Kosmos  /  News

Możemy być dumni - ta przepiękna pocztówka z Marsa to zasługa między innymi polskich naukowców

Picture of the author

Zdjęcia, którymi tak się zachwycam, pochodzą z sondy Orbiter TGO, która orbituje wokół Marsa od 2016 r. Jej poprzednia orbita nie była jednak aż tak malownicza - ta nowa jest o wiele lepsza, zresztą zobaczcie sami:

Krater Koroleva w pełnej okazałości. Zachęcam do powiększenia zdjęcia.

Głównym zadaniem Orbitera TGO (Trace Gas Orbiter) jest poszukiwanie śladów gazów na Marsie. Ich obecność mogłaby świadczyć o tym, że na Czerwonej Planecie zachodziły procesy biologiczne. A jeśli zachodziły, to coś tam żyło. Albo żyje - chociaż na to bym za bardzo nie liczył.

Kamera na pokładzie Orbitera TGO to po części polski produkt.

Do poszukiwań na pokładzie TGO zainstalowano kamerę CaSSIS (Colour and Stereo Surface Imaging System), której zadaniem jest wykonanie trójwymiarowych zdjęć powierzchni planety. To właśnie w budowę tego instrumentu zaangażowani byli polscy naukowcy.

Członkiem konsorcjum odpowiedzialnego za budowę orbitera TGO było Centrum Badań Kosmicznych PAN, którego zadaniem było zaprojektowanie i wykonanie modułu zasilania  kamery CaSSIS. Spółka Creotech Instruments S.A., działając na zlecenie CBK PAN, przeprowadziła montaż elementów systemu zasilania kamery. Jak widać, wszystko działa bez zarzutu.

- Zdjęcie jest wyjątkowo piękne. Warto pamiętać, że jest ono efektem kolejnego etapu testów instrumentu. Nie możemy się doczekać kolejnych zobrazowań. Niezawodność jest najważniejszą cechą wszelkich urządzeń wysyłanych w przestrzeń kosmiczną, ponieważ nie ma możliwości ich ewentualnej naprawy lub wymiany. Dlatego zależy nam na tym, żeby niezawodność była także najważniejszym wyróżnikiem naszej firmy na rynku – mówi Jacek Kosiec, Dyrektor Programu Kosmicznego w Creotech Instruments S.A.

CaSSIS miała kilka drobnych usterek. Na szczęście udało się je usunąć.

Pierwsze zdjęcie wykonane przez orbiter TGO zostało wykonane w marcu. Przedstawia przepiękny krater Mellisha.

Kamera miała kilka drobnych problemów, które na szczęście udało się wyeliminować dzięki zdalnej aktualizacji jej oprogramowania. Zespół naukowy CaSSIS nie uściślił niestety o jakie problemy chodziło.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z efektu biorąc pod uwagę warunki oświetleniowe w jakich zostały wykonane próbne zdjęcia. Kamera CaSSIS może w znacznym stopniu przyczynić się do badań cyklu dwutlenku węgla i wody na Marsie. - mówi Antoine Pommerol, członek zespołu naukowego CaSSIS pracującego nad kalibracją danych.

Orbiter TGO został wysłany na Marsa w ramach misji ExoMars, w skład której wchodził również lądownik Schiaparelli. Niestety, ten drugi element zakończył swoją misję przedwcześnie, rozbijając się o powierzchnię Czerwonej Planety. Misje kosmiczne to nadal bardzo wymagające przedsięwzięcia, które nie zawsze idą zgodnie z planem.