Tech  / Artykuł

Tymczasem w ameryce: dzień dobry, czy ma pan chwilę, żeby porozmawiać o Amazonie, naszym zbawcy?

Picture of the author

Recode z Survey Monkey postanowił przeprowadzić ankietę na temat tego, która firma technologiczna ma najlepszy PR ma najbardziej pozytywny wpływ na społeczeństwo. 

Pytanie postawione w ankiecie jest ciekawe, szkoda tylko, że nie da się na nie odpowiedzieć. Nie czarujmy się, że ankieta mówi nam cokolwiek o tym, jaki wpływ na społeczeństwo mają firmy technologiczne. Do tego trzeba by najpierw zdefiniować, co w ogóle oznacza pozytywny wpływ na społeczeństwo i jakie są jego elementy. Ochrona prywatności klientów? Płacenie podatków? Liczba zatrudnionych? Mówi za to wiele o tym, jak te firmy są postrzegane.

Znowu ten Amazon.

Największy sklep internetowy świata zdobył 20 proc. głosów. Jeffowi Bezzosowi należą się gratulacje, a nam wszystkim odpowiedź na pytanie: jakim cudem? Przecież w Polsce Amazon znany jest między innymi z fatalnych warunków pracy, a nie powiecie mi chyba, że te nie mają wpływu na społeczeństwo.

Niedawno dużą część miast w Stanów Zjednoczonych ogarnęło szaleństwo pod nazwą Druga Kwatera Amazonu. Wśród objawów znalazł się nagły pociąg do licytacji na ulgi podatkowe, słanie listów miłosnych pracownikom firmy i pisanie peanów pod jej adresem. Umówmy się, jeśli chcesz dać wyjątkowo potężne ulgi Amazonowi, to powinieneś przekonać swoich wyborców, że jego pojawienie się na waszej ziemi będzie tożsame z objawieniem się co najmniej zbawcy, wyzwoliciela z okowów bezrobocia, ojca masowego zatrudnienia.

Darmowa reklama od miast to jedno, ale okazuje się, też, że Amazon jak chce, to potrafi. W marcu w Stanach Zjednoczonych Amazon został okrzyknięty najbardziej pożądanym pracodawcą. Można? Można. Tylko najwyraźniej u nas nie warto.

Kto poza Amazonem ma najlepszy wpływ na społeczeństwo?

Na drugim miejscu pojawił się Google z 15 proc., na trzecim Apple z 11 proc. Tuż za nim jest Facebook z 10 proc. Dobrze przeczytaliście: Facebook tuż tuż za Apple'em. Ankieta była przeprowadzona 8 i 9 kwietnia, kiedy to byliśmy w antrakcie przed trzecim aktem dramatu Facebook i Cambridge Analytica, w którym Mark Zuckerberg zeznawał przed amerykańskim senatem.

Albo ludzie wierzą, że Facebook chroni odpowiednio nasze dane i żadne głupie fakty tego nie zmienią, albo ochrona danych nie wpływa na dobrobyt społeczeństwa. W końcu nic nam namacalnego nie ubywa. To taka magiczna waluta, którą nawet nie wiemy gdzie, kiedy i za co płacimy.

Gwoli kronikarskiej ścisłości podsumowanie wyników:

  • Amazon 20 proc.
  • Google 15 proc.
  • Apple 11 proc.
  • Facebook 10 proc.
  • Microsoft 7 proc.
  • Tesla 6 proc.
  • Uber 3 proc.
  • Netflix 2 proc.
  • Twitter, Snap i Lyft po 1 proc.
  • 20 proc. żadna z powyższych.

A teraz konia z rzędem temu, kto mi powie, dlaczego Uber jest przed Netflixem.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst