REKLAMA

Jak założyć konto w banku? Poradnik dla obcokrajowców

Założenie w Polsce konta jest proste, szybkie i opłacalne. Polskie banki tworzą coraz więcej ofert specjalnie dla obywateli Ukrainy.

25.10.2018 10.32
Jak założyć konto w banku? Poradnik dla Ukraińców w Polsce
REKLAMA
REKLAMA

Jeśli masz zamiar przebywać długo w jakimś kraju, wydawać tam pieniądze, płacić rachunki czy dostawać w nim wynagrodzenie lub stypendium, na pewno warto założyć konto w lokalnym banku.

Jak założyć konto w polskim banku? Potrzebny jest paszport albo/i karta pobytu.

Aby założyć konto, trzeba potwierdzić swoją tożsamość. W wypadku Ukraińców banki proszą najczęściej o numer IPN, kartę pobytu lub paszport. W zależności od banku wymagania się zmieniają, więc przed pójściem do placówki warto sprawdzić szczegóły. Przykładowo Get in Bank wymaga jedynie numeru IPN oraz paszportu lub Karty Pobytu, podczas gdy Bank Pocztowy zadowoli się jedynie okazaniem paszportu.

Coraz więcej banków deklaruje, że w przyszłości także obcokrajowcy będą mogli podpisać umowy, nie stawiając się w oddziałach, ale robiąc to przez kuriera lub przez internet. Na razie w większości wypadków trzeba jednak stawić się w oddziałach osobiście, choć na szczęście nie oznacza to, że trzeba szybko nauczyć się polskiego.

Specjalne oferty, strony i infolinie po ukraińsku, oraz ukraińskie placówki. Polskie banki przyjmują cudzoziemców z otwartymi ramionami.

Banki nie pozostały ślepe na rosnącą liczbę migrantów z Ukrainy, ich coraz lepsze zarobki i większe zapotrzebowanie na usługi sektora finansowego.

REKLAMA

Niektóre specjalnie z myślą o nich przygotowały dodatkowe oferty. Większość z nich od tradycyjnych, skierowanych do polskiego klienta, odróżnia się dobrymi warunkami przelewów lub wręcz brakiem opłat przy przesyłaniu pieniędzy na Ukrainę. BNP Paribas jest właścicielem polskiego BGŻ BNP Paribas i ukraińskiego banku UkrSibbank, dzięki czemu przelewy między bankami są znacznie tańsze, a wypłata w bankomacie grupy na terenie Ukrainy - darmowa.

Wiele banków uruchomiło też infolinię w języki ukraińskim i specjalną wersję strony dla obywateli tego kraju. PKO Bank Polski pod koniec maja tego roku wprowadził też ukraińską wersję językową swojej aplikacji mobilnej. Z miesiąca na miesiąc takich ofert jest coraz więcej i eksperci przewidują, że w przyszłości ich liczba będzie tylko rosnąć.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA