Oprogramowanie  / News

Z Windowsa 10 ostatecznie znikną Paint i WordPad. Użytkownicy będą musieli znaleźć je sami lub zainstalować zamienniki

112 interakcji
dołącz do dyskusji

Najbardziej rozpoznawalne aplikacje systemowe Windowsa zostają w zasadzie porzucone. Nadal będzie można korzystać z tak zwanych Akcesoriów systemu. Trzeba będzie je sobie doinstalować ręcznie.

To jedna z największych zmian w historii Windowsa. Zanim zaczniemy się śmiać z tego stwierdzenia, zmieńmy na chwilę nasz punkt widzenia. My, entuzjaści nowych technologii, pracujemy na profesjonalnych narzędziach, a Windows analizujemy pod kątem zmian w środowisku uruchomieniowym, interfejsie, jądrze systemu, jego wydajności, i tak dalej.

Tymczasem dziesiątki – jeżeli nie setki – milionów użytkowników Windowsa od lat polegają na tych prostych narzędziach. Warto pamiętać, że Akcesoria systemu – w tym edytor graficzny Paint i edytor tekstu WordPad – były z nami nie tylko od czasów Windows 7, Windows XP czy nawet Windows 98. Te aplikacje służyły nam nawet w czasach, gdy Windows był rozszerzeniem dla systemu MS-DOS.

Windows 10 Paint WordPad

To jeszcze większe wydarzenie niż wywalenie z systemu klasycznych Pasjansa czy Sapera.

To nie pierwszy raz, kiedy Microsoft pozbywa się pozornie mało znaczących programików z Windowsa. Z Windows 8 zniknęły klasyczne biurowe gry, takie jak Pasjans czy Saper. W zamian dostaliśmy ich nowe, rozbudowane graficznie wersje dostępne w Microsoft Store.

Te nie wszystkim przypadły do gustu. W teorii były one obiektywnie lepsze: więcej trybów gry, ładniejsza oprawa graficzna, i tak dalej. Brakowało im jednak prostoty i uroku pierwowzorów. Na szczęście ten sam błąd nie zostanie powtórzony przy okazji Akcesoriów systemowych Windows.

Osoby, którym nie przypadły do gustu nowe aplikacje Microsoftu, będą nadal mogły korzystać z tych starszych.

Na razie nie wiemy, czy WordPad doczeka się jakiegoś następcy. Nowego Painta możemy jednak już używać. Nazywa się Paint 3D i – muszę przyznać – to godny następca. Działa szybko i sprawnie, jest czytelny i dobrze zaprojektowany. Rozumiem jednak odmienne opinie osób, które tracą swoje ulubione narzędzia.

Windows 10 Paint WordPad

A w zadadzie, nie tracą. Klasyczne Akcesoria systemowe Windows dostępne będą do pobrania w Microsoft Store. Jeżeli więc mimo wszystko będziemy preferować stare i sprawdzone narzędzia, będziemy mogli je sobie w szybki i wygodny sposób pobrać, z oficjalnego i bezpiecznego źródła. Zgaduję jednak, że nie będą one już rozwijane.

Zmiana wejdzie w życie wraz z premierą Windows 10 „Redstone 4”.

Już teraz wersje testowe Windows informują przy próbie uruchomienia aplikacji, że te wkrótce znikną z systemu i będą oferowane w Microsoft Store. Następna aktualizacja Windows 10 ma być ukończona w marcu przyszłego roku i wydana użytkownikom na początku kwietnia.

Jej tymczasowa nazwa to „Redstone 4”, a numer wersji to 1803. Zmian w samym systemie ma być całkiem sporo, co dokumentujemy na bieżąco w naszych materiałach. Na szczególną uwagę zasługuje mechanizm Timeline spajający pracę na wszystkich naszych urządzeniach oraz wprowadzenie kart do okien Windows.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst