REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Clear ID to czytnik linii papilarnych pod ekranem, który znajdziesz w smartfonie "jednego z pięciu największych producentów"

Synaptics, firma specjalizująca się w interfejsach dotykowych zapowiedziała, że w 2018 r. czeka nas prawdziwy przełom. Chodzi o Clear ID.

13.12.2017
10:10
synaptics clear id
REKLAMA
REKLAMA

Zapewne zapytacie teraz: no dobrze, ale co to jest to Clear ID? Już tłumaczę. Rok temu Synaptics zaprezentował swoją rodzinę skanerów linii papilarnych FS9100, które miały działać bezproblemowo, montowane pod ekranem smartfona.

Z technologii tej miał skorzystać m.in. Samsung, jednak z powodu problemów z tą technologią, koreański producent zmuszony był w ostatnim momencie nieco zmienić konstrukcję swoich flagowców i przenieść ich czytniki linii papilarnych na tylną ściankę obudowy.

Synaptics twierdzi, że to już dawne dzieje i teraz Clear ID działa bez żadnych problemów. Co więcej: ich czytnik linii papilarnych pojawi się już wkrótce na rynku.

Synaptics Clear ID: u kogo zobaczymy go najpierw?

Z oficjalnej informacji prasowej opublikowanej przez firmę Synaptics na razie możemy dowiedzieć się tylko tyle, że ich czytnik linii papilarnych montowany pod ekranem pojawi się w nadchodzącym smartfonie jednego z "pięciu największych producentów smartfonów". Patrząc na udziały w rynku smartfonów, można wywnioskować, że chodzi o jedną z tych pięciu firm: Apple, Samsung, Huawei, Oppo albo Xiaomi. O którą konkretnie? Tutaj możemy sobie tylko spekulować.

Gdybym miał postawić własne pieniądze, to obstawiałbym Xiaomi. Chińczycy narzucili sobie całkiem niezłe tempo, więc całkiem możliwe, że na początku przyszłego roku zobaczymy np. nową generację Xiaomi Mi Mix z czytnikiem linii papilarnych ukrytym pod ekranem.

Czytnik linii papilarnych: z tyłu, czy z przodu?

synaptics clear id class="wp-image-526503"
REKLAMA

Kwestią dyskusyjną pozostaje jeszcze co jest wygodniejsze: czytnik z tyłu, zamontowany mniej więcej na wysokości obiektywu fotograficznego, czy z przodu - pod dolną częścią ekranu. Tutaj najwięcej zależy od osobistych preferencji użytkowników. Dawid na przykład upiera się przy czujnikach montowanych na pleckach smartfonów. Ja z kolei nie wyobrażam sobie wygodniejszego miejsca na czytnik linii papilarnych, niż pod przyciskiem home, tak jak ma to miejsce np. w przypadku Honora 9.

Clear ID na pewno zachęci producentów do produkcji bezramkowych smartfonów. Trend ten zapoczątkowały Samsung i Apple i nie byłby to pierwszy raz, gdy konkurencja zainspirowała się pomysłami tych dwóch firm.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA