Mocny cios w partnerów Ubera. Firma właśnie zaczęła wymagać od nich licencji na przewóz osób
Uber wprowadza licencje dla partnerów firmy. Jeśli nadal chcą nimi być, będą musieli zdobyć odpowiedni dokument.
Czytelnik przekazał nam maila, którego dostał od Ubera. Firma informuje w nim, że wszyscy jej partnerzy będą musieli zdobyć odpowiednią licencję, jeśli dalej chcą z nią współpracować.
Uber wprowadza licencje, bo musi.
Obowiązek posiadania licencji na przewóz osób podkreślają opiniowane zmiany w ustawie o transporcie drogowym oraz ustawy o czasie pracy kierowców. Legislatorzy wzięli się za firmy wykorzystujące środki przekazu informacji (sic!) do pośredniczenia w odpłatnym przewozie osób. Nikt chyba nie ma wątpliwości co do tego, z myślą o której firmie była pisana nowelizacja. Legislatorzy patrzą coraz uważniej na rynek i w związku z tym sama firma postanowił wyjść przez szereg i zabać o to, żeby jej partnerzy dostosowali się jak najszybciej do przepisów.
Co potrzeba, aby zdobyć licencję?
Miejsce na odpowiedni dokument pojawiło się w aplikacji już wczoraj. Zdobycie takiej licencji wymaga jednak trochę czasu i zachodu i może trwać, jak pisze firma, od 2 do 7 tygodni. Dlatego Uber dodatkowo motywuje swoich partnerów do działania, machając im przed nosem marchewką, która ma nieco osłodzić cały proces. Każdy, kto do 1 sierpnia uzupełni swój profil, dostanie w następnym tygodniu od firmy 3500 zł.
Jeśli dokument zostanie dodany do 1 sierpnia włącznie, w kolejnym tygodniu od dodania dokumentu otrzymasz od nas jednorazową wypłatę w wysokości 3500 zł. Czas potrzebny do uzyskania licencji może wynosić od 2 do nawet 7 tygodni.
Sam proces uzyskiwania licencji może odstraszyć niejednego mniej zdeterminowanego partnera. W końcu do tej pory wszystko było banalnie proste i szybkie, teraz proces jest znacznie bardziej skomplikowany. Jak czytamy na biznes.gov.pl:
W celu uzyskania licencji należy zgłosić się do starostwa powiatowego z wypełnionym wnioskiem oraz poniższymi dokumentami:
- Oświadczenie osoby zarządzającej transportem o pełnieniu roli zarządzającego transportem drogowym w przedsiębiorstwie
- Certyfikat kompetencji zawodowych w drogowym transporcie osób
- Oświadczenie o spełnianiu wymogu dobrej reputacji
- Dokumenty potwierdzające spełnienie warunków dotyczących odpowiedniej sytuacji finansowej, o których mowa w ustawie z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym
- Oświadczenie dotyczące zatrudnienia kierowców (OKPW)
- Oświadczenie o zamiarze współpracy z osobami niezatrudnionymi przez przedsiębiorcę, lecz wykonującymi osobiście przewóz na jego rzecz
- Wykaz samochodów
- Dowód wniesienia opłaty
- Pełnomocnictwo oraz dowód wniesienia opłaty skarbowej za pełnomocnictwo (jeśli konieczne)
Podsumowując — trzeba złożyć 4 oświadczenia, 4 inne dokumenty i certyfikat kompetencji zawodowych, którego zdobycie jest przygodą samą w sobie.
Aktualizacja: Poprawiono błąd dotyczący wspomnianych zmian w prawie. Zmiany do ustawy nie weszły w życie. Licencje są wymagane prawnie już teraz, ale nie były wymagane do tej pory przez Ubera. Dodano komentarz Ubera i taksówkarzy.
Jak w praktyce zareaguje na te zmiany rynek i na klientów, przekonamy się dopiero za kilka miesięcy. Tymczasem przedstawiciele Ubera komentują:
Odezwali się do nas także przedstawiciele mytaxi, którzy odsyłają do komentarza związku zawodowego taksówkarzy. Ten maile od Ubera skomentował na Facebooku w ten sposób: