REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Nauka
  3. Kosmos

Księżyc rdzewieje od spodu. Winny może być tlen z Ziemi

Choć nikt się tego nie spodziewał, naukowcy z Hawajskiego Instytutu Geofizyki i Planetologii (HIGP) odkryli na biegunowych obszarach Księżyca hematyt, swego rodzaju rdzę, której nikt się tam nie spodziewał.

Księżyc rdzewieje od spodu. Winna może być Ziemia
REKLAMA
1146 interakcji
dołącz do dyskusji

Na Księżycu nie ma tlenu

REKLAMA

Żelazo bardzo chętnie wchodzi w reakcję z tlenem - powodując powstawanie czerwonawej rdzy, o czym aż nadto dobrze wiedzą miłośnicy japońskiej motoryzacji. Problem jednak w tym, że na powierzchni ani we wnętrzu Księżyca nie ma ani trochę tlenu, dzięki czemu na Srebrnym Globie przeważa czyste żelazo, a utlenionego żelaza nie zarejestrowano w próbkach przywiezionych w ramach misji Apollo. Jakby tego było mało, wodór w wietrze słonecznym bezpośrednio uderza w powierzchnię Księżyca, co dodatkowo hamuje proces utleniania. Z tego też powodu obecność hematytu na Księżycu mocno zaskoczyła badaczy.

Według naszej hipotezy hematyt na Księżycu powstaje wskutek utleniania żelaza znajdującego się na powierzchni przez tlen pochodzący z górnych warstw atmosfery Ziemi, który bezustannie wywiewany jest na Księżyc przez wiatr słoneczny, gdy Księżyc przechodzi przez magnetoogon Ziemi przez ostatnie kilka miliardów lat

- mówi Shuai Li, autor artykułu opublikowanego dzisiaj w Science Advances.
 class="wp-image-1411400"
Niebieskie obszary na mozaice złożonej z pomiarów wykonanych przez sondę Chandrayaan-1 wskazują miejsca o dużej zawartości wody na biegunach Księżyca. To właśnie tam naukowcy odkryli hematyt, formę rdzy.

Indyjska sonda Chandrayaan-1 dostarcza zaskakujących danych

Analizując dane z sondy Chandrayaan-1 badacze zauważyli, że w okolicach biegunów widoczne są zupełnie inne cechy widmowe niż w okolicach księżycowego równika czy w miejscach lądowania misji Apollo. Po pewnym czasie badacze uświadomili sobie, że to, co widzą, to sygnatury hematytu.

Hematyt znaleziono w miejscach, które silnie wiąże się z obecnością wody. Co więcej, jest go więcej po stronie zwróconej w kierunku Ziemi niż po stronie niewidocznej z Ziemi.

REKLAMA

Fakt, że więcej hematytu znajduje się po naszej stronie wskazuje, że jego obecność może być jakoś związana z Ziemią. W pewnym momencie przypomniałem sobie odkrycie, jakiego dokonała japońska sonda Kaguya. Według danych przesłanych przez sondę na Ziemię, tlen znajdujący się w górnych warstwach atmosfery Ziemi może być wywiewany w kuerunku Księżyca przez wiatr słoneczny, gdy Księżyc przelatuje co miesiąc przez magnetoogon Ziemi. Może być zatem tak, że to tlen z atmosfery Ziemi utlenia żelazo na powierzchni Księżyca. To odkrycie z pewnością zrewolucjonizuje naszą wiedzę o obszarach okołobiegunowych Księżyca. Okazuje się bowiem, że Ziemia mogła odegrać znacznie większą rolę w ewolucji powierzchni Księżyca niż nam się wydawało

- mówi Li.

Badacze mają nadzieję, że w ramach misji Artemis astronauci przywiozą na Ziemię próbki hematytu z Księżyca. Chemiczne sygnatury tych próbek pozwolą ostatecznie potwierdzić hipotezę mówiącą o tym, że hematyt na Księżycu został utleniony przez tlen z Ziemi.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA