Nauka  / Artykuł

Tego serialu Netfliksa nie możesz przegapić. Bill Nye Ratuje Świat to nauka dla każdego

Bill Nye to w Ameryce człowiek-instytucja. Popularyzator nauki i propagator edukacji naukowej jest znany każdemu. Nic dziwnego - jest to człowiek nauki wciąż obecny z mediach - podobnie jak prowadzący Kosmos Neil DeGrasse Tyson.

Bill Nye wszędzie stara się edukować i propagować światopogląd naukowy, jednak jego najbardziej znany program pochodzi z lat 90. To właśnie wtedy prowadził popularnonaukowy program dla dzieci i młodzieży Bill Nye The Science Guy. To właśnie on przyniósł mu największą popularność, i stworzył jego wizerunek naukowca w laboratoryjnym fartuchu i muszce.

Dziś Bill Nye pojawia się jako ekspert w programach o walkach robotów, podróżach w kosmos, a jego popularność spowodowała, że zaproszony został nawet do jednej z edycji amerykańskiego Tańca z gwiazdami.

W Polsce Bill Nye nie jest tak popularny.

Nie ma nawet polskiej wersji hasła na Wikipedii, a jego program nie był Polsce, o ile mi wiadomo, nadawany. Tym bardziej cieszy mnie, że jego nowy program, zrealizowany we współpracy z Netfliksem, ma swoją premierę w języku polskim.

Program nosi tytuł Bill Nye Ratuje Świat (Bill Nye Saves The World), ale persona Billa praktycznie odpowiada w 100% tej z The Science Guy. Tym razem program jest przeznaczony dla dorosłych, ale jest tak przygotowany że poszczególne odcinki można oglądać całą rodziną, szczególnie ze starszymi dziećmi.

Jak zwykle bywa z programami produkcji Netfliksa, otrzymujemy od razu do oglądania cały sezon. Wśród trzynastu odcinku znalazł się taki poświęcony zmianom klimatu, terapiom alternatywnym, sztucznej inteligencji, żywności modyfikowanej genetycznie, szczepionkom i wielu innym, szalenie interesującym i emocjonującym tematom.

bill nye i barack obama

Nye i jego producenci zadbali o atrakcyjną dla współczesnego odbiorcy formę.

Wśród gości znaleźli się znani współczesnej publiczności Karlie Kloss, Will Wheaton czy Steve Aoki. Bill doskonale wyjaśnia wszystko. Dla przykładu w efektowny sposób tłumaczy co oznacza kaloryczność pożywienia atakując próbki jedzenia palnikiem czy przeprowadza wywiad z jaskiniowcem na temat diety paleo. Stałą sekcją programu są części realizowane przez korespondentów - pytają oni ludzi na ulicy o cudowne diety lub odwiedzają terapeutę leczącego raka krzykiem.

Następnie w studio odpowiadają na pytania Billa. Innym stałym elementem programu są eksperymenty przeprowadzane przed kamerami oraz tzw. Minuta Billa - rodzaj krótkiego podsumowania czy felietonu wygłaszana do kamery.

Szczerze mówiąc, marzyłem, aby taki program powstał i był dostępny w Polsce. Odcinek o pseudoterapiach chętnie nakazywałbym niektórym oglądać obowiązkowo! Jeśli masz abonament Netfliksa, poświęć kilka godzin i obejrzyj choć niektóre epizody.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst