Oprogramowanie  / Artykuł

Dostałeś komputer z Windows pod choinkę? Te aplikacje warto sprawdzić

209 interakcji
dołącz do dyskusji

Nauka lub praca od dziś stanie się łatwiejsza. Twój i tak już bardzo funkcjonalny komputer osobisty zyska dodatkowe możliwości po tym, jak zainstalujesz na nim stosowne programy. Takie jak poniższe.

Komputer osobisty to coś znacznie więcej niż tablet czy telefon komórkowy. Jego możliwości sprzętowe i programowe pozwolą ci na szybszą realizację nawet najbardziej skomplikowanych zadań. Znaczną część z nich będzie można realizować bez instalacji czegokolwiek – wbudowane w Windows narzędzia, takie jak przeglądarka internetowa, edytor zdjęć czy aplikacja OneNote wystarczą do większości podstawowych czynności.

My jednak chcemy więcej. Niestety trudno nam przewidzieć, do jakich celów konkretnie został kupiony twój komputer. Nie będziemy więc w stanie dobrać odpowiednich narzędzi do studiów inżynierskich, pracy nad składaniem publikacji do druku czy poligrafii. Potrafimy jednak wskazać te narzędzia, które prawdopodobnie przydadzą się wszystkim. Takie, jak te wskazane niżej.

Office 365

najlepsze aplikacje dla windows

Usługa Office to prawdopodobnie najbardziej udany produkt w całej historii Microsoftu. To zestaw doskonałych programów, które pomogą w pisaniu krótszych bądź dłuższych tekstów, w przygotowywaniu atrakcyjnych prezentacji do pracy lub szkoły, lub też do zaawansowanej pracy na liczbach w arkuszach kalkulacyjnych.

Office 365 jest jedyną płatną aplikacją (a właściwie to ich zestawem) na tej liście. Wart jest poniesionych kosztów, jeżeli szukamy oprogramowania do pracy o charakterze szkolnym lub biurowym. Opłata za edycję Office 365 Personal, zawierającą Worda, Excela, PowerPointa i Outlooka, to niecałe 30 zł miesięcznie.

Pobierz Office 365 Personal

Paint.net

najlepsze aplikacje dla windows

Wbudowana w system aplikacja Zdjęcia nadaje się do bardzo podstawowej korekty obrazów. Niestety do pracy z grafiką potrzebujemy znacznie lepszego narzędzia. Możemy spróbować zainwestować niemałe pieniądze w oprogramowanie Adobe lub Affinity lub… skorzystać z tego darmowego narzędzia.

Paint.net ubrany jest w dość staroświecki interfejs, ale na szczęście jest łatwy w obsłudze. Ma też bardzo duże możliwości, które twórca aplikacji odważnie – i całkiem słusznie – zestawia z takimi aplikacjami jak GIMP czy Photoshop.

Pobierz paint.net

ShareX

najlepsze aplikacje dla windows

Jeżeli twoja praca w jakimś stopniu opiera się na opisywaniu oprogramowania bądź innych zawiłości związanych z pracą na komputerze, na pewno często musisz wykonywać zrzuty ekranowe. Możesz korzystać z wbudowanego w Windows narzędzia lub też skorzystać z czegoś znacznie bardziej zaawansowanego.

ShareX dysponuje w zasadzie każdą funkcją związaną z rejestowaniem obrazu z komputera, jaką tylko możemy sobie wymarzyć. Zapisywanie konkretnych okien, regionów obrazu, natychmiastowo, z opóźnieniem? Banał. Rejestrowanie wideo i tworzenie z niego „w locie” GIF-a? Prościzna. Można nawet tworzyć zaawansowane skrypty automatyzujące pracę z aplikacją.

Pobierz ShareX

VLC

najlepsze aplikacje dla windows

Systemowy odtwarzacz multimediów w Windows jest dość poprawny. Obsługuje większość popularnych formatów plików, a nawet radzi sobie z napisami. Prędzej czy później natraficie jednak na plik, z którym systemowa aplikacja Wideo sobie najzwyczajniej w świecie nie radzi. Odpowiedzią na to zapotrzebowanie jest VLC.

Aplikacja ta obsługuje niemal każdy wymyślony przez świat informatyki kodek wideo i dźwięku. Obsługuje też wszystkie popularne standardy kodowania napisów – nie będzie więc problemów z „krzaczkami” zamiast polskich liter. Bywa krytykowana przez największych entuzjastów za relatywnie niską jakość obrazu, choć to uległo już znaczącej poprawie i na dziś trudno się do czegokolwiek przyczepić. A jej uniwersalność jest jej największym atutem.

Pobierz VLC

Google Chrome

najlepsze aplikacje dla windows

Wbudowana w Windows przeglądarka Edge jest całkiem niezła. Jest szybka, wygodna i bezpieczna. Niestety dla jej twórców, nie zdobyła popularności, co w efekcie przekłada się na jej zgodność z niektórymi witrynami i aplikacjami webowymi. Najzwyczajniej w świecie twórcy tych witryn nie chcą testować poprawności ich działania z niszową przeglądarką Microsoftu.

Rynkowym standardem jest Google Chrome. Nawet jeżeli nie lubimy tej aplikacji, to i tak warto ją mieć w pamięci komputera jako dodatkowe narzędzie, jeżeli coś nam pod Edge – lub inną przeglądarką – nie działa za dobrze. Na dodatek Chrome jest bardzo udanym produktem: szybkim i sprawnym. A ostatnio przez twórców znacząco odchudzanym, dzięki czemu działa coraz lepiej nawet na urządzeniach z mniejszą ilością pamięci.

Pobierz Google Chrome

Aplikacje klienckie popularnych usług

najlepsze aplikacje dla windows

Windows jako jeden z najpopularniejszych systemów operacyjnych na rynku cieszy się dużym powodzeniem ze strony twórców aplikacji. Niemal każda popularna usługa internetowa oferuje użytkownikom Windowsa dedykowane mu aplikacje klienckie. To pozwala na głębszą integrację tych usług z systemem, taką jak łatwe udostępnianie treści czy dostępność powiadomień o ważnych zdarzeniach.

Na pewno przyda wam się przynajmniej część (jeśli nie wszystkie) z wymienionych w tej sekcji aplikacji. A są to Facebook, Instagram, Messenger, Twitter, LinkedIn, Spotify, iTunes z Apple Music, Netflix, WhatsApp czy Telegram.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst