1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Jak będzie wyglądał laptop przyszłości? Asus odpowiedział na to pytanie

Asus zapytał użytkowników o najważniejsze rozwiązania wprowadzone w laptopach w ostatnich 30 latach oraz o to, jak będzie wyglądał komputer przenośny za 5 oraz 30 lat. Odpowiedzi mogą zaskoczyć.

Asus ZenBook ProDuo opinie

Za najistotniejsze technologiczne innowacje ostatnich trzech dekad uznawane są te związane z Internetem. Najczęściej udzielane odpowiedzi stanowią kolejno towarzyszące nam na co dzień smartfony, WiFi oraz powstanie pierwszej strony internetowej. Asus zapytał respondentów także o największe przełomy w kategorii laptopów i podzielił je na kategorie prywatne i służbowe.

W pierwszej z nich jako najważniejsze zmiany wskazano ulepszenie parametrów laptopów pozwalając na konkurowanie z desktopami, wprowadzenie napędu SSD oraz ekran dotykowy. W kontekście służbowym były to kolejno: napęd SSD, parametry konkurencyjne do desktopów oraz ekran dotykowy. Czyli elementy całkiem nowe, których jeszcze kilka lat temu w laptopach nie było lub były spotykane sporadycznie.

Jak będzie wyglądał laptop za 5 lat?

Respondentów zapytano też o ich wizję przyszłości laptopów, rozdzielając przy tym perspektywy. Poproszono o wskazanie zmian, których spodziewają się w ciągu 5 oraz 30 lat. W krótszym okresie czasu najczęściej wskazywane były: pełna komunikacja z pozostałymi urządzeniami w domu (73 proc.), ulepszenie baterii umożliwiające nieprzerwaną pracę przez tydzień (69 proc.) oraz WiTricity, czyli ładowanie bezprzewodowe poprzez przesyłanie energii na odległość (67 proc.).

Kolejne miejsca zajęły zastąpienie klawiatury ekranem, usunięcie ramek wokół ekranów w całości oraz wstawienie dodatkowego ekranu (odpowiednio 64 proc., 60 proc. i 48 proc.). To ostatnie może cieszyć Asusa, który od 2018 roku wprowadza dodatkowe ekrany w swoich laptopach. W tegorocznych modelach Vivobook można znaleźć ScreenPady 2.0, czyli dodatkowe wyświetlacze umieszczone w gładziku, zaś sztandarowy ZenBook Pro Duo ma drugi duży ekran znajdujący się nad klawiaturą.

Jak będzie wyglądał laptop za 30 lat?

Pytanie o dalszą przyszłość pozwoliło pobawić się w futurologię, przynosząc tym samym bardzo ciekawe odpowiedzi. Na podium spodziewanych innowacji w ciągu 30 lat znalazły się: laptop sterowany wzrokiem (59 proc.), modele grubości kartki papieru (58 proc.) oraz… zastąpienie ekranu hologramem (58 proc.).

W większości nie są to rozwiązania niemożliwe do osiągnięcia, bo technologia śledzenia oczu jest dostępna, a laptopy stają się coraz cieńsze. Problematyczne może być tylko wprowadzenie wspomnianych hologramów, aczkolwiek zapewne i z tym problemem świat technologii sobie poradzi. O ile maszyny przyszłości pójdą w kierunku przewidzianym przez respondentów Asusa, co wcale nie jest takie oczywiste.