REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Foto

W podróż dookoła świata zabrałabym smartfona lub dwa - mówi Dominika Koszowska, laureatka Mobile Photography Awards

Polska fotografia mobilna osiągnęła właśnie wielki sukces. Główną nagrodę w konkursie Mobile Photography Awards zdobyła Dominika Koszowska. Rozmawiamy z nią o zdjęciach, aplikacjach mobilnych i podróżach.

16.02.2019
17:58
Dominika Koszowska
REKLAMA
REKLAMA

Mobile Photography Awards to prestiżowy, międzynarodowy konkurs fotografii mobilnej odbywający się nieprzerwanie od 2011 r. W tym roku spośród przeszło 7 tys. zgłoszeń z 65 krajów podzielonych na 19 kategorii, jury przyznało nagrodę główną Dominice Koszowskiej, fotografującej przy pomocy smartfonów Sony Xperia.

O zdjęciach i roli fotografii mobilnej we współczesnym świecie rozmawiamy z lauretką Grand Prize Mobile Photography Awards, Dominiką Koszowską.

Dominika Koszowska class="wp-image-565258"
Fot. Roman Koszowski

Marcin Połowianiuk: Jesteś fotografką z bogatym doświadczeniem. Masz na swoim koncie nagrody i wyróżnienia w wielu konkursach fotograficznych. W wywiadach wspominasz, że cały czas pamiętasz zapach utrwalacza w ciemni. Jak ten bagaż doświadczeń przekłada się na fotografię mobilną? Pomaga, czy może przeszkadza?

Dominika Koszowska: Myślę, że ta magia, którą dane mi było poznać – czyli fotografia analogowa - absolutnie nie przeszkadza, a wręcz bardzo mi pomaga na mojej fotograficznej ścieżce.

Jest jakiś element fotografii analogowej, który przekładasz na dzisiejszą rzeczywistość?

Film miał tylko 36 klatek i był dość kosztowny więc zanim zrobiło się zdjęcie, trzeba było wybrać najlepszy kadr i dobrać odpowiednie parametry. Dopiero kiedy było się absolutnie pewnym, naciskało się spust migawki. Dzięki temu dzisiaj korzystając ze smartfona jest mi o wiele łatwiej, bo mam w nawyku zwracanie uwagi na kadry i parametry fotografii.

Dominika Koszowska class="wp-image-888103"

Wielu zawodowych fotografów traktuje smartfony po macoszemu, nie wiedząc nawet, że najpopularniejszym aparatem na świecie jest dziś iPhone. Jednocześnie rynek dedykowanych aparatów kurczy się z roku na rok. Jak oceniasz te zmiany?

Rzeczywiście, wielu zawodowych fotografów traktuje smartfony po macoszemu, ale zauważyłam, że to się od jakiegoś czasu zaczęło zmieniać. Zarówno fotografowie jak i redakcje zauważają, że jest to sprzęt, który również nadaję się do robienia dobrych zdjęć. Przykładem może być sesja okładkowa magazynu TIME z dwunastoma wariantami, gdzie portrety wykonane zostały iPhone’ami.

Czy kiedyś takie sesje zupełnie wyprą tradycyjne aparaty?

Nie sądzę, by w najbliższym czasie smartfony wyparły tradycyjne aparaty, ale za kilkanaście lat - kto wie? Kiedy byłam dzieckiem przez myśl mi nie przyszło, ze kiedyś będę fotografować telefonem. Sam telefon bez kabla był czymś zupełnie nierealnym.

Dominika Koszowska class="wp-image-888106"

Gdybyś miała pojechać w podróż dookoła świata, wzięłabyś ze sobą dedykowany aparat, czy tylko smartfona?

Dla mnie w podróży liczy się przede wszystkim wygoda a noszenie ciężkiego sprzętu – aparatu i kilku obiektywów -znacznie pogarsza komfort wyprawy. Zdecydowałabym się na zabranie smartfona, a może nawet dwóch, żebym mogła kręcić filmy, timelapse’y i robić zdjęcia równocześnie.

Jeżeli jedziesz w ciekawe miejsce i liczysz na dobre zdjęcia, przygotowujesz się do takiego wyjazdu np. poprzez śledzenie hashtagów na Instagramie?

Przygotowując się do wyprawy nie przeglądam zdjęć z danego rejonu. Przede wszystkim chcę, by zdjęcia były moje. Chcę pokazać świat tak, jak ja go widzę, moimi oczami, a nie kopiując to, co już zostało zrobione i powielane w tysiącach ujęć na Instagramie.

W więc w zupełności polegasz na swoim oku i zdolności łapania momentów?

Uwielbiam po prostu łapać momenty, które są dla mnie piękne, by zachować je jako wspomnienia na później. Odkąd dziadek wprowadził mnie w podstawy fotografii nauczyłam się patrzeć na świat gotowymi kadrami. Jakbym wycinała zdjęcia z otaczającej mnie rzeczywistości.

Dominika Koszowska class="wp-image-888130"

Co jest kluczem do dobrego zdjęcia mobilnego?

Dobra obserwacja, złapanie ulotnej chwili i przede wszystkim poznanie możliwości aparatu w swoim telefonie.

Czy korzystasz z dodatkowych akcesoriów do smartfona, np. ze statywów lub dodatkowych obiektywów?

Korzystam ze statywu kiedy trzeba wykonać zdjęcia nocne i czas naświetlania jest dłuższy. Nie korzystałam nigdy z mini-obiektywów – nie było mi to potrzebne.

Dominika Koszowska class="wp-image-888124"

Z jakich trybów fotografowania korzystasz? Stawiasz na automatykę, czy dobierasz parametry ekspozycji ręcznie?

Przede wszystkim stawiam na manualne ustawienia, raczej nie korzystam z automatyki. Dzięki temu, że pierwsze kroki w fotografii stawiałam na analogach, mam wszystko pod kontrolą i nie muszę zdawać się na algorytmy zapisane w programie. Sama mogę decydować o ostatecznym wyniku zdjęcia.

Czy korzystasz z możliwości rejestrowania smartfonem zdjęć RAW?

Mój telefon nie ma możliwości fotografowania w formacie RAW, ale na dzień dzisiejszy tego mi nie brakuje – jestem bardzo zadowolona z efektów, które mogę osiągnąć korzystając z aplikacji aparatu w moim telefonie.

Dominika Koszowska class="wp-image-888118"

Z jakich aplikacji do edycji zdjęć korzystasz?

Zdjęcia wykonane smartfonem obrabiam najczęściej w aplikacji Snapseed. Uważam, że jest to świetna i w dodatku całkowicie darmowa aplikacja z możliwościami edycji na wielu płaszczyznach. Czasami używam też Photoshopa Express i filtrów VSCO.

A może same aplikacje mobilne nie wystarczają? Zdarza Ci się edytować zdjęcia ze smartfona na komputerze?

Rzadko edytuję na komputerze – wolę na telefonie. Tak jest po prostu o wiele szybciej i wygodniej, a efekty są bardzo zadowalające.

Dominika Koszowska class="wp-image-888100"

Co polecasz młodym fotografom mobilnym? Skupienie się na fotografowaniu smartfonem, czy zainwestowanie w aparat?

Tutaj odpowiem trochę przewrotnie. Polecam na samym początku zapoznanie się z historią fotografii i z fotografiami klasyków, takich jak np. Richard Avedon, Irving Penn Cecil Beaton czy Henri Cartier-Bresson. Fotografia to bardzo specyficzne medium, które według mnie jest w stanie pokazać urodę świata – zarówno z tej pięknej jak i brzydszej strony. Dopiero potem wybierajmy sprzęt. Aparat jest tylko narzędziem, a to nie sprzęt definiuje fotografię.

W takim razie, czy żyjemy już w czasach, kiedy smartfon może konkurować z lustrzanką?

Moje zdjęcia wykonane smartfonem niejednokrotnie konkurowały z fotografiami wykonanymi lustrzankami i dostawały się do finałów, a także zdobywały nagrody w międzynarodowych konkursach pokonując zdjęcia wykonane właśnie lustrzankami. Dlatego radzę poznać wady i zalety swojego sprzętu, nauczyć się je wykorzystywać w praktyce i uczyć się jak najwięcej. Jak napisał Henri Cartier-Bresson: „Twoje pierwsze 10 000 zdjęć jest najprawdopodobniej najgorszymi". Dzisiaj, kiedy możemy wykonywać niezliczoną ilość zdjęć nie ponosząc żadnych kosztów poza zakupem samego aparatu i poświęconym czasem, zrobienie tego 10 001 zdjęcia jest w zasięgu każdego.

REKLAMA
Dominika Koszowska class="wp-image-888115"

Dominika Koszowska - absolwentka Wyższej Szkoły Informatycznej i doktorantka ASP w Katowicach w pracowni Multimediów u dr hab. Piotra Mushalika. Urodziła się na Śląsku, tutaj dorastała i mieszka do dziś. Jej pasją jest rysunek, malarstwo, grafika oraz fotografia. Jak pisze o sobie: uwielbiam czytać i podróżować, najlepiej z moim mężem przemierzać Europę motocyklem. Mam syna, który pragnie zostać mistrzem świata w UFC.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA