REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Kafelki na ekranie smartfona sprawią, że obsługa Androida będzie bezproblemowa. Oto Action Blocks

Nowa aplikacja dla Androida – Action Blocks – która znacząco ułatwia obsługę telefonu osobom niepełnosprawnym. Umożliwia tworzenie na ekranie prostych i czytelnych widżetów potrafiących realizować dość złożone funkcje.

22.05.2020
9:49
Android podatność day 0
REKLAMA
REKLAMA

Obsługa typowego telefonu nie jest już przesadnie skomplikowana. Android w większości swoich odmian – oraz jego konkurenci – zostały zaprojektowane tak, by każda osoba mogła wygodnie i intuicyjnie korzystać z jego funkcjonalności. Ale… czy na pewno każda? Niektórzy z nas mogą mieć problemy z obsługą i nie chodzi tu o zaradność czy wiedzę. Dla osób o niepełnosprawności fizycznej bądź umysłowej, z przyczyn zupełnie niezależnych obsługa telefonu może stanowić nie lada wyzwanie.

Google, podobnie jak jego konkurencja, stara się wychodzić naprzeciw również i takim użytkownikom. Jego najnowszą inicjatywą jest aplikacja Action Blocks dla Androida Lollipop lub nowszego. Pozwala umieścić na ekranie funkcjonalne widżety, łatwe do odnalezienia i trafienia palcem.

Google Action Blocks to taki dotykowy Asystent Google.

Nie jest to przesadnie odległe porównanie, bowiem aplikacja korzysta z podobnych mechanizmów co Asystent Google. Różnica polega na tym, że Asystentowi wydajemy krótkie polecenia do złożonych czynności – na przykład włącz moją ulubioną playlistę na Spotify – a używając Action Blocks zamiast wydać polecenie klikamy w duży kafelek.

Kafelki na ekranie głównym możemy konfigurować niemal dowolnie – potrafią dokładnie to samo, co Asystent Google. Możemy więc na przykład stworzyć kafelek do Wyślij SMS-a do moich wnuczek czy nawiguj mnie do najbliższego sklepu spożywczego tudzież wyłącz światła w sypialni. To oczywiście mały wycinek bardzo licznych przykładów.

REKLAMA

Aplikacja jest już dostępna do pobrania. Wydaje się też bardzo prosta w obsłudze: tworzenie kolejnych kafelków ułatwia intuicyjny kreator, prowadzący użytkownika krok po kroku i informujący co i dlaczego jest możliwe do wykonania. Warto się zainteresować – i mimo wszystko pomóc naszym dziadkom, babciom i niepełnosprawnym bliskim w instalacji i konfiguracji.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA