REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

To zdjęcie pokazuje naszą pozycję we Wszechświecie. Oto Błękitna kropka w nowej odsłonie

14.02.2020
11:20
Oto Błękitna kropka w nowej odsłonie
REKLAMA

NASA opublikowała właśnie nową wersję słynnego zdjęcia przedstawiającego naszą planetę widzianą z krańców Układu Słonecznego.

REKLAMA

Do stworzenia nowej wersji zdjęcia wykorzystano współczesne oprogramowanie i techniki obróbki zdjęć. Tak samo jak w przypadku oryginału, nowe zdjęcie przedstawia Ziemię jako pojedynczy, jasnoniebieski piksel na tle otchłani przestrzeni kosmicznej. Przez cały kadr przechodzi rozproszony promień słoneczny, który na swojej drodze obejmuje także Ziemię.

 class="wp-image-1087266"

Oryginalne zdjęcie wykonała sonda Voyager 1 14 lutego 1990 r.

Kilka minut później kamery zainstalowane na pokładzie sondy zostały wyłączone w celu oszczędzania energii. Na swojej drodze sonda, tak samo jak bliźniacza sonda Voyager 2, nie miała już spotkać żadnego innego obiektu kosmicznego. Wyłączanie kolejnych instrumentów na pokładzie sondy rozłożone było na bardzo długi czas, ale pozwoliło nam zapewnić bardzo długi czas życia obu sond. Obydwie nadal przesyłają na Ziemię dane o swoim położeniu i bezpośrednim otoczeniu, choć wystartowały z Ziemi już w 1977 roku.

Powyższe zdjęcie stanowiło element serii 60 zdjęć, na których sonda Voyager 1 miała zarejestrować tzw. "Rodzinny portret Układu Słonecznego". Ostatecznie na zdjęciach udało się uchwycić sześć planet układu oraz Słońce.

 class="wp-image-1087308"
Źródło: NASA/JPL-Caltech

Za pomysłem wykorzystania kamer zainstalowanych na pokładzie sondy do wykonania zdjęcia Ziemi stał astronom i popularyzator nauki Carl Sagan. To właśnie dzięki jego staraniom udało się przekonać decydentów NASA do realizacji tego pomysłu.

To właśnie to zdjęcie zainspirowało Sagana do napisania poniższych słów, które weszły do kanonu popularyzacji astronomii:

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA