Tech  / News

Paczkomaty wchodzą do wnętrz budynków. Rusza usługa Paczkomaty InDoor

Jeśli wierzyć ostatnim raportom Gemiusa, Paczkomaty stały się najpopularniejszą w Polsce formą dostawy, wyprzedzając nawet kurierów. Teraz InPost będzie je stawiać także we wnętrzach budynków.

W Polsce stoi już 7000 paczkomatów i łączy je jedno - stoją na zewnątrz budynków. Teraz InPost chce, żeby paczki można było odbierać także w ich wnętrzach i startuje z projektem Paczkomaty InDoor. W jego ramach już we wrześniu powstanie kilkanaście Paczkomatów we wnętrzach, a pierwszy z nich stanął w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego.

Nowe Paczkomaty będą stawiane we wnętrzach biurowców, bloków czy galerii handlowych. Aby wstawić nowy rodzaj maszyny do budynku konieczne są zaledwie cztery elementy:

  • minimum 4m2 powierzchni
  • stałe źródło zasilania
  • zasięg sieci GSM
  • chęć współpracy musi wyrazić właściciel gruntu lub osoba z prawem do dysponowania nim

Paczkomaty InDoor mogą również - zależnie od lokalizacji - pracować w trybie 24/7 lub w godzinach ustalonych przez zarządcę budynku.

Paczkomaty InDoor - hit czy kit?

Paczkomaty InDoor - Paczkomaty w budynkach.

Osobiście uważam, że to znakomite rozwiązanie, na wielu płaszczyznach. Obecność Paczkomatu w galerii handlowej przyciągnie klientów, którzy przy okazji odbioru paczki załatwią inne sprawy. Obecność Paczkomatu w nowoczesnym bloku mieszkalnym to wygoda dla jego mieszkańców, którzy nie będą musieli wychodzić z domu, by odebrać paczkę. Obecność Paczkomatu w biurowcu to ułatwienie dla rezydujących weń firm, pozwalające odebrać lub nadać paczki bez wyjeżdżania do Paczkomatu lub czekania na kuriera. Same plusy.

Jedyny minus nowego rozwiązania o jakim jestem w stanie pomyśleć, to dalsze umocnienie dominacji Paczkomatów InPost na polskim rynku. Już dziś Paczkomaty wyprzedzają kurierów i jest ich o połowę więcej niż placówek Poczty Polskiej.

Tak jednak działa wolny rynek. Albo konkurencja znajdzie sposób na rywalizację z firmą Rafała Brzoski, albo zostanie zepchnięta na margines. I lepiej żeby konkurencja znalazł ten sposób jak najszybciej, bo nic nie wskazuje na to, by InPost miał zamiar zwolnić tempo rozwoju.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst