1. SPIDER'S WEB
  2. Kosmos
  3. Nauka
  4. Tech

Chińczycy polecą na Księżyc po próbki gruntu. Początek misji już w tym roku

Chińczycy polecą na Księżyc po próbki gruntu. Początek misji już w tym roku
413 interakcji
dołącz do dyskusji

Jeszcze w tym roku w kierunku Księżyca wystartuje chińska sonda Chang'e 5. Jest to jednocześnie trzeci etap chińskiego programu eksploracji Księżyca Chang'e. Tym razem zadaniem sondy będzie przywiezienie próbek gruntu na Ziemię.

Zgodnie z wstępnymi planami sonda wyląduje w regionie Mons Rumker w północnej części Oceanu Burz (Oceanus Procellarum). Jest to wyjątkowo ciekawy, geologicznie złożony obszar znany ze swojej aktywności wulkanicznej.

W skład misji Chang'e 5 wejdzie orbiter, lądownik, moduł wznoszenia oraz moduł wejścia w atmosferę ziemską, który przywiezie na Ziemię do 2 kg próbek gruntu księżycowego.

Na Ziemię już wcześniej docierały próbki z Księżyca

Były Związek Radziecki z powodzeniem przeprowadził trzy misje, w ramach których przywieziono na Ziemię próbki księżycowe: Łuna 16 (1970 r, 101 g), Łuna 20 (1972 r., 55 g) i Łuna 24 (1976 r., 170 g).

Stany Zjednoczone przywiozły na Ziemię znacznie więcej próbek z Księżyca. W ramach sześciu załogowych misji Apollo na Ziemię dotarły 382 kg skał, rdzeni, regolitu i pyłu z Księżyca.

Co Chiny zrobią z własnymi próbkami?

W artykule naukowym autorstwa G.L. Zhanga z Narodowego Obserwatorium Astronomicznego Chińskiej Akademii Nauk opisano główne zadania , Chińska Akademia Nauk, wyszczególnia główne zadania kompleksowego systemu badań naziemnych (GRAS) działającego w ramach programu badań Księżyca.

Cały system będzie odpowiedzialny za: podjęcie próbek z zasobnika przesłanego na Ziemię, stworzenie konkretnego obiektu i laboratorium, w którym będą na stałe przechowywane próbki księżycowe, stworzenie alternatywnego obiektu do przechowywania próbek oraz przygotowanie i wstępna obróbka pobranego z Księżyca materiału.

Po dotarciu do laboratorium próbki zostaną podzielone na próbki zebrane z powierzchni oraz pochodzące z odwiertów. Następnie obie grupy zostaną podzielone na 4 kolejne kategorie: próbki stale przechowywane, zapasowe próbki do przechowania, próbki do badań naukowych oraz próbki wystawowe.

Wszystkie narzędzia, które będą miały kontakt z próbkami księżycowymi wykonano ze stali nierdzewnej, teflonu, szkła kwarcowego lub materiałów o znanym składzie tak, aby można było ściśle kontrolować czynniki, które będą miały wpływ na wyniki badań naukowych. Zawartość wody i tlenu w komorze badawczej wypełnionej czystym azotem, będą ściśle monitorowane, aby nie dopuścić do zanieczyszczenia próbek Księżyca przez zanieczyszczenia pochodzenia ziemskiego.

Ryan Zeigler zajmujący się próbkami zebranymi w trakcie trwania programu Apollo zauważa, że do badania swoich przyszłych próbek Chińczycy wykorzystują bardzo podobne podejście do tego, z którego korzystali (i nadal korzystają) Amerykanie badający próbki księżycowe.

Jest tu co prawda kilka różnic, ale tego należało się spodziewać, bowiem każda misja ma jakieś własne unikalne cechy - dodaje.

Dzięki temu, że technologia, która będzie wykorzystywana do badania próbek, jest podobna do technologii badania próbek z misji Apollo, wyniki badań będzie można bezpośrednio ze sobą porównać, co znacząco podnosi wartość każdej z próbek i każdego z testów.