Sprzęt  / Lokowanie produktu

Nowe technologie w garażu, czyli brama, która sama przewietrzy garaż

Picture of the author

Nowe technologie ułatwiają życie nie tylko w domu, ale też w garażu. Firma Hörmann stworzyła system, dzięki któremu brama garażowa sama zadba o to, by w garażu nie pojawiała się pleśń.

Kiedy myślimy o domu przyszłości, mamy przed oczami automatyczne oświetlenie, wielkie ekrany, asystentów głosowych mieszkających w inteligentnych głośnikach, czy w końcu aplikacje mobilne sterujące sprzętami AGD i RTV.

To wszystko brzmi świetnie, ale nawet dom wyposażony w najnowsze dobrodziejstwa technologii może borykać się z poważnymi problemami.

Najczęściej są to problemy, których użytkownicy na co dzień nie widzą, a które jednocześnie są znane w budownictwie od dziesięcioleci.

Przykładem mogą być zbyt wysokie temperatury w pomieszczeniach, kiedy na zewnątrz słupki rtęci niebezpiecznie dobijają do 30 st. Celsjusza. Zaradzi temu klimatyzacja, ale leczy ona tylko objawy, a nie sedno problemu. Zimą sytuacja wygląda odwrotnie: by zapewnić odpowiednią temperaturę, grzejniki muszą pracować z dużą mocą.

Jeżeli spotkałeś się z takimi sytuacjami, prawdopodobnie miałeś do czynienia z niewystarczającą izolacją termiczną budynku, która bezpośrednio wpływa na niepotrzebne wydatki, a także ma negatywny wpływ na środowisko, ponieważ jest to rozwiązanie nieekologiczne.

Można to porównać do napełniania dziurawej butelki. Jasne, można zwiększyć strumień wody, ale zdecydowanie lepiej jest załatać dziury. Takimi „dziurami” w budynku są mostki termiczne spowodowane niewłaściwa izolacją poszczególnych elementów budynku.

Kiedy już zdecydujemy się na docieplenie budynku, możemy natknąć się na kolejny problem.

Zaparowane szyby po prysznicu. Woda skraplająca się po wewnętrznej stronie okien. Znacie takie problemy? Powstają one na skutek złej wentylacji, która objawia się dopiero w momencie poprawienia izolacji budynku. Wystarczy np. wymiana okien na nowsze i szczelniejsze, by mieć w łazience z niewłaściwą wentylacją problem z odparowywaniem wilgoci.

fot. Hörmann

Ta sama sytuacja może mieć miejsce w garażu. Jeżeli masz garaż przylegający do bryły budynku, wiesz, jak ważna jest jego izolacja termiczna. Docieplenie ścian i zastosowanie bramy garażowej z dobrą termoizolacją może uwidocznić  problemy ze złym projektem wentylacji. Przy ciepłym garażu brak wentylacji prowadzi do powstawania pleśni wewnątrz pomieszczenia, a nawet do szybszego korodowania auta. Problem jest duży zwłaszcza zimą, kiedy śnieg z auta topnieje w garażu, a woda nie jest w stanie odparować. Paradoksalnie więc, zamontowanie dobrze ocieplonej bramy garażowej o wysokiej jakości może być przyczyną powstania problemów z wilgocią. Dlatego tak ważna jest dobra wentylacja.

Najprostszy sposób na zadbanie o wentylację to dobra brama garażowa.

Wentylacja to inaczej wymiana powietrza, a ta może zachodzić tylko przy zachowaniu otworów pozwalających na przepływ powietrza. Garaż zazwyczaj nie jest wyposażony w okna, więc do dyspozycji mamy tylko bramę garażową.

Hörmann, największy europejski producent bram garażowych, pomyślał o tym i zaprojektował do garażowych bram segmentowych system wentylacji. Bramę można opcjonalnie wyposażyć w specjalne rolki, dzięki którym najwyższy segment bramy można uchylić.  Zapewnia to wymianę powietrza i odpowiednią wentylację.

fot. Hörmann

To rozwiązanie o wiele lepsze niż zwykłe podniesienie bramy na określoną wysokość. Jeżeli dolny segment pozostaje na posadzce, do garażu nie wejdą zwierzęta, a wiatr nie wwieje do środka liści i zanieczyszczeń. Innymi słowy, pomieszczenie jest chronione, a mimo to nadal jest wentylowane.

Hörmann pomyślał też o zapominalskich.

Jeżeli jesteś osobą, która ma dużo na głowie i nie chce dokładać sobie kolejnych zobowiązań związanych z wietrzeniem garażu, oferta firmy Hörmann powinna cię zainteresować.

Górny segment bramy jest uchylany przez napęd, a więc użytkownik może uruchomić całość zdalnie, z poziomu pilota. Do tego bramę można wyposażyć także  w czujnik klimatyczny zewnętrzny i wewnętrzny, aby wentylacja odbywała się w sposób automatyczny. Dzięki temu nie musimy o niczym pamiętać, bo brama będzie się uchylać i zamykać sama.

fot. Hörmann

Czujniki klimatyczne sprawdzają poziom wilgoci wewnątrz i na zewnątrz garażu. Jeżeli poziom wilgotności wewnątrz jest za wysoki, górny segment bramy automatycznie się uchyla.  Gdy jednak wilgotność powietrza na zewnątrz będzie większa niż ta w garażu, czyli np. gdy będzie padać, to górny segment bramy nie uchyli się. Czujniki Hörmann można zaprogramować, by czas otwarcia segmentu nie był zbyt długi, lub żeby segment nie otwierał się nocą. Wystarczy zrobić to raz, a problem wentylacji garażu mamy załatwiony na długi czas.

To pokazuje, jak dużo można zrobić w kwestii dbania o komfort termiczny.

fot. Hörmann

Nowoczesne gadżety w mieszkaniach są ciekawe i przydatne, ale nie możemy zapomnieć o kluczowych elementach, od których zależy stan budynku. Hörmann pokazuje, że można wymyślić nowoczesne i przemyślane rozwiązanie nawet w segmencie bram garażowych, których na ogół nie kojarzymy z nowoczesnymi technologiami.

Jak widać, problemy typowe dla garażu da się rozwiązać ciekawym i dobrym projektem. To ten rodzaj technologii, który ma realny wpływ na jakość i komfort mieszkania w naszych domach.

* Materiał powstał we współpracy z firmą Hörmann.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst