REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Tech

Polacy zrobili bota, który znajdzie ci pracę. Rozmawiamy z twórcami Radzimiła

Coraz więcej firm udostępnia swoje usługi za pomocą chatbotów, najczęściej na platformie Facebook. Zwykle jednak jest to pierwsza linia wsparcia technicznego - jeśli automatyczna odpowiedź bota nie wystarczy, trzeba zgłosić się do „prawdziwego“ wsparcia.

Polacy zrobili bota, który znajdzie ci pracę. Rozmawiamy z twórcami Radzimiła
REKLAMA
498 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

Pracuj.pl wpadło na inny pomysł - postanowiło dostosować swoją usługę tak, aby była w całości dostępna poprzez bota. Ma to sens. Jej użytkownicy (a jest ich już 8,4 mln) poszukują pracy często rozmawiając z rekruterem i zdradzając mu swoje predyspozycje i preferencje co do pracy.

Przy tworzeniu nowego bota, Pracuj.pl postanowiło nadać mu imię i osobowość. Nazwano go Radzimił - ponieważ miał radzić użytkownikom.

Skąd pomysł na użycie właśnie platformy Messenger? W rozmowie ze Spider's Web wyjaśnia Piotr Kowalski, product owner projektu:

Nieustannie pracujemy nad ułatwieniem kandydatom dotarcia do ofert pracy. Rozwijamy zarówno funkcjonalności naszego serwisu i aplikacji mobilnej, ale również szukamy nowych kanałów dotarcia do użytkowników. Dlatego zwróciliśmy uwagę na potencjał Messengera, z którego pod koniec 2018 r. korzystało w Polsce około 13 mln osób. To świetne narzędzie, które dodatkowo może ułatwiać proces szukania pracy szerokiemu gronu osób. Messenger jest naturalną platformą komunikacji szczególnie dla młodszych użytkowników, którzy wykorzystują go do coraz większego zakresu spraw. Wchodzą w interakcje nie tylko z bliskimi czy znajomymi, ale również firmami i dostawcami usług. Dlatego postanowiliśmy dostarczyć użytkownikom korzystającym z Messengera możliwość szukania ofert pracy bezpośrednio w ich ulubionym komunikatorze. Dodatkowo dla pracodawców publikujących oferty w naszym serwisie jest to kolejny kanał dotarcia do kandydatów.

Nasuwa się pytanie: skoro dostęp do bazy danych ofert dla kandydatów już istnieje, z poziomu aplikacji Web, jaką twórcy widzieli przewagę rozwiązania opartego na chatbocie?

Chatbot jest przedłużeniem wyszukiwarki, jeśli chodzi o samą funkcjonalność wyszukiwania. Jego dodatkowym atutem jest natomiast konwersacyjny sposób interakcji. Użytkownik udziela odpowiedzi na pytania chatbota, a dzięki jego odpowiedziom Radzimił proponuje oferty spełniające kryteria wyznaczone przez kandydata. W przypadku chatbota łatwość użytkowania jest jedną z głównych korzyści dla osób szukających pracy - mówi Piotr Kowalski.

Chatbot działający za pomocą Messengera korzysta z tych samych źródeł danych, co wyszukiwarka na stronie. Radzimiła przygotowano tak, aby miał miłą i akceptowalną osobowość. Jest to trend, który zauważa np. Microsoft, zatrudniający specjalny sztab ludzi do budowania osobowości m.in. Cortany. Pracuj.pl podszedł do tematu „rekrutacyjnie”:

Oparliśmy się na badaniach z użytkownikami. W pierwszej kolejności odbyła się „rekrutacja” i przeszkolenie chatbota, tak by wypracować przyjazną dla użytkownika personę. Na podstawie danych zebranych z dotychczasowych rozmów z użytkownikami stworzyliśmy kilka osobowości – kandydatów do roli chatbota Pracuj.pl. Spośród nich wybrany został Radzimił. Podczas prac koncepcyjnych zastanowiliśmy się również, dla kogo jest to narzędzie oraz wypracowaliśmy tzw. kryteria rekrutacyjne, którymi posłużyliśmy się przy tworzeniu kandydatów do pracy jako chatbot. Podczas badań z użytkownikami przedstawiliśmy im propozycję rozmowy z kilkoma chatbotami o różnych osobowościach i pytaliśmy o ich odczucia. Obserwowaliśmy również ich reakcję na komunikaty, którymi posługiwał się chatbot. W ten sposób wybraliśmy na to stanowisko Radzimiła - wyjaśnia Piotr Kowalski.

Na podstawie tych analiz powstał ostateczny charakter Radzimiła.

Proces poszukiwania pracy bywa stresujący - dlatego powinien on mieć łagodne usposobienie i miłą tożsamość. Jego persona to trzydziestoparolatek z wyższym wykształceniem, który chcący pomagać innym w szybki i przyjazny sposób. Wykazuje się również poczuciem humoru i pogodą ducha - jest skrupulatny ale i towarzyski i wyrozumiały.

REKLAMA

Z Radzimiłem możemy nie tylko porozmawiać - ma on również funkcje powiadomień (po prostu może napisać do nas na Messengerze, gdy pojawi się odpowiednia oferta) oraz zapamiętuje preferencje osoby, z którą już rozmawiał. Od strony programistycznej Radzimił powstał dzięki współpracy Pracuj.pl z partnerem, posiadającym własną platformę do tworzenia botów.

Bota, który pomoże nam znaleźć odpowiednie miejsca pracy, możemy wypróbować na stronie Pracuj.pl na Facebooku.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA