REKLAMA

Dziś pełnia Robaczego Księżyca. Piękny widok na pożegnanie zimy

Właśnie rozpoczęła się astronomiczna wiosna. Oznacza to, że mieszkańcy półkuli północnej będą cieszyć się od dzisiaj coraz dłuższym dniem. Oprócz tego dziś w nocy zobaczymy przepiękną pełnię Księżyca.

20.03.2019 17.46
pelnia-robaczego-ksiezyca-astronomiczna-wiosna
REKLAMA
REKLAMA

Dlatego, jeśli nie musicie budzić się jutro zbyt wcześnie, zachęcam do uzbrojenia się w pełny termos, kurtkę i aparat fotograficzny (tudzież teleskop) i wycieczkę w jakieś słabo oświetlone miejsce w celu uwiecznienia dzisiejszej pełni o dość osobliwej nazwie.

Pełnia Robaczego Księżyca, czyli początek astronomicznej wiosny

Dzisiejsza pełnia, nazywana czasem Pełnią Robaczego Księżyca (o tym zaraz) rozpocznie się ok. godziny 2:43. Jest to zarazem pierwsza wiosenna, jak i ostatnia zimowa pełnia naszego naturalnego satelity. Nazwa co prawda nie kojarzy się zbyt pozytywnie, ale należy pamiętać, że została ona stworzona przez rdzennych Amerykanów. Indianie zaobserwowali bowiem, że wraz z wiosennym wzrostem temperatury, na rozmokniętą ziemię wypełzają dżdżownice i inne żyjątka, rezydujące w ziemi.

Więc o ile nazwa może wydawać się dla nas trochę odpychająca, w dawnych czasach oznaczała ona, że ziemia zaraz będzie nadawać się do uprawy. Inną nazwą dzisiejszej pełni jest Pełnia Klonowego Księżyca, która wzięła się z kolei stąd, że mniej więcej w tym okresie drzewa klonowe zaczynają puszczać swoje soki.

Astronomiczna wiosna to bardzo ciekawy okres dla fanów astronomii

W tym roku bowiem wiosenny okres przyniesie wiele możliwości związanych z obserwacją planet. Do końca maja na przykład, mniej więcej do północy bez problemu będziemy mogli obserwować Marsa. Po północy z kolei na nieboskłonie pojawiać się będą Jowisz i Saturn. Na Merkurego trzeba będzie czekać trochę dłużej, ale za to będzie można obserwować go praktycznie do wschodu Słońca.

REKLAMA

Dla nieco bardziej leniwych astronomów zawsze pozostaje obserwacja Wenus, która będzie widoczna praktycznie przez całą noc. Tak samo, jak tzw. Trójkąt Wiosenny, czyli trzy najjaśniejsze gwiazdy z gwiazdozbiorów Wioślarza, Lwa i Panny. Równie bezproblemowo będzie można obserwować Syriusza - najjaśniejszą i jedną z najbliższych gwiazd południowego nieba. Jednym słowem: wiosna szykuje całą masę atrakcji dla astronomów i astrofotografów. Jeśli dopiero zaczynacie przygodę z tym hobby, pozwolę polecić sobie kilka naszych poradników związanych z fotografowaniem nocnego nieba:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA