Polak z nagrodą World Press Photo 2020. Oto najlepsze zdjęcia prasowe
Tomasz Kaczor został laureatem 1. nagrody w kategorii „Portret” w prestiżowym konkursie World Press Photo 2020. Zobaczmy najlepsze zdjęcia prasowe roku.
2019 r. obfitował w masę wydarzeń, z których powstało naprawdę mnóstwo świetnych fotografii. Niestety, w większości były to przykre, tragiczne sytuacje, ale taka jest rola fotografii prasowej: dokumentowanie tego, co się dzieje. Jury konkursu World Press Photo nagrodziło najlepsze z tych kadrów. Zdjęcia, które opowiadają prawdziwe historie w wizualnie wysmakowany sposób. Swoją drogą, nie jest chyba trudno odgadnąć, jaki temat może zdominować konkurs World Press Photo za rok.
World Press Photo to najbardziej znany i prestiżowy konkurs fotograficzny na świecie. W 63. edycji wzięło udział 73 996 zdjęć, autorstwa 4282 fotografów. Z tego grona jury wybrało 44 najlepsze kadry. Konkurs został podzielony na 8 kategorii: problemy współczesne, środowisko, wiadomości ogólne, projekty długoterminowe, natura, portrety, sport, aktualności. Fotografie oceniało 17 członków jury, a grupie tej przewodził Lekgetho Makola.
Przejmujący portret, przygnębiająca historia
Tomasz Kaczor zdobył główną nagrodę w kategorii „Portret” w konkursie World Press Photo 2020. Jego czarno-biała fotografa przedstawia armeńską nastolatkę Ewę, która przebudziła się ze stanu katatonicznego, czyli skutku Syndromu Rezygnacji.
To choroba, która została szeroko opisana i udokumentowana w Szwecji, choć nie jest to zapewne jedyny kraj, w którym występuje. Pojawia się u dzieci migrantów przymusowych, którzy starają się o udzielenie im ochrony międzynarodowej. Poziom stresu i trauma u dziecka, wynikające z lęku przed deportacją, doprowadzają do tego, że psychika dziecka się poddaje. Przestaje ono mówić, chodzić, wstawać z łóżka, samodzielnie jeść, w końcu zamyka oczy i popada w rodzaj katatonii. To choroba utraty poczucia bezpieczeństwa. Wychodzi się z niej wówczas, gdy to poczucie w dziecku – ale przede wszystkim w całej rodzinie – zaczyna się odbudowywać — opisuje problem Tomasz Kaczor w jednym z wywiadów.
Twórca wykonał ten portret do reportażu swojej żony Doroty Borodaj do „Dużego Formatu”. Fotografia zatytułowana „Przebudzenie” mówi o tym, co dziecku robi odebranie poczucia bezpieczeństwa, a zarazem co się dzieje, gdy to bezpieczeństwo odzyska. Portret wyróżnia się na tle innych ważnym i mało znanym tematem, ale i formą.
Do tej pory wielu Polaków otrzymało nagrodę World Press Photo, ale nigdy nie było to 1. miejsce w kategorii „Portret” w World Press Photo. I nigdy też ich zdjęcia nie walczyły o tytuł „Zdjęci Roku”.
Tomek Kaczor to absolwent Instytutu Kultury Polskiej UW, członek redakcji „Magazynu Kontakt” oraz Towarzystwa Krajoznawczego „Krajobraz”. Jako fotograf współpracuje m.in. z Narodowym Centrum Kultury, kampanią „Organizacje społeczne. To działa”, z portalem Warszawa.ngo.pl i fundacją Na Miejscu.
„Prosty głos”, wielka nagroda
Nagrodę World Press Photo of the Year otrzymał japoński fotograf Yasuyoshi Chiba, za zdjęcie „Straight Voice”. Imponujące zdjęcie zostało wykonane w czasie niepokojów społecznych w Sudanie i przedstawia młodego człowieka recytującego na ulicy poezję podczas jednej z przerw w dopływie prądu 19 czerwca 2019 r. Człowiek jest podświetlony latarkami zrobionymi ze smartfonów. I chociaż fotografia powstała daleko od nas to trafnie podsumowuje niepokoje na całym świecie i społeczne dążenie do zmian.
To miejsce było totalnie zaciemnione. Wtedy, niespodziewanie, ludzie zaczęli klaskać po ciemku. Niektórzy trzymali w rękach telefony komórkowe, żeby oświetlić młodego człowieka w centrum. Wyrecytował słynny wiersz protestacyjny, improwizowany. Między jego oddechem wszyscy krzyczeli „odwilż”, po arabsku słowo „rewolucja". Jego wyraz twarzy i głos zrobiły na mnie wrażenie, nie mogłem przestać się na nim skupiać i uchwyciłem tę chwilę — Yasuyoshi Chiba
Protesty w Sudanie rozpoczęły się w grudniu 2018 r., podobno przeciwko potrojeniu ceny chleba. Potem rozszerzyły się i szybko rozprzestrzeniły na cały kraj. Do kwietnia 2019 r. protestujący domagali się zakończenia 30-letnich rządów dyktatora Omara al-Bashira, który został usunięty ze stanowiska 11 kwietnia w wyniku wojskowego zamachu stanu. Protesty trwały nadal, wzywając do przekazania władzy grupom cywilnym. W dniu 3 czerwca siły rządowe otworzyły ogień do nieuzbrojonych demonstrantów. Zginęło wiele osób, a wiele innych zostało poddanych dalszej przemocy. Trzy dni później Unia Afrykańska zawiesiła Sudan, w związku z powszechnym międzynarodowym potępieniem ataku. Władze próbowały rozbroić protesty, narzucając przerwy w dostawie prądu i zamykając Internet. Pomimo kolejnych poważnych represji w dniu 30 czerwca, ruch prodemokratyczny zdołał ostatecznie podpisać 17 sierpnia porozumienie o podziale władzy z wojskiem.
W czasach przepełnionych przemocą i konfliktem, ważne są obrazy, które dają ludziom inspirację. Widzimy młodą osobę, która nie strzela, nie rzuca kamieniem. Zamiast tego recytuje poezję. To daje poczucie nadziei — juror WPP Lekgetho Makola.
Yasuyoshi Chiba jest głównym fotografem Agence France-Presse (AFP) na Afrykę Wschodnią i Ocean Indyjski. Po studiach fotograficznych na Musashino Art University w Tokio rozpoczął pracę jako fotograf etatowy dla Asahi Shimbun. Został fotografem freelancerem i przeniósł się do Kenii w 2007 r., a następnie dołączył do AFP w Brazylii w 2011 roku.
Geneza buntu
Nagroda za najlepszy fotoreportaż roku trafiła w ręce Romaina Laurendeau z Francji. Jego materiał „Kho, the Genesis of a Revolt” (ang. „Kho, geneza buntu”) opowiada historię kryzysu bezrobocia w Algierii. Kryzysu, który sięga tam aż 72 proc. w przypadku ludzi przed 30 rokiem życia.
Kho w potocznym języku Afryki oznacza „brat”. To opowieść o głębokim niepokoju młodzieży, która ośmielając się podważać autorytet, zainspirowała resztę społeczeństwa do przyłączenia się do swoich działań, dając początek największemu od dziesięcioleci ruchowi protestacyjnemu w Algierii. Warto też dodać, że w tym kraju osoby do 30 roku życia stanowią ponad połowę społeczeństwa.
To było niemożliwe, aby część mnie nie zobaczyła siebie w tych młodych ludziach. Są młodzi, ale są zmęczeni tą sytuacją i chcą po prostu żyć jak wszyscy inni — Romain Laurendeau
Laurendeau pracował przy długoterminowych projektach jako profesjonalny fotograf we Francji, Senegalu, Algierii, terytoriach palestyńskich i Izraelu. Po przeszczepie rogówki w 2009 r. postanowił intensywnie podróżować, aby udokumentować kondycję ludzką we wszystkich jej aspektach społecznych, ekonomicznych i politycznych.
[gallery ids="1128583,1128601,1128598,1128595,1128592,1128589,1128586"]
Interaktywnie o problemach
Oprócz samych zdjęć, w konkursie World Press Photo nagradzane są również projekty multimedialne w ramach sekcji Digital Storytelling Contest. Najciekawszy projektem interaktywny to „Battleground PolyU”, autorstwa DJ’a Clarka z China Daily. Nagroda za najlepszy reportaż filmowy „Scenes From a Dry City” otrzymali Francois Verster i Simon Wood.
World Press Photo 2020 - oto najlepsze zdjęcia prasowe roku
Prezentujemy najlepsze pojedyncze zdjęcia prasowe roku nagrodzone w tegorocznej edycji konkursu World Press Photo. Po więcej, w tym całe fotoreportaże, odsyłam na stronę konkursu.