REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Jak będzie wyglądał laptop przyszłości? Asus odpowiedział na to pytanie

Asus zapytał użytkowników o najważniejsze rozwiązania wprowadzone w laptopach w ostatnich 30 latach oraz o to, jak będzie wyglądał komputer przenośny za 5 oraz 30 lat. Odpowiedzi mogą zaskoczyć.

05.12.2019
6:05
Asus ZenBook ProDuo opinie
REKLAMA
REKLAMA

Za najistotniejsze technologiczne innowacje ostatnich trzech dekad uznawane są te związane z Internetem. Najczęściej udzielane odpowiedzi stanowią kolejno towarzyszące nam na co dzień smartfony, WiFi oraz powstanie pierwszej strony internetowej. Asus zapytał respondentów także o największe przełomy w kategorii laptopów i podzielił je na kategorie prywatne i służbowe.

 class="wp-image-1060564"

W pierwszej z nich jako najważniejsze zmiany wskazano ulepszenie parametrów laptopów pozwalając na konkurowanie z desktopami, wprowadzenie napędu SSD oraz ekran dotykowy. W kontekście służbowym były to kolejno: napęd SSD, parametry konkurencyjne do desktopów oraz ekran dotykowy. Czyli elementy całkiem nowe, których jeszcze kilka lat temu w laptopach nie było lub były spotykane sporadycznie.

 class="wp-image-1060552"

Jak będzie wyglądał laptop za 5 lat?

Respondentów zapytano też o ich wizję przyszłości laptopów, rozdzielając przy tym perspektywy. Poproszono o wskazanie zmian, których spodziewają się w ciągu 5 oraz 30 lat. W krótszym okresie czasu najczęściej wskazywane były: pełna komunikacja z pozostałymi urządzeniami w domu (73 proc.), ulepszenie baterii umożliwiające nieprzerwaną pracę przez tydzień (69 proc.) oraz WiTricity, czyli ładowanie bezprzewodowe poprzez przesyłanie energii na odległość (67 proc.).

 class="wp-image-1060555"

Kolejne miejsca zajęły zastąpienie klawiatury ekranem, usunięcie ramek wokół ekranów w całości oraz wstawienie dodatkowego ekranu (odpowiednio 64 proc., 60 proc. i 48 proc.). To ostatnie może cieszyć Asusa, który od 2018 roku wprowadza dodatkowe ekrany w swoich laptopach. W tegorocznych modelach Vivobook można znaleźć ScreenPady 2.0, czyli dodatkowe wyświetlacze umieszczone w gładziku, zaś sztandarowy ZenBook Pro Duo ma drugi duży ekran znajdujący się nad klawiaturą.

 class="wp-image-1060561"

Jak będzie wyglądał laptop za 30 lat?

Pytanie o dalszą przyszłość pozwoliło pobawić się w futurologię, przynosząc tym samym bardzo ciekawe odpowiedzi. Na podium spodziewanych innowacji w ciągu 30 lat znalazły się: laptop sterowany wzrokiem (59 proc.), modele grubości kartki papieru (58 proc.) oraz… zastąpienie ekranu hologramem (58 proc.).

REKLAMA
 class="wp-image-1060558"

W większości nie są to rozwiązania niemożliwe do osiągnięcia, bo technologia śledzenia oczu jest dostępna, a laptopy stają się coraz cieńsze. Problematyczne może być tylko wprowadzenie wspomnianych hologramów, aczkolwiek zapewne i z tym problemem świat technologii sobie poradzi. O ile maszyny przyszłości pójdą w kierunku przewidzianym przez respondentów Asusa, co wcale nie jest takie oczywiste.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA