REKLAMA

Inteligentne ule pomogą w walce z wymieraniem pszczół

W Wielkiej Brytanii uruchomiono pierwszą na świecie sieć inteligentnych uli wykorzystującą sztuczną inteligencję. Projekt ma pomóc w walce z drastycznie malejącą populacją pszczół, co może w długofalowej perspektywie doprowadzić do wyginięcia niektórych roślin i - w konsekwencji - globalnej katastrofy żywieniowej.

Sztuczna inteligencja pomoże nam w walce z wymieraniem pszczół
REKLAMA
REKLAMA

Szacuje się, że sto gatunków roślin uprawnych zapewnia 90 procent żywności na całym świecie. 71 procent z nich kwitnie dzięki zapylaniu przez pszczoły. Niestety, ich populacja systematycznie spada.

Wymieranie pszczół to globalny problem

Przez ostatnie 25 lat w niektórych krajach Unii Europejskiej populacja pszczół miodnych i innych pożytecznych owadów zmalała o 75 proc. W samej tylko Anglii w latach 1985 - 2005 liczba pszczół miodnych spadła o 54 proc.

Powodem jest m.in. stosowanie pestycydów, zmiana klimatu i choroby, które dotykają owady. To jednak nie koniec złych wiadomości. Według szeroko cytowanego raportu Międzyrządowej Platformy ds. Różnorodności Biologicznej i Funkcji Ekosystemu (IPBES) z 2016 r., spada także populacja innych zapylaczy.

W północno-zachodniej Europie maleje populacja trzmieli, a w Ameryce Północnej - nietoperzy i kolibrów. W raporcie czytamy: „Potrzebny jest długoterminowy monitoring na poziomie krajowym i międzynarodowym w celu dostarczania informacji o stanie i tendencjach populacji zapylaczy w większości regionów świata”.

W długofalowej perspektywie brak działań w tym zakresie mógłby doprowadzić do wyginięcia niektórych gatunków roślin a w konsekwencji deficytu żywności i spadku zatrudnienia w rolnictwie.

Sztuczna inteligencja przeanalizuje setki czynników

 class="wp-image-1003059"

Globalny problem skłonił naukowców do wykorzystania w walce o populację pszczół najnowszych technologii. W 2014 Sabiha Malik zaprosiła profesora Uniwersytetu w Reading, biologa Simona Pottsa, współautora raportu IPBES, do założenia wspólnie z nią World Bee Project Hive Network.

Dołączyli do niego naukowcy z całego świata, a także partnerzy technologiczni. W tym firma Oracle, która gra tu pierwsze skrzypce. We współpracy z Oracle bowiem rozpoczęto prace nad projektem polegającym na stworzeniu sieci inteligentnych uli o nazwie The World Bee Project Hive Network. Dzięki najnowocześniejszej technologii mają one pomóc w utrzymaniu populacji pszczół.

World Bee Project Hive Network będzie zdalnie zbierać dane, następnie wprowadzać je do chmury obliczeniowej Oracle Cloud, która z kolei wykorzysta narzędzia analityczne, sztuczną inteligencję (AI) i wizualizację danych, aby udostępniać badaczom informacje o relacjach pomiędzy pszczołami miodnymi a ich środowiskiem.

Taki system pozwoli badaczom „słuchać” pszczół - analizować skomplikowane dane akustyczne rejestrowane w inteligentnych ulach, w tym również ruchy pszczelich skrzydeł. Dzięki tym informacjom, połączonym z innymi precyzyjnymi pomiarami - takimi jak temperatura, wilgotność i ilość wytwarzanego miodu - badacze będą mogli dokładnie monitorować kolonie pszczół, wykrywać wzorce i przewidywać zachowania.

Pozwoli to pszczelarzom i działaczom na rzecz ochrony przyrody podejmować odpowiednie działania w celu ochrony całych kolonii, np. zapobiegać rojeniu w nieodpowiedniej porze roku czy walczyć z drapieżnikami.

Technologia wykryje anomalie

Dane i informacje uzyskane dzięki wykorzystaniu Oracle Cloud będą udostępniane projektom badawczym i projektom ochrony przyrody mającym na celu ochronę pszczół na całym świecie. Dzięki temu badacze uzyskają informacje potrzebne im do współpracy z rządami, a pszczelarze - informacje pomagające im ograniczyć spadek populacji pszczół.

Analizy w oparciu o zebrane z całego świata dane, pozwolą odpowiedzieć na pytanie w jaki sposób poprawić sytuację pszczół miodnych. Z kolei dane pogodowe, dane z map i bezpłatnie dostępne dane rządowe uzupełnią wiedzę naukowców oraz pszczelarzy na temat kondycji uli. W miarę jak wzrastać będzie ilość danych, algorytmy maszynowego uczenia się zaczną dostrzegać wzorce w danych, co zaowocuje powstaniem nowych metod badawczych.

REKLAMA

Nie powiem, jestem pod ogromnym wrażeniem tego mariażu sektora prywatnego z naukowym. Oracle ma szansę przetestować swoje algorytmy maszynowego uczenia się w boju i na dużą skalę, a naukowcy otrzymają pokaźną paczkę danych do analizy.

Dodajmy do tego algorytmy maszynowego uczenia się, które są w stanie wyszukać wzorce tam, gdzie ludzie widzą tylko chaos złożony z przypadkowych danych i mamy doskonałe narzędzie, które być może przyczyni się do podreperowania nieco kondycji, w jakiej obecnie znajduje się (w ujęciu globalnym) populacja pszczół. Miejmy tylko nadzieję, że na efekty wdrożenia World Bee Project Hive Network nie będziemy musieli czekać zbyt długo.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA