REKLAMA

Pierwszy lek opracowany przez sztuczną inteligencję wchodzi w etap badań klinicznych

Fakt ten prawdopodobnie zostanie kiedyś odnotowany przez historyków. DSP-1181 to pierwsza cząsteczka zaprojektowana przez algorytm, która - jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem - pomoże osobom z zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi (OCD).

06.02.2020 07.37
Pierwszy lek opracowany przez sztuczną inteligencję wchodzi w etap badań klinicznych
REKLAMA
REKLAMA

Kluczowa cząsteczka o nazwie DSP-1181 powstała dzięki symulacjom przeprowadzonym przez algorytm sztucznej inteligencji, który przeanalizował ogromną bazę związków chemicznych i reakcje zachodzące między nimi i na tej podstawie opracował końcowy produkt, który spełniał wszystkie kryteria ustalone przez brytyjski startup Exscientia i japońską firmę farmaceutyczną Sumitomo Dainippon Pharma.

Sztuczna Inteligencja „stworzyła” lek pięciokrotnie szybciej, niż ludzie

Jeśli DSP-1181 rzeczywiście przejdzie pomyślnie przez fazę badań klinicznych i na jej bazie wystartuje produkcja nowych leków, to będziemy mogli uznać to wydarzenie za początek nowego etapu w przemyśle farmaceutycznym.

Dlatego zresztą tworzenie nowych leków jest bardzo kosztowne. Trzeba mieć swoje laboratorium i doświadczony personel, który wie czego szuka i w pocie czoła próbuje nowych połączeń i reakcji chemicznych, żeby to uzyskać. Standardowo proces tworzenia leku, licząc do fazy dopuszczenia go testów klinicznych zajmuje ok. pięciu lat. Dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji, Brytyjczykom i Japończykom udało się skrócić ten proces do 12 miesięcy.

Oszczędności z tym związane to mocny argument za tym, żeby nie poprzestawać na stworzeniu pojedynczego leku. Nikt zresztą tego nie planuje. Exscientia chwali się, że wykorzystuje swoje algorytmy do opracowania kolejnych potencjalnych leków z myślą o stosowaniu ich w leczeniu nowotworów i chorób sercowo-naczyniowych.

Początek nowej ery

Lekarze już teraz mówią, że jeśli DSP-1181 przejdzie pomyślnie przez fazę testów, to niewykluczone, że za kilka lat większość nowych leków będzie tworzona na bazie symulacji wykonywanych przez algorytmy.

REKLAMA

Patrząc z dzisiejszej perspektywy ma to zresztą ogromny sens. Algorytmy maszynowego uczenia się mają tę ogromną przewagę nad człowiekiem, że w czasie nieporównywalnie krótszym są w stanie przeanalizować wszystkie dostępne dane wejściowe i zbadać możliwości, które oferują. Ludzie działają w inny sposób, stąd też odkrycie czegoś nowego zajmuje nam o wiele dłużej. Albo dosłownie dzieje się przez szczęśliwy zbieg okoliczności (albo i nieszczęśliwy - zależy o którym odkryciu mówimy).

Z entuzjazmem polecam jednak poczekać na wyniki testów. Nowa cząsteczka zostanie przetestowana klinicznie w Japonii. Badania będą prowadzone w ramach działalności Sumitomo Dainippon Pharma.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA