REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Naukowcy nie potrafią wyjaśnić, co widzą na nowym zdjęciu Jowisza

NASA opublikowała niedawno dwa zdjęcia Jowisza, największej planety Układu Słonecznego, wykonane przez sondę Juno, która krąży wokół niego od połowy 2016 r. 

18.05.2020
18:32
Naukowcy nie potrafią wyjaśnić, co widzą na nowym zdjęciu Jowisza
REKLAMA
REKLAMA

Na obu zdjęciach możemy podziwiać zachwycające i niezwykle skomplikowane układy chmur gazowego olbrzyma.

 class="wp-image-1149298"

Zdjęcie wykonane 17 lutego przedstawia zdumiewające pasma mgły pokrywające główną warstwę chmur Jowisza, przechodzące przez sam środek zdjęcia. Naukowcy jak na razie nie są w stanie wyjaśnić w jaki sposób powstały i z czego się składają. Jedna z hipotez mówi, że za powstanie mglistych pasm odpowiadają wiatry strumieniowe otaczające je z obu stron.

W momencie wykonania zdjęcia sonda Juno znajdowała się 25 120 km nad szczytami chmur Jowisza.

 class="wp-image-1149301"

Na drugim zdjęciu wykonanym 10 kwietnia możemy dokładniej przyjrzeć się atmosferze planety. Zdjęcie wykonane zostało z wysokości zaledwie 8 650 km nad chmurami Jowisza.

Sonda Juno będzie  badała Jowisza co najmniej do lipca 2021 r.

Z uwagi na to, że Juno porusza się po orbicie eliptycznej, co 53 dni zbliża się do Jowisza na kilka tysięcy kilometrów, wykonuje obserwacje, po czym ucieka nieco dalej, aby przekazać zebrane dane na Ziemię.

REKLAMA

Nie słyszeliście wcześniej o sondzie Juno? Sami zobaczcie jak NASA reklamowała misję tuż przed jej dolotem do gazowego olbrzyma. Z tego mogłoby być dobre sci-fi.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA