REKLAMA

Tego serialu Netfliksa nie możesz przegapić. Bill Nye Ratuje Świat to nauka dla każdego

Bill Nye to w Ameryce człowiek-instytucja. Popularyzator nauki i propagator edukacji naukowej jest znany każdemu. Nic dziwnego - jest to człowiek nauki wciąż obecny z mediach - podobnie jak prowadzący Kosmos Neil DeGrasse Tyson.

24.04.2017 12.23
Tego serialu Netfliksa nie możesz przegapić. Bill Nye Ratuje Świat to nauka dla każdego
REKLAMA
REKLAMA

Bill Nye wszędzie stara się edukować i propagować światopogląd naukowy, jednak jego najbardziej znany program pochodzi z lat 90. To właśnie wtedy prowadził popularnonaukowy program dla dzieci i młodzieży Bill Nye The Science Guy. To właśnie on przyniósł mu największą popularność, i stworzył jego wizerunek naukowca w laboratoryjnym fartuchu i muszce.

Dziś Bill Nye pojawia się jako ekspert w programach o walkach robotów, podróżach w kosmos, a jego popularność spowodowała, że zaproszony został nawet do jednej z edycji amerykańskiego Tańca z gwiazdami.

W Polsce Bill Nye nie jest tak popularny.

Nie ma nawet polskiej wersji hasła na Wikipedii, a jego program nie był Polsce, o ile mi wiadomo, nadawany. Tym bardziej cieszy mnie, że jego nowy program, zrealizowany we współpracy z Netfliksem, ma swoją premierę w języku polskim.

Program nosi tytuł Bill Nye Ratuje Świat (Bill Nye Saves The World), ale persona Billa praktycznie odpowiada w 100% tej z The Science Guy. Tym razem program jest przeznaczony dla dorosłych, ale jest tak przygotowany że poszczególne odcinki można oglądać całą rodziną, szczególnie ze starszymi dziećmi.

Jak zwykle bywa z programami produkcji Netfliksa, otrzymujemy od razu do oglądania cały sezon. Wśród trzynastu odcinku znalazł się taki poświęcony zmianom klimatu, terapiom alternatywnym, sztucznej inteligencji, żywności modyfikowanej genetycznie, szczepionkom i wielu innym, szalenie interesującym i emocjonującym tematom.

bill nye i barack obama class="wp-image-559595"

Nye i jego producenci zadbali o atrakcyjną dla współczesnego odbiorcy formę.

Wśród gości znaleźli się znani współczesnej publiczności Karlie Kloss, Will Wheaton czy Steve Aoki. Bill doskonale wyjaśnia wszystko. Dla przykładu w efektowny sposób tłumaczy co oznacza kaloryczność pożywienia atakując próbki jedzenia palnikiem czy przeprowadza wywiad z jaskiniowcem na temat diety paleo. Stałą sekcją programu są części realizowane przez korespondentów - pytają oni ludzi na ulicy o cudowne diety lub odwiedzają terapeutę leczącego raka krzykiem.

REKLAMA

Następnie w studio odpowiadają na pytania Billa. Innym stałym elementem programu są eksperymenty przeprowadzane przed kamerami oraz tzw. Minuta Billa - rodzaj krótkiego podsumowania czy felietonu wygłaszana do kamery.

Szczerze mówiąc, marzyłem, aby taki program powstał i był dostępny w Polsce. Odcinek o pseudoterapiach chętnie nakazywałbym niektórym oglądać obowiązkowo! Jeśli masz abonament Netfliksa, poświęć kilka godzin i obejrzyj choć niektóre epizody.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA