Konkurs Ocean Art Photo Contest 2019 pokazuje podwodne piękno i tragedie
Aż 85 tys. dol. - to pula nagród rozdanych w ramach prestiżowego konkursu Ocean Art Photo Contest. Jednak nie o pieniądze tu chodzi. Chodzi o pokazanie zachwycającego piękna podwodnego świata oraz zwrócenie uwagi na to, jak bardzo ten świat cierpi.
Ocean Art Photo Contest jest jednym z najbardziej prestiżowych konkursów fotografii przyrodniczych na świecie, a zwycięskie zdjęcia przedstawiają jedne z najlepszych podwodnych fotografii roku.
Do konkursu zgłosili się fotografowie z 78 krajów, a pula nagród wynosi ponad 85 tys. dol. czyli ok. 320 tys. zł. Już samo to pokazuje, jakim poważaniem wśród sponsorów cieszy się ten konkurs. Jury oceniało fotografie w składzie: Tony Wu, Martin Edge, Marty Snyderman i Scott Gietler.
„Krabojad foczy” pokazuje, jak mało wiemy o podwodnym świecie.
Najlepszym zdjęciem została uznana praca Grega Lecoeura „Krabojad foczy". Zdjęcie wykonano na Półwyspie Antarktycznym aparatem Nikon D500 z obiektywem Tokina 10-17mm, w obudowie Nauticam NA-D500 i podwójną lampą Ikelite DS-161. To jednak nie sprzęt jest tu najważniejszy, chociaż jeśli jest dla was to istotne, to w opisie każdej fotografii na stronie konkursu można dowiedzieć się, z jakiego aparatu i akcesoriów korzystał twórca.
Najważniejsze jest to, co znajduje się na fotografiach. To, o czym większość z nas nie ma zielonego pojęcia. Już pierwsza fotografia pokazuje, jak naprawdę mało wiemy o podwodnym świecie. Dla większości z nas to po prostu urocza foczka pływająca beztrosko w arktycznej wodzie. Prawda jest nieco inna.
Ku przestrodze innych żółwi i nas samych
Przeglądając najlepsze prace konkursowego, można dojść do wniosku, że patrzymy na świat z bajki. Ale to jest świat, który nas otacza, i który wszyscy niestety coraz mocniej niszczmy. I to właśnie ochrona podwodnego świata jest jednym z najważniejszych celów tego konkursu. Dzięki pokazaniu go na zdjęciach możemy go coraz bardziej doceniać i coś zmienić.Większość nagrodzonych fotografii pokazuje niezwykłe piękno i różnorodność, ale jest jedna kategoria, w której pokazano coś innego: opłakany stan środowiska. Przeglądanie tych zdjęć to męczarnia.
Ocean Art Photo Contest 2019: najlepsze zdjęcia
Mi najbardziej spodobała się klatka autorstwa fotografki Celii Kujali pod tytułem „Komitet powitalny”. To wręcz epicka scena, jak z obrazu dawnych mistrzów. Pełna tajemnic, ale i emocji.
Poniżej wybrałem zdjęcia zwycięzców kategorii oraz garść ciekawych fotografii, które zajęły niższe miejsca. Pełną galerię można obejrzeć na stronie konkursu. Praktycznie wszystkie fotografie robią ogromne wrażenie i warto zatrzymać się na chwilę, aby je wszystkie obejrzeć i przeczytać historie powstania.