REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Foto

Polak z nagrodą World Press Photo 2020. Oto najlepsze zdjęcia prasowe

Tomasz Kaczor został laureatem 1. nagrody w kategorii „Portret” w prestiżowym konkursie World Press Photo 2020. Zobaczmy najlepsze zdjęcia prasowe roku. 

17.04.2020
12:36
Fot. Tomasz Kaczor
REKLAMA
REKLAMA

2019 r. obfitował w masę wydarzeń, z których powstało naprawdę mnóstwo świetnych fotografii. Niestety, w większości były to przykre, tragiczne sytuacje, ale taka jest rola fotografii prasowej: dokumentowanie tego, co się dzieje. Jury konkursu World Press Photo nagrodziło najlepsze z tych kadrów. Zdjęcia, które opowiadają prawdziwe historie w wizualnie wysmakowany sposób. Swoją drogą, nie jest chyba trudno odgadnąć, jaki temat może zdominować konkurs World Press Photo za rok.

World Press Photo to najbardziej znany i prestiżowy konkurs fotograficzny na świecie. W 63. edycji wzięło udział 73 996 zdjęć, autorstwa 4282 fotografów. Z tego grona jury wybrało 44 najlepsze kadry. Konkurs został podzielony na 8 kategorii: problemy współczesne, środowisko, wiadomości ogólne, projekty długoterminowe, natura, portrety, sport, aktualności. Fotografie oceniało 17 członków jury, a grupie tej przewodził Lekgetho Makola.

Przejmujący portret, przygnębiająca historia

Tomasz Kaczor zdobył główną nagrodę w kategorii „Portret” w konkursie World Press Photo 2020. Jego czarno-biała fotografa przedstawia armeńską nastolatkę Ewę, która przebudziła się ze stanu katatonicznego, czyli skutku Syndromu Rezygnacji.

Twórca wykonał ten portret do reportażu swojej żony Doroty Borodaj do „Dużego Formatu”. Fotografia zatytułowana „Przebudzenie” mówi o tym, co dziecku robi odebranie poczucia bezpieczeństwa, a zarazem co się dzieje, gdy to bezpieczeństwo odzyska. Portret wyróżnia się na tle innych ważnym i mało znanym tematem, ale i formą.

Fot. Tomasz Kaczor / Gazeta Wyborcza, "Awakening", 1. miejsce w kategorii Portret / World Press Photo 2020 class="wp-image-1128568"
Fot. Tomasz Kaczor / Gazeta Wyborcza, „Awakening”, 1. miejsce w kategorii Portret / World Press Photo 2020

Do tej pory wielu Polaków otrzymało nagrodę World Press Photo, ale nigdy nie było to 1. miejsce w kategorii „Portret” w World Press Photo. I nigdy też ich zdjęcia nie walczyły o tytuł „Zdjęci Roku”.

Tomek Kaczor to absolwent Instytutu Kultury Polskiej UW, członek redakcji „Magazynu Kontakt” oraz Towarzystwa Krajoznawczego „Krajobraz”. Jako fotograf współpracuje m.in. z Narodowym Centrum Kultury, kampanią „Organizacje społeczne. To działa”, z portalem Warszawa.ngo.pl i fundacją Na Miejscu.

„Prosty głos”, wielka nagroda

Nagrodę World Press Photo of the Year otrzymał japoński fotograf Yasuyoshi Chiba, za zdjęcie „Straight Voice”. Imponujące zdjęcie zostało wykonane w czasie niepokojów społecznych w Sudanie i przedstawia młodego człowieka recytującego na ulicy poezję podczas jednej z przerw w dopływie prądu 19 czerwca 2019 r. Człowiek jest podświetlony latarkami zrobionymi ze smartfonów. I chociaż fotografia powstała daleko od nas to trafnie podsumowuje niepokoje na całym świecie i społeczne dążenie do zmian.

Fot. Yasuyoshi Chiba / Agence France Presse, "Straight Voice", World Press Photo of the Year 2020 class="wp-image-1128574"
Fot. Yasuyoshi Chiba / Agence France Presse, „Straight Voice”, World Press Photo of the Year 2020

Protesty w Sudanie rozpoczęły się w grudniu 2018 r., podobno przeciwko potrojeniu ceny chleba. Potem rozszerzyły się i szybko rozprzestrzeniły na cały kraj. Do kwietnia 2019 r. protestujący domagali się zakończenia 30-letnich rządów dyktatora Omara al-Bashira, który został usunięty ze stanowiska 11 kwietnia w wyniku wojskowego zamachu stanu. Protesty trwały nadal, wzywając do przekazania władzy grupom cywilnym. W dniu 3 czerwca siły rządowe otworzyły ogień do nieuzbrojonych demonstrantów. Zginęło wiele osób, a wiele innych zostało poddanych dalszej przemocy. Trzy dni później Unia Afrykańska zawiesiła Sudan, w związku z powszechnym międzynarodowym potępieniem ataku. Władze próbowały rozbroić protesty, narzucając przerwy w dostawie prądu i zamykając Internet. Pomimo kolejnych poważnych represji w dniu 30 czerwca, ruch prodemokratyczny zdołał ostatecznie podpisać 17 sierpnia porozumienie o podziale władzy z wojskiem.

Yasuyoshi Chiba jest głównym fotografem Agence France-Presse (AFP) na Afrykę Wschodnią i Ocean Indyjski. Po studiach fotograficznych na Musashino Art University w Tokio rozpoczął pracę jako fotograf etatowy dla Asahi Shimbun. Został fotografem freelancerem i przeniósł się do Kenii w 2007 r., a następnie dołączył do AFP w Brazylii w 2011 roku.

Geneza buntu

Nagroda za najlepszy fotoreportaż roku trafiła w ręce Romaina Laurendeau z Francji. Jego materiał „Kho, the Genesis of a Revolt” (ang. „Kho, geneza buntu”) opowiada historię kryzysu bezrobocia w Algierii. Kryzysu, który sięga tam aż 72 proc. w przypadku ludzi przed 30 rokiem życia.

Fot. Romain Laurendeau, "Kho, the Genesis of a Revolt", World Press Photo Story of the Year 2020 class="wp-image-1128580"
Fot. Romain Laurendeau, "Kho, the Genesis of a Revolt", World Press Photo Story of the Year 2020

Kho w potocznym języku Afryki oznacza „brat”. To opowieść o głębokim niepokoju młodzieży, która ośmielając się podważać autorytet, zainspirowała resztę społeczeństwa do przyłączenia się do swoich działań, dając początek największemu od dziesięcioleci ruchowi protestacyjnemu w Algierii. Warto też dodać, że w tym kraju osoby do 30 roku życia stanowią ponad połowę społeczeństwa.

Laurendeau pracował przy długoterminowych projektach jako profesjonalny fotograf we Francji, Senegalu, Algierii, terytoriach palestyńskich i Izraelu. Po przeszczepie rogówki w 2009 r. postanowił intensywnie podróżować, aby udokumentować kondycję ludzką we wszystkich jej aspektach społecznych, ekonomicznych i politycznych.

[gallery ids="1128583,1128601,1128598,1128595,1128592,1128589,1128586"]

Interaktywnie o problemach

Oprócz samych zdjęć, w konkursie World Press Photo nagradzane są również projekty multimedialne w ramach sekcji Digital Storytelling Contest. Najciekawszy projektem interaktywny to „Battleground PolyU”, autorstwa DJ’a Clarka z China Daily. Nagroda za najlepszy reportaż filmowy „Scenes From a Dry City” otrzymali Francois Verster i Simon Wood.

World Press Photo 2020 - oto najlepsze zdjęcia prasowe roku

Prezentujemy najlepsze pojedyncze zdjęcia prasowe roku nagrodzone w tegorocznej edycji konkursu World Press Photo. Po więcej, w tym całe fotoreportaże, odsyłam na stronę konkursu.

Fot. Farouk Batiche / Deutsche Presse-Agentur, "The Death of Michael Nadayo". 1. miejsce w kategorii Spot News class="wp-image-1128616"
Fot. Farouk Batiche / Deutsche Presse-Agentur, „The Death of Michael Nadayo”. 1. miejsce w kategorii Spot News
Fot. Dai Kurokawa / European Pressphoto Agency, "Nairobi DusitD2 Hotel Attack". 2. miejsce w kategorii Spot News class="wp-image-1128688"
Fot. Dai Kurokawa / European Pressphoto Agency, „Nairobi DusitD2 Hotel Attack”. 2. miejsce w kategorii Spot News
Fot. Ramon Espinosa / Associated Press, "Dorian’s Devastation". 3. miejsce w kategorii Spot News class="wp-image-1128691"
Fot. Ramon Espinosa / Associated Press, „Dorian’s Devastation”. 3. miejsce w kategorii Spot News
Fot. Mark Blinch / NBAE, "Kawhi Leonard’s Game 7 Buzzer Beater". 1. miejsce w kategorii Sport class="wp-image-1128610"
Fot. Mark Blinch / NBAE, „Kawhi Leonard’s Game 7 Buzzer Beater”. 1. miejsce w kategorii Sport
Fot. Silvia Izquierdo / Associated Press, "Cheering the Goal". 2. miejsce w kategorii Sport class="wp-image-1128640"
Fot. Silvia Izquierdo / Associated Press, „Cheering the Goal”. 2. miejsce w kategorii Sport
Fot. Oli Scarff / Agence France-Presse, "Liverpool Champions League Victory Parade". 3. miejsce w kategorii Sport class="wp-image-1128685"
Fot. Oli Scarff / Agence France-Presse, „Liverpool Champions League Victory Parade”. 3. miejsce w kategorii Sport
Fot. Nikita Teryoshin, "Nothing Personal - the Back Office of War". 1. miejsce w kategorii Contemporary Issues class="wp-image-1128625"
Fot. Nikita Teryoshin, „Nothing Personal - the Back Office of War”. 1. miejsce w kategorii Contemporary Issues
Fot. Sean Davey / Agence France Presse, "Bushfire Evacuation Center". 2. miejsce kategorii Contemporary Issues class="wp-image-1128667"
Fot. Sean Davey / Agence France Presse, „Bushfire Evacuation Center”. 2. miejsce kategorii Contemporary Issues
Fot. Mark Peterson / Redux Images dla New York Times, "Hitler’s Birthday / Easter Weekend". 3. miejsce w kategorii Contemporary Issues class="wp-image-1128649"
Fot. Mark Peterson / Redux Images dla New York Times, „Hitler’s Birthday / Easter Weekend”. 3. miejsce w kategorii Contemporary Issues
Fot. Esther Horvath / New York Times, "Polar Bear and her Cub". 1. miejsce w kategorii Environment class="wp-image-1128634"
Fot. Esther Horvath / New York Times, „Polar Bear and her Cub”. 1. miejsce w kategorii Environment
Fot. Noah Berger / Associated Press, "Battling the Marsh Fire". 2. miejsce w kategorii Environment class="wp-image-1128652"
Fot. Noah Berger / Associated Press, „Battling the Marsh Fire”. 2. miejsce w kategorii Environment
Fot. Alessio Mamo, "Russian Mother and her Child at Al-Hol Refugee Camp". 2. miejsce w kategorii General News class="wp-image-1128637"
Fot. Alessio Mamo, „Russian Mother and her Child at Al-Hol Refugee Camp”. 2. miejsce w kategorii General News
Fot. Alain Schroeder, "Final Farewell". 1. miejsce w kategorii Nature class="wp-image-1128661"
Fot. Alain Schroeder, „Final Farewell”. 1. miejsce w kategorii Nature
Fot. Alejandro Prieto, "Roadrunner Approaching the Border Wall". 2. miejsce w kategorii Nature class="wp-image-1128628"
Fot. Alejandro Prieto, „Roadrunner Approaching the Border Wall”. 2. miejsce w kategorii Nature
Fot. Antonio Pizarro Rodriguez, "The King of Doñana". 3. miejsce w kategorii Nature class="wp-image-1128676"
Fot. Antonio Pizarro Rodriguez, ”The King of Doñana”. 3. miejsce w kategorii Nature
REKLAMA
Fot. Lee-Ann Olwage, "Black Drag Magic - Portrait of a Drag Artist and Activist". 2. miejsce w kategorii Portrait class="wp-image-1128664"
Fot. Lee-Ann Olwage, „Black Drag Magic - Portrait of a Drag Artist and Activist”. 2. miejsce w kategorii Portrait
Fot. Alon Skuy / Sunday Times, "Musa’s Struggle and Search for the Stage". 3. miejsce w kategorii Portrait class="wp-image-1128679"
Fot. Alon Skuy / Sunday Times, „Musa’s Struggle and Search for the Stage”. 3. miejsce w kategorii Portrait
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA