REKLAMA

Polacy zrobili bota, który znajdzie ci pracę. Rozmawiamy z twórcami Radzimiła

Coraz więcej firm udostępnia swoje usługi za pomocą chatbotów, najczęściej na platformie Facebook. Zwykle jednak jest to pierwsza linia wsparcia technicznego - jeśli automatyczna odpowiedź bota nie wystarczy, trzeba zgłosić się do „prawdziwego“ wsparcia.

20.05.2019 18.39
Polacy zrobili bota, który znajdzie ci pracę. Rozmawiamy z twórcami Radzimiła
REKLAMA
REKLAMA

Pracuj.pl wpadło na inny pomysł - postanowiło dostosować swoją usługę tak, aby była w całości dostępna poprzez bota. Ma to sens. Jej użytkownicy (a jest ich już 8,4 mln) poszukują pracy często rozmawiając z rekruterem i zdradzając mu swoje predyspozycje i preferencje co do pracy.

Przy tworzeniu nowego bota, Pracuj.pl postanowiło nadać mu imię i osobowość. Nazwano go Radzimił - ponieważ miał radzić użytkownikom.

Skąd pomysł na użycie właśnie platformy Messenger? W rozmowie ze Spider's Web wyjaśnia Piotr Kowalski, product owner projektu:

Nasuwa się pytanie: skoro dostęp do bazy danych ofert dla kandydatów już istnieje, z poziomu aplikacji Web, jaką twórcy widzieli przewagę rozwiązania opartego na chatbocie?

Chatbot działający za pomocą Messengera korzysta z tych samych źródeł danych, co wyszukiwarka na stronie. Radzimiła przygotowano tak, aby miał miłą i akceptowalną osobowość. Jest to trend, który zauważa np. Microsoft, zatrudniający specjalny sztab ludzi do budowania osobowości m.in. Cortany. Pracuj.pl podszedł do tematu „rekrutacyjnie”:

Na podstawie tych analiz powstał ostateczny charakter Radzimiła.

Proces poszukiwania pracy bywa stresujący - dlatego powinien on mieć łagodne usposobienie i miłą tożsamość. Jego persona to trzydziestoparolatek z wyższym wykształceniem, który chcący pomagać innym w szybki i przyjazny sposób. Wykazuje się również poczuciem humoru i pogodą ducha - jest skrupulatny ale i towarzyski i wyrozumiały.

 class="wp-image-940328"
REKLAMA

Z Radzimiłem możemy nie tylko porozmawiać - ma on również funkcje powiadomień (po prostu może napisać do nas na Messengerze, gdy pojawi się odpowiednia oferta) oraz zapamiętuje preferencje osoby, z którą już rozmawiał. Od strony programistycznej Radzimił powstał dzięki współpracy Pracuj.pl z partnerem, posiadającym własną platformę do tworzenia botów.

Bota, który pomoże nam znaleźć odpowiednie miejsca pracy, możemy wypróbować na stronie Pracuj.pl na Facebooku.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA