ROZDAJEMY SPRZĘTY!
Rotated image 1Image 2Rotated image 3Image 4Image 4
Close small
REKLAMA

Byliśmy na konferencji, którą prowadziła Alexa: Innovation@Amazon 2019

Mój wyjazd na Innovation@Amazon w Gdańsku stał się już małą tradycją. Konferencja organizowana jest od czterech lat przez Centrum Rozwoju Technologii Amazon w tym mieście.

30.09.2019 11.31
Byliśmy na konferencji, którą prowadziła Alexa: Innovation@Amazon 2019
REKLAMA
REKLAMA

Jak dowiedziałem się w tym roku, jest to inicjatywa lokalnego oddziału, wspierana przez globalne struktury Amazon. Wsparcie widać po tym, że konferencje uświetniają jako prelegenci inżynierowie Amazona z całego świata, oraz po obecności managerów struktur globalnych tej firmy.

Mimo że prognozy były mocno niezachęcające, to Gdańsk przywitał nas całkiem dobrą pogodą, a zapowiadany deszcz zaczął się dopiero w sobotę wieczorem, długo po zakończeniu konferencji.

W tym roku impreza, na którą Amazon przede wszystkim chce ściągnąć programistów i innych specjalistów od tworzenia oprogramowania, odbyła się w Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku. Po nazwie sądząc, spodziewałem się zabytkowego, staroświeckiego budynku, a okazało się, że jest to nowoczesny, doskonale nadający się na organizację konferencji gmach.

Wokół konferencji

Po rejestracji oraz między prelekcjami można było zwiedzać dom przyszłości przygotowany przez Amazon. Była to makieta mieszkania, w której koncepcja smart home była zrealizowana za pomocą urządzeń Amazon współpracujących z Alexą.

W zbudowanym na pierwszym piętrze budynku mini-mieszkaniu było miejsce do wypoczynku, salon oraz kuchenka. W predefiniowanych zestawach („scenach”), mogliśmy wybrać poranek, romantyczny wieczór lub moment powrotu do domu.

 class="wp-image-1011362"

Dzięki specjalnemu mechanicznemu włącznikowi współpracującemu z Alexą mogliśmy „zamówić” wodę na hebatę. Odpowiedni „skill” Alexy pozwalał również zamówić sprzątanie u Roomby - automatycznie włączała się wtedy playlista ponoć „odpowiednia do sprzątania”.

 class="wp-image-1011359"

Wychodząc z domu, mogliśmy przejrzeć się w czujnym oku Echo, a Alexa podpowiadała, co możemy zmienić w naszym stroju, aby wyglądać lepiej. Rolę budzika pełnił rolę Echo Spot, a telewizor obsługiwało urządzenie Fire TV.

Przygotowanie takiej instalacji było świetnym pomysłem. W poprzednich latach urządzenia Echo były po prostu wystawione do wypróbowania, tutaj jednak mieliśmy odpowiednie scenariusze pokazujące ich zastosowanie.

Prowadzący: Alexa

Po zapowiedziach, że gospodarzem konferencji w tym roku ma być Alexa, nie bardzo wiedziałem, czy to nie jest po prostu jakaś wyszukana metafora.

 class="wp-image-1011386"

Ale nie, należało to rozumieć dosłownie. Alexa zapowiadała każdego kolejnego prowadzącego prelegenta, dziękowała schodzącym ze sceny i witała publiczność. Jej głos był nagłośniony na całą salę, ale zdawał się dochodzić z niebieskiego kręgu światła na scenie. Kolejny dobry pomysł, zmieniający konferencję Innovation@Amazon w jeszcze bardziej atrakcyjne miejsce.

Merytorycznie - czyli co na scenie

Głównymi tematami prelekcji w tym roku był machine learning i technologie konwersacyjne. Wyjątkami pod tym względem były dwie prelekcje na trochę inne tematy: weteran Innovation@Amazon Tomasz Stachlewski pokazał, jak w ciągu trwania jego wykładu, za pomocą AWS, stworzyć skalowalny i rozproszony geograficznie serwis z filmami, a Stefano La Rovere opowiedział o tym, jak Amazon we własnych rozwiązaniach używa robotów.

 class="wp-image-1011374"

Dla mnie najciekawsza była prezentacja Amira Saffari na temat zdobywania wiedzy dla sztucznej inteligencji (na przykładzie Alexy) z dostępnych źródeł. Ogromna ilość ludzkiej wiedzy jest dostępna online - w formie Wikipedii, artykułów naukowych, blogów, gazet publikujących w internecie, podcastów i filmów na YouTubie. Amir pokazał, w jaki sposób analizuje się takie źródła pod względem dostępnej wiedzy, i jak z informacji wydobyć jej strukturę, która przydaje się do późniejszego procesu wnioskowania. Jest to proces w połowie automatyczny, a w połowie wspomagany ręcznie.

 class="wp-image-1011380"

Ciekawa myśl z wystąpienia Amira:

Pokazuje to trudność w szkoleniu AI - wiele podstawowych prawd o świecie jest uważane przez nas za aksjomat, nie wymagający wyjaśnień.

REKLAMA

Nowy początek dla Innovation@Amazon

Zmiana lokalizacji konferencji (w poprzednich latach organizowana była w mniejszym, ale równie malowniczym Starym Maneżu), o odświeżenie jej formuły przez dodanie np. showroomu z urządzeniami Amazon wyszło jej na dobre. Amazon ma chęć dotrzeć głównie do specjalistów i deweloperów, i podkreślić technologiczny charakter obecności firmy w Gdańsku. Chce pokazać, że Amazon w Polsce to nie tylko centra spedycyjne i wysyłka, ale i tworzenie używanego na całym świecie oprogramowania. I chyba to się udaje - z ciekawością będę obserwował rozwój konferencji w kolejnych latach.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA