1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bankowość

Udany rok Kantoru Walutowego Alior Banku. Klientów przyciąga technologia kwotowania cen walut przez całą dobę

Lokowanie produktu

Kantor walutowy Alior Banku ma się coraz lepiej. Korzysta z niego już ponad 300 tys. klientów. Obrót walutami wzrósł rok do roku o 15 proc. Późną wiosną mają pojawić się dodatkowe funkcje, które mogą te statystyki tylko poprawić.

08.02.2019
19:03
Alior Bank zmiany internet

Technologia wyznacza kierunki rozwoju także świata finansów i bankowości. Możemy to odczuć praktycznie na każdym kroku. Używając zegarka przy kasie sklepowej czy karty płatniczej, kasując bilet tramwajowy. Coraz mniej nas dziwi mobilna autoryzacja , świat kryptowalut czy technologia blockchain, przed którą wielu ekspertów kreśli wspaniałą przyszłość.

Dokładnie tak samo jest z wymianą walut. Jeszcze kilka lat temu najpopularniejszym sposobem było odwiedzenie kantoru lub kilku, żeby złapać najlepszą cenę i sfinalizować transakcję. Teraz kantory internetowe, z których można korzystać za pomocą smartfonu, dają klientom atuty nie do przecenienia. To wygoda i szybkość. Według raportu Forbesa w najszybszym kantorze online w Polsce średni czas transakcji wynosi mniej niż 10 minut. Nie dziwi więc, że - jak podaje z kolei raport „Kantory online. Wymiana walut w internecie” - tylko między 2014 a 2016 r. obrót kantorów internetowych wzrósł o 20 mld zł.

Kantor walutowy Alior Banku miał bardzo udany rok.

Jednym z takich kantorów jest ten Alior Banku. Istnieje od 2012 r. i umożliwia zawieranie transakcji przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Także przez aplikację mobilną, oferując przy tym konkurencyjne kursy wymiany aż trzynastu walut obcych. Od czerwca klienci Kantoru Walutowego Alior Banku mogą dodawać swoje karty i płacić systemem płatności mobilnych ApplePay, który dołączył do wcześniej dostępnego Google Pay.

W 2018 r. liczba użytkowników korzystających z Kantoru Walutowego Alior Banku przekroczyła 300 tys. Wygenerowany przez klientów obrót walutami wzrósł o 15 proc., rok do roku. Bank może pochwalić się także wzrostem liczby klientów biznesowych.

Najbardziej cieszy nas rosnący obrót walutowy, który jest potwierdzeniem, że klienci doceniają pewność i bezpieczeństwo naszego kantoru. W 2018 r. klienci wygenerowali o 15 proc. większy obrót walutowy niż w 2017 r. Ilościowo wykonali też o prawie 10 proc. więcej transakcji. Przekonali się również do tzw. transakcji z blokadą, zlecając ich o ¼ więcej porównując rok do roku.Tego typu transakcje pozwalają na wymianę walut w sytuacji,  gdy kwota transakcji przekracza saldo środków na rachunku. Wtedy na koncie klienta zakładana jest blokada w wysokości 5 proc. kwoty transakcji na dwa dni robocze, w czasie których należy zapewnić środki na rachunku na realizację transakcji – wyjaśnia Łukasz Niedobecki, ekspert ds. Walutowych Platform Transakcyjnych Alior Banku.

Pamięć o umocnieniu CHF wiecznie żywa.

Dla systematycznie wymieniających waluty jednym z najczarniejszych czwartków w życiu był ten 15 stycznia 2015 r. Wszystko za sprawą decyzji szwajcarskiego banku centralnego o uwolnieniu cen franka (CHF). Przez to jego kurs z wcześniejszego poziomu 3,57 zł poszybował do 4,23.

Pamiętam dzień umocnienia się CHF-a, który to od strony aplikacji i przyjętych na tamten czas rozwiązań był prawdziwym stres testem. Wolumen klientów od tamtego czasu znacząco się zwiększył. Stąd przy kolejnych wydaniach aplikacji przechodzimy pozytywnie stres test całego systemu - zastrzega Andrzej Jarosz, Menedżer Zespołu Systemów Mobilnych Alior Banku.

Co jeśli będzie drugi czarny czwartek?

Uwolnienie cen franka szwajcarskiego musiało wiązać się z określonymi konsekwencjami. Klienci zaczęli szybko wymieniać waluty, by w ten sposób przynajmniej zminimalizować poniesione straty. Chociaż wypatrywanie wtedy najlepszej z możliwych cen przypominało szukanie igły w stogu siana. Teraz, gdyby sytuacja na rynku walutowym miała być podobnie dynamiczna, jak sprzed 4 lat, kantor Alior Banku odpowiednio zadba o swojego klienta.

Zlecenia klientów zrealizują się po najlepszych cenach dostarczonych przez banki o zasięgu globalnym, które to dostarczają do naszych systemów płynność kwotowań. Natomiast sama platforma Kantoru Walutowego wytrzyma jak niegdyś napływ klientów oraz ich zleceń wymiany walut. O to dbamy przy każdym upgrade przeprowadzając stres testy poszczególnych elementów architektury IT jak i całej platformy - przekonuje Andrzej Jarosz.

Kantor z najlepszym rynkowym standardem.

Skąd pewność, że właśnie Kantor Walutowy Alior Banku zaproponuje najlepsze ceny? Ma za to odpowiadać specjalna aplikacja, wykonana przez wewnętrzny development IT. Silnik zasilający jest napisany w JAVA i pobiera ceny FIX-em, co jest najlepszym rynkowym standardem.

Ceny pochodzą od największych banków o zasięgu globalnym. Są synchronizowane FIX-em przez Alior Bank bezpośrednio z Londynu. FIX jest strumieniowym protokołem komunikacji służącym do wymiany informacji finansowych przez największe instytucje, w tym największe giełdy papierów wartościowych.

Unikatowa technologia kwotowania walut.

Kantor Walutowy Alior Banku ma wyróżniać się na tle konkurencji przede wszystkim unikatową technologię kwotowania cen walut przez całą dobę.

Kurs wyjściowy jest zawsze najlepszy spośród dostępnych dla klienta. Chwilowy lub całkowity brak płynności jest przewidziany jako jedna ze strategii silnika. W takiej sytuacji włącza się specjalny mechanizm silnika, którego zadaniem jest dostarczenie kwotowań dla wszystkich platform walutowych - wyjaśnia Andrzej Jarosz z Alior Banku.

Możesz skorzystać z trzech platform walutowych.

Alior Bank wie, że wymieniać waluty można na kilka sposobów z różnych powodów. Klienci banku uzyskują dostęp do najlepszych kwotowań za pośrednictwem trzech udostępnionych platform walutowych. Wszystko w zależności od potrzeb oraz charakteru prowadzonej działalności.

Można np. korzystać z platformy Autodealing, która umożliwia wymianę podstawowych walut 24h/5 dni w tygodniu. Dla wymagających klientów Alior Bank oferuje Kantor Walutowy, gdzie dostępnych jest 14 walut, a wymiana jest możliwa 24h/7 dni w tygodniu. Dla największych przedsiębiorców, potrzebujących oprócz głównych walut również bardziej egzotycznych oraz możliwości zabezpieczenia ryzyka kursowego kontraktami forward, przygotowana jest z kolei platforma eFX Trader.

Udostępnione w Alior Banku platformy walutowe mają wspólny mianownik. Są zasilane przez silnik w najlepsze dostępne dla klienta ceny. Unikalność rozwiązania w skali światowej potwierdzają międzynarodowe firmy z którymi współpracujemy przy projektach skarbowych. Posiadając zaawansowane zaplecze technologiczne, techniczne oraz wewnętrzny development IT możemy zaoferować klientom dostęp do wymiany walutowej niezależnie od sytuacji na światowym rynku - tłumaczy Tomasz Dośpiał, Dyrektor Działu Walutowych Platform Transakcyjnych w Alior Banku.

Przewaga konkurencyjna nawet na końcu świata.

Czasy, kiedy można było prowadzić biznes jedynie w określonych granicach, nie oglądając się na innych - już minęły i raczej nie wrócą. W dobie globalizacji, cyfryzacji i łatwego przemieszania się oraz swobodnego przepływu kapitału i towarów, dostęp do wymiany walut całą dobę stanowi podstawę wykorzystania nadarzających się możliwości.

Bo co zrobisz w sytuacji, gdy jesteś w restauracji w Sydney, musisz uregulować rachunek a na twoim koncie walutowym brakuje środków? Albo negocjujesz umowę z dostawcą towarów w Chinach i dzięki wpłacie zaliczki możesz uzyskać lepszą cenę zakupu? Czy też przeglądając strony zagranicznych sklepów internetowych znajdujesz okazję zakupową, z którą nie możesz czekać do rana.

Można mnożyć przykłady z życia, w których nagła potrzeba posiadania walut obcych pozwala osiągnąć realne korzyści czy dla nas samych czy dla firmy. Dlatego posiadanie możliwości wymiany 24h nawet 7 dni w tygodniu i skorzystanie z nich w odpowiednim momencie gwarantuje przewagę konkurencyjną i stanowi o sukcesie przedsięwzięcia - nie ma wątpliwości Łukasz Niedobecki, ekspert ds. Walutowych Platform Transakcyjnych w Alior Banku.

Materiał powstał we współpracy z Alior Bankiem.

Lokowanie produktu
Najnowsze
Zobacz komentarze