REKLAMA

Apple nie jest skazany na Intela i już testuje MacBooka z układem AMD

Czyżby Apple miał dość walki z przegrzewającymi się podzespołami Intela? W testowej wersji macOS-a znaleziono odwołania do układów scalonych AMD. To sugeruje, że MacBook z procesorem AMD znajduje się co najmniej w fazie prototypu.

10.02.2020 10.05
MacBook Pro 16
REKLAMA
REKLAMA

Nasz Łukasz Kotkowski cały czas walczy z rosnącymi temperaturami w jego MacBooku Pro 16 – sztandarowym komputerze przenośnym Apple’a. Wygląda na to, że głównym winowajcą problemów jest procesor główny komputera. Wykonana w 14-nanometrowym procesie technologicznym jednostka produkuje zbyt dużo ciepła przy dużym obciążeniu, by móc być skutecznie schłodzoną wewnątrz bardzo smukłej obudowy tego komputera.

Tyle że Apple nie jest skazany na Intela. Co prawda, odkąd komputery Mac przeniosły się na architekturę x86, Apple polegał wyłącznie na Intelu w kwestii dostawców CPU do jego komputerów, ale na rynku przecież jest jeszcze jedna firma tworząca procesory o tej architekturze. I wygląda na to, że Apple w końcu zaczął rozważać partnerstwo z AMD – które produkcję w litografii 7 nm już opanowało.

MacBook z procesorem AMD? Tak wynika z odniesień znalezionych w systemie macOS.

REKLAMA

Wersja testowa desktopowego systemu Apple’a (macOS 10.15.4 beta 1) w swoich plikach odnosi się do układów APU produkcji AMD. Wymienione są, między innymi, procesory o nazwach kodowych Picasso, Renoir i Van Gogh. Są to układy o architekturze x86 Zen 2 i wyposażone w wydajne moduły graficzne Vega.

Bezpiecznym wydaje się założenie, że skoro system w jakiś sposób przewiduje ich obsługę, to również istnieje komputer który taki układ zawiera. Nie jest jednak powiedziane, że ten hipotetyczny prototyp trafi kiedyś do masowej produkcji. Jednak samo to, że Apple rozważa dywersyfikację procesorów w swoich komputerach przenośnych brzmi bardzo obiecująco – im większy wybór i różnorodność, tym łatwiej będzie dobrać komputer do naszych potrzeb.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA