Nauka  / Artykuł

Nie, Słońce nie ma żadnego wpływu na globalne ocieplenie. Naukowcy właśnie obalili ten mit

316 interakcji
dołącz do dyskusji

Średnia temperatura na naszej planecie wzrasta. Naukowcy są przekonani o tym, że nasz przemysł odgrywa w tym procesie kluczową rolę. W sieci jednak nadal można znaleźć teorie wskazujące Słońce jako główny powód wzrostu temperatury. Czy tak jest w istocie?

Na pewno wszyscy słyszeliście o tzw. aktywności słonecznej. W skrócie są to fluktuacje poziomu promieniowania elektromagnetycznego emitowanego przez naszą życiodajną gwiazdę. Światło, które dochodzi do naszej planety jest częścią tego promieniowania.  Aktywność słoneczna wpływa na liczbę i rozmieszczenie tzw. plam słonecznych, rozbłysków, protuberancji i koronalnych wyrzutów masy, powstających w koronie słonecznej.

Zmniejszona aktywność Słońca spadła w drugiej połowie XVII w., doprowadziła do „Małej Epoki Lodowcowej”. W latach 1645 – 1715 w Europie, Azji i Północnej Ameryce odnotowano znacznie ostrzejsze zimy i chłodniejsze okresy lata. Skoro w przeszłości Słońce odegrało kluczową rolę, jeśli chodzi o temperaturę na Ziemi, być może odpowiada też za obecny wzrost temperatury?

Wpływ Słońca na globalne ocieplenie.

Naukowcy z Intergovernmental Panel on Climate Change postanowili sprawdzić tę teorię. Jak sprawdzić aktywność słoneczną w poprzednich latach? Bardzo pomocna w tej kwestii okazała się metoda C14, zwana również datowaniem węglowym. Polega ona na pomiarze pomiarze proporcji między izotopem promieniotwórczym węgla 14C a izotopami trwałymi 12C i 13C. Poziom radioaktywnego izotopu powiązany jest z aktywnością słoneczną.

Szczególnie dobrze widać to w badaniu słojów rocznych u drzew. Na podstawie pomiaru poziomów 14C w poszczególnych słojach u starszych, ponad 100-letnich drzew, naukowcy z IPCC byli w stanie sprawdzić, jak duży wpływ na rosnące temperatury na Ziemi w okresie ostatnich 100 lat miało Słońce.

Oprócz wyników tego badania, naukowcy dysponowali też dokładnymi danymi pochodzącymi z obserwacji aktywności słonecznej z ostatnich 30 lat. Przypomnijmy, że przez ten okres czasu tempo wzrostu temperatury na naszej planecie znacznie przyspieszyło.

Wyniki badania to zła wiadomość dla denialistów.

Z badań przeprowadzonych przez IPCC wynika, że Słońce nie ma większego wpływu na obecny wzrost temperatury na Ziemi. Co więcej, w ciągu ostatnich 30 – 40 lat, aktywność słoneczna, minimalnie zmalała.

wplyw slonca na globalne ocieplenie
Niebieska linia przedstawia model klimatyczny zmiany średniej temperatury na Ziemi z uwzględnieniem tylko czynników naturalnych. Różowy wykres uwzględnia także wpływ człowieka na środowisko. Źródło: IPCC

Dodatkowo, w eksperymentach przeprowadzonych na modelach klimatycznych, które uwzględniały tylko naturalne czynniki wpływające na ziemską temperaturę, nie udało się uzyskać wyników zbliżonych do rzeczywistości. Sprawa miała się zupełnie inaczej, jeśli chodzi o modele, w których uwzględniono czynniki antropogeniczne, czyli wpływ człowieka na środowisko. Wyniki zaczęły zgadzać się z danymi pochodzącymi z pomiarów i obserwacji.

Badanie to wytrąca denialistom wpływu człowieka na globalne ocieplenie kolejny argument z ręki. Jednak i tak wątpię, żeby naukowcom z IPCC udało się przekonać wszystkich sceptyków.

W czasie kiedy toczyć będziemy niekończące się spory o to, co właściwie powoduje globalne ocieplenie, możemy przespać ostatni moment, w którym zmiany te będziemy mogli odwrócić.

Jim Hansen, były dyrektor działu klimatologii NASA twierdzi zresztą, że już to zrobiliśmy.

[Aktualizacja]

Przyznaję, że zaliczyłem wpadkę w tym tekście. Aleksandra Kardaś, ekspertka ds. klimatu, fizyk atmosfery i specjalistka od transferu radiacyjnego w atmosferze słusznie zwróciła mi uwagę, że IPCC nie prowadzi żadnych badań. Organizacja ta tylko podsumowuje w swoich raportach badania przeprowadzone przez naukowców z całego świata i opublikowane w recenzowanych czasopismach naukowych w ciągu ostatnich lat. Za zwrócenie mi uwagi bardzo dziękuję. Natomiast to, że Słońce nie ma wpływu na obserwowane właśnie ocieplenie, nadal niestety pozostaje prawdą.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst