REKLAMA

Chińczycy polecą na Księżyc po próbki gruntu. Początek misji już w tym roku

Jeszcze w tym roku w kierunku Księżyca wystartuje chińska sonda Chang'e 5. Jest to jednocześnie trzeci etap chińskiego programu eksploracji Księżyca Chang'e. Tym razem zadaniem sondy będzie przywiezienie próbek gruntu na Ziemię.

21.04.2020 09.24
Chińczycy polecą na Księżyc po próbki gruntu. Początek misji już w tym roku
REKLAMA
REKLAMA

Zgodnie z wstępnymi planami sonda wyląduje w regionie Mons Rumker w północnej części Oceanu Burz (Oceanus Procellarum). Jest to wyjątkowo ciekawy, geologicznie złożony obszar znany ze swojej aktywności wulkanicznej.

W skład misji Chang'e 5 wejdzie orbiter, lądownik, moduł wznoszenia oraz moduł wejścia w atmosferę ziemską, który przywiezie na Ziemię do 2 kg próbek gruntu księżycowego.

Na Ziemię już wcześniej docierały próbki z Księżyca

Były Związek Radziecki z powodzeniem przeprowadził trzy misje, w ramach których przywieziono na Ziemię próbki księżycowe: Łuna 16 (1970 r, 101 g), Łuna 20 (1972 r., 55 g) i Łuna 24 (1976 r., 170 g).

Stany Zjednoczone przywiozły na Ziemię znacznie więcej próbek z Księżyca. W ramach sześciu załogowych misji Apollo na Ziemię dotarły 382 kg skał, rdzeni, regolitu i pyłu z Księżyca.

Co Chiny zrobią z własnymi próbkami?

W artykule naukowym autorstwa G.L. Zhanga z Narodowego Obserwatorium Astronomicznego Chińskiej Akademii Nauk opisano główne zadania , Chińska Akademia Nauk, wyszczególnia główne zadania kompleksowego systemu badań naziemnych (GRAS) działającego w ramach programu badań Księżyca.

 class="wp-image-1130353"

Cały system będzie odpowiedzialny za: podjęcie próbek z zasobnika przesłanego na Ziemię, stworzenie konkretnego obiektu i laboratorium, w którym będą na stałe przechowywane próbki księżycowe, stworzenie alternatywnego obiektu do przechowywania próbek oraz przygotowanie i wstępna obróbka pobranego z Księżyca materiału.

Po dotarciu do laboratorium próbki zostaną podzielone na próbki zebrane z powierzchni oraz pochodzące z odwiertów. Następnie obie grupy zostaną podzielone na 4 kolejne kategorie: próbki stale przechowywane, zapasowe próbki do przechowania, próbki do badań naukowych oraz próbki wystawowe.

Ryan Zeigler zajmujący się próbkami zebranymi w trakcie trwania programu Apollo zauważa, że do badania swoich przyszłych próbek Chińczycy wykorzystują bardzo podobne podejście do tego, z którego korzystali (i nadal korzystają) Amerykanie badający próbki księżycowe.

REKLAMA

Dzięki temu, że technologia, która będzie wykorzystywana do badania próbek, jest podobna do technologii badania próbek z misji Apollo, wyniki badań będzie można bezpośrednio ze sobą porównać, co znacząco podnosi wartość każdej z próbek i każdego z testów.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA