REKLAMA

AMD uciera nosa Nvidii. Tak nowoczesnych kart graficznych jeszcze nie było

Linia kart graficznych RTX od Nvidii do tej pory pozostawała bezkonkurencyjna. Tymczasem AMD właśnie zaprezentował układ graficzny o zaawansowaniu technologicznym póki co niedostępnym dla konkurencji.

09.01.2019 19.06
Radeon VII
REKLAMA
REKLAMA

Czym właściwie jest wyrażany w nanometrach „proces technologiczny” w kontekście układu scalonego? W dopuszczalnym uproszczeniu: im mniej tych nanometrów, tym więcej tranzystorów mieści się na danej powierzchni. A więc więcej mocy obliczeniowej przy podobnym rozmiarze, mocy i emisji ciepła.

Proces technologiczny nie jest oczywiście jedyną cechą determinującą jakość danego układu scalonego. Należy do nich mnóstwo czynników, takich jak architektura, konstrukcja, taktowanie i wiele innych. Jasnym jest jednak, że dokładniejszy proces technologiczny w znacznym stopniu określa możliwości, jakie da się wycisnąć z danego kawałka krzemu.

Odświeżamy naszą wiedzę o procesach technologicznych z bardzo konkretnego powodu. AMD zaprezentowało bowiem pierwsze na rynku przeznaczone dla konsumentów układy graficzne, wykonane w 7-nanometrowym procesie technologicznym. Ani Nvidia, ani Intel nie osiągnęły jeszcze takiego zaawansowania technicznego.

Co potrafi 7-nanometrowy Radeon VII?

Na razie zamiast konkretnych testów muszą nam wystarczyć zapewnienia ze strony AMD. Według producenta samo przejście na wspomniany 7-nanometrowy proces technologiczny pozwoli układom z rodziny Radeon VII być o około 25 proc. wydajniejszymi od odpowiadającym im układom AMD bieżącej generacji.

REKLAMA

AMD jako przykład podało grę Devil May Cry 5, która w rozdzielczości 4K osiąga płynność „znacząco powyżej 60 kl./s” na Radeonie VII, który – zdaniem producenta – jest szybszy od RTX 2080 od Nvidii. GPU składa się z 60 jednostek obliczeniowych zawierających łącznie 3840 procesorów strumieniowych, taktowanych z częstotliwością 1,8 GHz. Towarzyszy im 16 gigabajtów pamięci HBM2 o przepustowości 1 TB/s i z 4096-bitowym interfejsem.

Pierwsze karty graficzne z układami Radeon VII mają pojawić się w sklepach już w lutym. AMD przewiduje, że ich ceny na rynku amerykańskim oscylować będą w okolicach 700 dol. , a więc mają być o około 100 dol. niższe od tych, które trzeba zapłacić za wykonane w 12-nanometrowym procesie technologicznym RTX 2080. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że faktycznie będą co najmniej równie wydajne lub jeszcze szybsze.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA