Biznes  / Artykuł

PGNiG zaprasza do Polski międzynarodowe startupy. Rusza program Poland Prize

Polski rząd chce przekonać międzynarodowe startupy, że tak dobrze, jak w naszym kraju, to nie będą mieć nigdzie indziej. Ma w tym pomóc program Poland Prize.

Minister przedsiębiorczości i technologii uważa, że jedną z konsekwencji Brexitu będzie utrata przez Londyn palmy pierwszeństwa jeżeli chodzi o stolicę innowacji Europy. I w tym widzi szansę dla Polski.

Polska buduje wizerunek państwa coraz bardziej otwartego na startupy i firmy technologiczne. Polska staje się coraz częściej krajem atrakcyjnego wyboru - nie ma wątpliwości minister Jadwiga Emilewicz, cytowana przez agencję informacyjną Newseria Biznes.

Program Poland Prize ma zrobić różnicę

Zamysł jest prosty. Im więcej innowacyjności w naszej gospodarce - tym większa szansa na budowanie realnej przewagi technologicznej.

Jesteśmy przekonani, że inwestowanie w młode spółki technologiczne, zakładanie takich firm, to dźwignia rozwojowa dla polskiej gospodarki na kolejną dekadę. Zastąpią przewagę konkurencyjną, jaką mieliśmy, w postaci taniej siły roboczej - uważa Jadwiga Emilewicz.

I tutaj jest miejsce dla rządowego programu Poland Prize. W jego ramach PGNiG oraz Fundacja Startup Hub Poland zaprosiły do naszego kraju zagraniczne startupy. Te, które zajmują się wprowadzaniem innowacji w branży energetycznej.

W pierwszej edycji programu Poland Prize mogliśmy wybrać osiem najlepszych startupów technologicznych. Z obszaru energy i ICT, czyli technik cyfrowych, informatycznych. Z ponad czterystu zgłoszeń, które spłynęły do nas z sześćdziesięciu krajów świata. Nasz akcelerator razem z PGNiG zorientowany jest na projekty z Europy Środkowo-Wschodniej. Ale były także zgłoszenia z Indii, Bangladeszu, Chin, więc cały świat usłyszał o programie - mówi Maciej Sadowski, prezes zarządu Fundacji Startup Hub Poland.

Trzy rundy akceleracyjne

Założono, że w ramach programu Poland Prize przeprowadzone będą trzy rundy akceleracyjne. Trwające po pięć miesięcy każda. W każdej z nich ma wystartować 8 wybranych startupów. Te mogą liczyć na dofinansowanie od 80 do 200 tys. zł. Pieniądze mają przeznaczyć na rozwój własnych technologii i pozyskiwanie nowych klientów. PGNiG nie ukrywa, że od początku celuje w startupy, które technologicznie mogą rozwinąć poszukiwanie i wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego.

Jeden z projektów łączy sztuczną inteligencję i zdjęcia satelitarne. Widzimy tu potencjał do wykorzystania przy monitorowaniu sieci gazociągów czy zastosowaniu tej innowacji w poszukiwaniu węglowodorów - zdradza rąbka tajemnicy Łukasz Kroplewski, wiceprezes zarządu ds. rozwoju w PGNiG S.A.

Pięć milionów złotych na rekrutację

Za rekrutację startupów i koordynację programu akceleracyjnego odpowiada Fundacja Startup Hub Poland. Dysponuje na ten cel grantem o wartości prawie 5 mln zł z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Inaugurację programu Poland Prize zorganizowano w startupowym centrum InnVento. Swoje pomysły na innowacje w energetyce zaprezentowali przedstawiciele startupów z Wielkiej Brytanii, Włoch, Estonii, Litwy, Ukrainy, Białorusi i Węgier. Nie zabrakło też startuperów z Kanady i USA.

Dotychczasowa, standardowa ścieżka rozwoju polskiej myśli technologicznej przewidywała, że niezbędne jest wyjście poza granice kraju. Naszym zadaniem jest trwałe uzupełnienie tego trendu o przypadki, kiedy to Polska staje się miejscem docelowym wzrostu myśli technologicznej. W tym też tej zagranicznej. Obserwując postępy programu, jesteśmy w stanie powiedzieć, że zmierzamy w dobrym kierunku - podsumowuje początki programu Poland Prize Mikołaj Różycki, zastępca Prezesa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst