REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

AMD uciera nosa Nvidii. Tak nowoczesnych kart graficznych jeszcze nie było

Linia kart graficznych RTX od Nvidii do tej pory pozostawała bezkonkurencyjna. Tymczasem AMD właśnie zaprezentował układ graficzny o zaawansowaniu technologicznym póki co niedostępnym dla konkurencji.

09.01.2019
20:06
Radeon VII
REKLAMA
241 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

Czym właściwie jest wyrażany w nanometrach „proces technologiczny” w kontekście układu scalonego? W dopuszczalnym uproszczeniu: im mniej tych nanometrów, tym więcej tranzystorów mieści się na danej powierzchni. A więc więcej mocy obliczeniowej przy podobnym rozmiarze, mocy i emisji ciepła.

Proces technologiczny nie jest oczywiście jedyną cechą determinującą jakość danego układu scalonego. Należy do nich mnóstwo czynników, takich jak architektura, konstrukcja, taktowanie i wiele innych. Jasnym jest jednak, że dokładniejszy proces technologiczny w znacznym stopniu określa możliwości, jakie da się wycisnąć z danego kawałka krzemu.

Odświeżamy naszą wiedzę o procesach technologicznych z bardzo konkretnego powodu. AMD zaprezentowało bowiem pierwsze na rynku przeznaczone dla konsumentów układy graficzne, wykonane w 7-nanometrowym procesie technologicznym. Ani Nvidia, ani Intel nie osiągnęły jeszcze takiego zaawansowania technicznego.

Co potrafi 7-nanometrowy Radeon VII?

Na razie zamiast konkretnych testów muszą nam wystarczyć zapewnienia ze strony AMD. Według producenta samo przejście na wspomniany 7-nanometrowy proces technologiczny pozwoli układom z rodziny Radeon VII być o około 25 proc. wydajniejszymi od odpowiadającym im układom AMD bieżącej generacji.

REKLAMA

AMD jako przykład podało grę Devil May Cry 5, która w rozdzielczości 4K osiąga płynność „znacząco powyżej 60 kl./s” na Radeonie VII, który – zdaniem producenta – jest szybszy od RTX 2080 od Nvidii. GPU składa się z 60 jednostek obliczeniowych zawierających łącznie 3840 procesorów strumieniowych, taktowanych z częstotliwością 1,8 GHz. Towarzyszy im 16 gigabajtów pamięci HBM2 o przepustowości 1 TB/s i z 4096-bitowym interfejsem.

Pierwsze karty graficzne z układami Radeon VII mają pojawić się w sklepach już w lutym. AMD przewiduje, że ich ceny na rynku amerykańskim oscylować będą w okolicach 700 dol. , a więc mają być o około 100 dol. niższe od tych, które trzeba zapłacić za wykonane w 12-nanometrowym procesie technologicznym RTX 2080. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że faktycznie będą co najmniej równie wydajne lub jeszcze szybsze.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA