REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Możemy być dumni - ta przepiękna pocztówka z Marsa to zasługa między innymi polskich naukowców

Zdjęcia, którymi tak się zachwycam, pochodzą z sondy Orbiter TGO, która orbituje wokół Marsa od 2016 r. Jej poprzednia orbita nie była jednak aż tak malownicza - ta nowa jest o wiele lepsza, zresztą zobaczcie sami:

09.05.2018
18:04
tgo
REKLAMA
REKLAMA
orbiter-tgo class="wp-image-729201"
Krater Koroleva w pełnej okazałości. Zachęcam do powiększenia zdjęcia.

Głównym zadaniem Orbitera TGO (Trace Gas Orbiter) jest poszukiwanie śladów gazów na Marsie. Ich obecność mogłaby świadczyć o tym, że na Czerwonej Planecie zachodziły procesy biologiczne. A jeśli zachodziły, to coś tam żyło. Albo żyje - chociaż na to bym za bardzo nie liczył.

Kamera na pokładzie Orbitera TGO to po części polski produkt.

CaSSIS class="wp-image-729210"

Do poszukiwań na pokładzie TGO zainstalowano kamerę CaSSIS (Colour and Stereo Surface Imaging System), której zadaniem jest wykonanie trójwymiarowych zdjęć powierzchni planety. To właśnie w budowę tego instrumentu zaangażowani byli polscy naukowcy.

Członkiem konsorcjum odpowiedzialnego za budowę orbitera TGO było Centrum Badań Kosmicznych PAN, którego zadaniem było zaprojektowanie i wykonanie modułu zasilania  kamery CaSSIS. Spółka Creotech Instruments S.A., działając na zlecenie CBK PAN, przeprowadziła montaż elementów systemu zasilania kamery. Jak widać, wszystko działa bez zarzutu.

- Zdjęcie jest wyjątkowo piękne. Warto pamiętać, że jest ono efektem kolejnego etapu testów instrumentu. Nie możemy się doczekać kolejnych zobrazowań. Niezawodność jest najważniejszą cechą wszelkich urządzeń wysyłanych w przestrzeń kosmiczną, ponieważ nie ma możliwości ich ewentualnej naprawy lub wymiany. Dlatego zależy nam na tym, żeby niezawodność była także najważniejszym wyróżnikiem naszej firmy na rynku – mówi Jacek Kosiec, Dyrektor Programu Kosmicznego w Creotech Instruments S.A.

CaSSIS miała kilka drobnych usterek. Na szczęście udało się je usunąć.

orbiter-tgo class="wp-image-729216"
Pierwsze zdjęcie wykonane przez orbiter TGO zostało wykonane w marcu. Przedstawia przepiękny krater Mellisha.

Kamera miała kilka drobnych problemów, które na szczęście udało się wyeliminować dzięki zdalnej aktualizacji jej oprogramowania. Zespół naukowy CaSSIS nie uściślił niestety o jakie problemy chodziło.

REKLAMA

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z efektu biorąc pod uwagę warunki oświetleniowe w jakich zostały wykonane próbne zdjęcia. Kamera CaSSIS może w znacznym stopniu przyczynić się do badań cyklu dwutlenku węgla i wody na Marsie. - mówi Antoine Pommerol, członek zespołu naukowego CaSSIS pracującego nad kalibracją danych.

Orbiter TGO został wysłany na Marsa w ramach misji ExoMars, w skład której wchodził również lądownik Schiaparelli. Niestety, ten drugi element zakończył swoją misję przedwcześnie, rozbijając się o powierzchnię Czerwonej Planety. Misje kosmiczne to nadal bardzo wymagające przedsięwzięcia, które nie zawsze idą zgodnie z planem.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA