszczenia, ale może to oznaczać, iż te moduły nie znajdą się w oprogramowaniu konsoli PlayStation 5. Bądź zostaną na tyle zmienione, że ich unifikacja z aktualnymi rozwiązaniami na PS4 przestanie być możliwa. Dlatego Sony sięga po miotłę i wymiata.

Oprogramowanie PS4 zostało odchudzone również w innych obszarach. Ustawienia prywatności użytkownika są teraz prostsze i bardziej ogólne bez podziału na Trofea czy Aktywności. Scalono również część ustawień kontroli rodzicielskiej. Najprawdopodobniej to również efekt ujednolicania i porządkowania usług systemowych przed premierą PlayStation 5.

PS4 Remote Play to teraz PS Remote Play, gotowe na PlayStation 5.

 class="wp-image-1459706"

Funkcja strumieniowania obrazu Remote Play doczekała się spodziewanych zmian. Od teraz program dla urządzeń mobilnych oraz komputerów wspiera zarówno streaming z PS4, jak również PS5. Co więcej, obrazowi strumieniowanemu z nowszej konsoli Sony towarzyszy sygnał HDR. Niestety, maksymalna jakość wideo to wciąż FHD. Czekam na QHD lub 4K. To zapewne kwestia czasu.

REKLAMA

Na koniec warto wspomnieć o miłym dodatku z natury tych kosmetycznych. Baza awatarów w ustawieniach konta SEN wzbogaciła się o kilkadziesiąt nowych pozycji. W tym grafiki z The Last of us Part II oraz God of War.

PS. Korzystając z okazji, przypominam polskim użytkownikom PS4 o obecnej od kilku dni możliwości dodania PayPala jako formy płatności w PS Store.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA