Oprogramowanie  / News

5G przechodzi testy w bazach wojskowych. Amerykanie sprawdzają, jak wykorzystać je na polu walki

Picture of the author

Na dynamiczny rozwój 5G czekają ze zniecierpliwieniem nie tylko producenci sprzętu spod znaku internetu rzeczy, czy ci marzący o pozbawionym opóźnień streamingu gier z prawdziwego zdarzenia, ale także armia. Amerykanie testują wykorzystanie nowego standardu łączności w kolejnych bazach wojskowych. 

5G ma przynieść Ameryce nie tylko ekonomiczną, ale także militarną przewagę – chwali się Departament Obrony Stanów Zjednoczonych i zwiększa liczbę baz wojskowych, w których nowy standard łączności jest testowany.

Armia na 5G

Departament Obrony już teraz jest zaangażowany w opracowywanie planów wykorzystania 5G na polu walki. Na inwestycje w 5G na całym świecie wydaje się (lub planuje dopiero wydać) ogromne pieniądze, w Stanach Zjednoczonych nie jest inaczej. Tamtejsza władza chce, żeby część z przeznaczanych na rozwój 5G funduszy, została przeznaczona na zastosowania wojskowe.

Konkretne plany nie zostały jeszcze przedstawione, na razie zapowiedziano jedynie, że propozycje nawiązania współpracy w dziedzinie eksperymentów i prototypowania zostaną wysłane do potencjalnych partnerów w przyszłym tygodniu.

Do tej pory 5G testowano w 5 bazach wojskowych, teraz jednak do tej puli dołączyło 7 kolejnych. Testować będzie się w nich między innymi wykorzystanie rzeczywistości rozszerzonej w treningu żołnierzy, bezpieczeństwo sieci, poprawę łączności między bazami. Zebrane podczas tych testów dane mają posłużyłyć między innymi do określania nowych standardów wykorzystania 5G w armii.

Amerykańskie 5G

Jeśli chodzi o wdrażanie 5G na świecie, liderem są Chiny, a pochodzący z Państwa Środka Huawei to jeden z najważniejszych graczy na arenie międzynarodowej, oferujący technologię niezbędną do budowy sieci. Jeszcze nie tak dawno mogłoby się wydawać, że pozycja firmy w tej roli jest niezachwiana i nic nie przeszkodzi jej w podpisywaniu kolejnych lukratywnych kontraktów na tworzenie sieci opartej na najnowszych standardach łączności.

Do czasu. Gdy amerykański prezydent odkopał wojenny topór z Chinami, jego trzonkiem ogłuszał Huaweia. Trump próbował ograniczyć rozwój firmy, odcinając jej możliwość współpracy z kluczowymi amerykańskimi partnerami i namawiał kraje sojusznicze do traktowanie jej z daleko posuniętą podejrzliwością, co namieszało w snutych w Europie planach budowy sieci.

Stany Zjednoczony tymczasem zapowiedziały przyspieszanie wdrożania 5G u siebie, uruchamiając plan 5G FAST Plan. Zaczęto szybko zwalniać częstotliwości, które 5G mogłoby wykorzystać, i rozwijać sieć dalej. Problem pojawił się, gdy ze swoich częstotliwości nie chciała zrezygnować armia. Obecnie dostęp do komercyjnego 5G oferują w niektórych miejscach kraju najwięksi operatorzy komórkowi – Verizon, AT&T, T-Mobile-Spirnt.

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj Spider's Web w Google News.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst