1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Biznes

Ta branża już dawno została zdominowana przez algorytmy sztucznej inteligencji

Lokowanie produktu

Algorytmy sztucznej inteligencji od kilku lat są jednym z najgorętszych tematów w obszarze nowych technologii. Wręcz oszaleliśmy na ich punkcie. Warto jednak uświadomić sobie, że wiele branż zaczęło korzystać z tych rozwiązań dużo wcześniej, niż zaczęliśmy nazywać je sztuczną inteligencją.

28.02.2018
20:34
sztuczna inteligencja analityka

Czym właściwie jest Sztuczna Inteligencja? To uczenie komputerów wykonywania zadań, które wymagają inteligencji człowieka. Innymi słowy, maszyny, wykorzystując dostępne dane, uczą się identyfikować wzorce i powiązania, tak aby wyciągać wnioski, wykonywać działania i podejmować decyzje. Zanim przyjęto, aby takie rozwiązania nazywać sztuczną inteligencją, ich potencjał wykorzystywany był między innymi w handlu.

Analityka sprzedaży kluczem do sukcesu.

Żeby wyjaśnić, w jaki sposób algorytmy uczenia maszynowego wykorzystywane są przez branżę handlową, odwiedziłem firmę, która od lat uznawana jest za pioniera rozwiązań z dziedziny analityki. SAS Institute jest światowym liderem w zakresie analityki biznesowej oraz największym niezależnym dostawcą oprogramowania Business Intelligence.

Oprogramowanie do zaawansowanej analityki tworzone przez SAS nasycone jest najnowocześniejszymi, innowacyjnymi algorytmami, które pomagają jego użytkownikom w rozwiązaniu najtrudniejszych problemów. W skrócie: oprogramowanie to pozwala dostrzec rzeczy, które bez niego są niezauważalne.

W warszawskim oddziale SAS udało mi się porozmawiać z Piotrem Kramkiem - jednym ze specjalistów zajmujących się projektowaniem nowych rozwiązań z zakresu zaawansowanej analityki przeznaczonej dla branży handlowej.

Pretekstem do spotkania był prototyp interfejsu do monitorowania operacyjnego opartego o analitykę SAS, stworzony z myślą o wirtualnej rzeczywistości. Wyobraźcie sobie, że jesteście właścicielem dużego sklepu i chcecie w czasie rzeczywistym przyjrzeć się jego funkcjonowaniu. Zamiast wyświetlać tabele w Excelu, wystarczy założyć gogle VR.

Algorytm na każdą okazję.

Dość imponujący widok. Jednak jest to tylko ładne opakowanie o wiele bardziej złożonego systemu składającego się z zestawu bardzo zaawansowanych algorytmów. SAS udostępnia swoim klientom narzędzia, dzięki którym można sprawdzić i zarządzać dosłownie każdym aspektem z dziedziny handlu. Które z nich cieszą się największą popularnością?

— Coraz więcej naszych klientów wdraża kolejne obszary analityki. Podstawowym obszarem jest prognozowanie i optymalizacja zatowarowania. To duże wyzwanie, jeśli klient zarządza siecią sklepów, która liczy sobie kilka tysięcy placówek — mówi Piotr Kramek z SAS Polska.

Logistyka to zaledwie czubek góry lodowej. Amerykański producent oprogramowania dysponuje narzędziami, które potrafią „wyłowić" nieuczciwego kasjera, zrealizować kampanię marketingową dla dedykowanej grupy klientów, zasugerować użytkownikowi, że w jego sklepie (bądź w sklepach) warto wprowadzić nową promocję albo zakończyć jedną z aktywnych.

Jedną z zalet algorytmów jest możliwość analizowania bardzo szczegółowych danych na poziomie pojedynczych transakcji dla każdej placówki. Profil każdego sklepu jest związany m.in. z jego lokalizacją, np. apteka działająca przy kościele nie może polegać na sprzedaży tego samego asortymentu co apteka na terenie dużego centrum handlowego.

Wniosek sam w sobie nie jest nadzwyczaj odkrywczy, ale algorytmy SAS potrafią o wiele więcej. Oprogramowanie podpowie właścicielowi sieci sklepów, jakie produkty warto umieścić w poszczególnych placówkach, jakie warto przecenić, a nawet - na których konkretnie półkach umieścić poszczególne produkty. Wszystko to na podstawie analizy twardych danych w czasie rzeczywistym.

Analityka szyta na miarę.

sztuczna inteligencja analityka class="wp-image-687901"
Algorytmy monitorujące zachowanie każdego klienta? There's an app for that...

Przyznam się szczerze, że przed rozmową z ekspertem z SAS nie do końca zdawałem sobie sprawę z tego, jak zaawansowane są narzędzia wykorzystywane w handlu. Oprócz tego, że algorytmy tworzone przez SAS potrafią w pełni monitorować sytuację w poszczególnych sklepach, to są w stanie również stworzyć spersonalizowaną ofertę dla pojedynczych klientów.

Skuteczność takiej personalizacji, o ile tworzona na podstawie analizy dostatecznie dużego zbioru danych, jest niemalże bezbłędna. Duża w tym zasługa wszelkiego rodzaju programów lojalnościowych, z których coraz częściej korzystają Polacy.

— Identyfikacja klienta odgrywa tu kluczową rolę. Dzięki temu w komunikacji można zaoferować każdemu klientowi dedykowane promocje bądź zniżki, zachęcając go tym samym do kolejnych odwiedzin — mówi Piotr Kramek.

Nie zapominajmy o analizie danych przesyłanych za pomocą urządzeń mobilnych. Jeśli na przykład nasz telefon połączy się z siecią Wi-Fi w sklepie z elektroniką wyposażonym w odpowiednie narzędzie SAS, zatrudnieni tam sprzedawcy będą wiedzieć, że przed wizytą w sklepie potencjalny klient poświęcił kilka godzin np. na poszukiwaniu nowego telewizora z funkcją HDR. W tej kwestii trzeba jednak zachować swojego rodzaju powściągliwość.

— Coraz większy udział Internetu sprawia, że tradycyjni sprzedawcy muszą się dostosować do zmieniających się realiów. Klienci oczekują indywidualnego podejścia i atrakcyjnych cen. Nie należy jednak zapominać o prywatności i ochronie danych, które są zbierane — dodaje Piotr Kramek.

SI królem handlu

Jeśli chodzi o handel, stopień oferowanej automatyzacji niektórych mechanizmów i analiz jest już tak duży i tak powszechnie wykorzystywany przez największe podmioty z tej branży, że pozwolę sobie zaryzykować następujące stwierdzenie: bez odpowiednio rozwiniętej analityki danych nie ma mowy o byciu konkurencyjnym. W dzisiejszych czasach jest to po prostu niemożliwe.

Lokowanie produktu
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze