REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

5G przechodzi testy w bazach wojskowych. Amerykanie sprawdzają, jak wykorzystać je na polu walki

Na dynamiczny rozwój 5G czekają ze zniecierpliwieniem nie tylko producenci sprzętu spod znaku internetu rzeczy, czy ci marzący o pozbawionym opóźnień streamingu gier z prawdziwego zdarzenia, ale także armia. Amerykanie testują wykorzystanie nowego standardu łączności w kolejnych bazach wojskowych. 

04.06.2020
12:27
Armia USA 5G
REKLAMA

5G ma przynieść Ameryce nie tylko ekonomiczną, ale także militarną przewagę – chwali się Departament Obrony Stanów Zjednoczonych i zwiększa liczbę baz wojskowych, w których nowy standard łączności jest testowany.

REKLAMA

Armia na 5G

Departament Obrony już teraz jest zaangażowany w opracowywanie planów wykorzystania 5G na polu walki. Na inwestycje w 5G na całym świecie wydaje się (lub planuje dopiero wydać) ogromne pieniądze, w Stanach Zjednoczonych nie jest inaczej. Tamtejsza władza chce, żeby część z przeznaczanych na rozwój 5G funduszy, została przeznaczona na zastosowania wojskowe.

Konkretne plany nie zostały jeszcze przedstawione, na razie zapowiedziano jedynie, że propozycje nawiązania współpracy w dziedzinie eksperymentów i prototypowania zostaną wysłane do potencjalnych partnerów w przyszłym tygodniu.

Do tej pory 5G testowano w 5 bazach wojskowych, teraz jednak do tej puli dołączyło 7 kolejnych. Testować będzie się w nich między innymi wykorzystanie rzeczywistości rozszerzonej w treningu żołnierzy, bezpieczeństwo sieci, poprawę łączności między bazami. Zebrane podczas tych testów dane mają posłużyłyć między innymi do określania nowych standardów wykorzystania 5G w armii.

Amerykańskie 5G

Jeśli chodzi o wdrażanie 5G na świecie, liderem są Chiny, a pochodzący z Państwa Środka Huawei to jeden z najważniejszych graczy na arenie międzynarodowej, oferujący technologię niezbędną do budowy sieci. Jeszcze nie tak dawno mogłoby się wydawać, że pozycja firmy w tej roli jest niezachwiana i nic nie przeszkodzi jej w podpisywaniu kolejnych lukratywnych kontraktów na tworzenie sieci opartej na najnowszych standardach łączności.

Do czasu. Gdy amerykański prezydent odkopał wojenny topór z Chinami, jego trzonkiem ogłuszał Huaweia. Trump próbował ograniczyć rozwój firmy, odcinając jej możliwość współpracy z kluczowymi amerykańskimi partnerami i namawiał kraje sojusznicze do traktowanie jej z daleko posuniętą podejrzliwością, co namieszało w snutych w Europie planach budowy sieci.

REKLAMA

Stany Zjednoczony tymczasem zapowiedziały przyspieszanie wdrożania 5G u siebie, uruchamiając plan 5G FAST Plan. Zaczęto szybko zwalniać częstotliwości, które 5G mogłoby wykorzystać, i rozwijać sieć dalej. Problem pojawił się, gdy ze swoich częstotliwości nie chciała zrezygnować armia. Obecnie dostęp do komercyjnego 5G oferują w niektórych miejscach kraju najwięksi operatorzy komórkowi – Verizon, AT&T, T-Mobile-Spirnt.

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj Spider's Web w Google News.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA