REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Wiemy już, którzy producenci w przyszłym roku zaoferują najbardziej wydajne smartfony

Wygląda na to, że duża część przyszłorocznych układów mobilnych będzie wytworzona w 10-nanometrowym procesie technologicznym. Do tej pory wiedzieliśmy, że tego typu chipy będzie miał w ofercie Samsung oraz Qualcomm. Teraz, za sprawą fabryk TSMC, dołączają do nich kolejni producenci elektroniki.

24.11.2016
16:36
Intel i AMD proces technologiczny 11 nm 8 nm
REKLAMA
REKLAMA

Czemu warto stosować mniejszą litografię? Powtarzamy to od lat, nie zaszkodzi zrobić tego ponownie. Dzięki mniejszemu procesowi technologicznemu procesory stają się mniejsze, chłodniejsze i bardziej energooszczędne lub po prostu wydajniejsze. Prawda jest taka, że bez wdrażania nowych procesów technologicznych nie da się rozwijać praktycznie wszystkich elektronicznych podzespołów, nie tylko procesorów mobilnych.

Według najnowszych doniesień jeden z największych wytwórców procesorów mobilnych, TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company) już niebawem będzie w stanie masowo produkować chipy przy wykorzystaniu 10-nanometrowej litografii. Jest to o tyle istotne, że to właśnie w fabrykach tej firmy swoje procesory produkuje wiele popularnych firm ze świata mobilnego.

Część czytelników może mówić, że wykorzystanie 10-nanometrowej litografii w chipach Apple nie jest żadną nowością. Według obiegowej opinii układy te są produkowane przez Samsunga. Cóż, było tak kiedyś, jeszcze za czasów iPhone’a 6s. Tegoroczne iPhone’y są wyposażone wyłącznie w chipy wyprodukowane przez TSMC. Tak samo sytuacja będzie wyglądać w przypadku nadchodzących modeli.

Jest to zatem istotna informacja dla fanów Apple i… nie tylko.

TSMC produkuje bowiem procesory dla wielu firm ze świata mobilnego, takich jak MediaTek oraz Huawei. Źródła pochodzące z Chin donoszą, że TSMC będzie wykorzystywać nową technologię także do produkcji tych układów. Co najmniej jeden procesor wykorzystany w nowej technologii ma wydać w przyszłym roku MediaTek.

Nie gorszy będzie Huawei, które ma mieć dwa tego typu układy. Kiedy dokładnie się pojawią? Raczej pod koniec 2017 roku, bo właśnie wtedy premierę będzie mieć następny iPhone, czyli zdecydowanie najważniejszy i najpopularniejszy smartfon, na którego produkcję wpływ będzie miało TSMC.

Właśnie z tego powodu Samsung oraz Qualcomm mimo wszystko będą mieć sporą przewagę nad konkurencją. Należy pamiętać o tym, że sztandarowe, najgłośniejsze smartfony pojawiają się w okolicach targów Mobile World Congress, w pierwszym kwartale 2017 roku. W tym czasie jednymi 10-nanometrowymi procesorami dostępnymi na rynku będą właśnie modele Samsunga i Qualcomma.

Między innymi z tego powodu w przyszłym roku nadal nie zobaczymy prawdziwego sztandarowego smartfonu z procesorem MediaTeka, zaś Huawei P10 będzie wyposażony w nieco mniej wydajny układ,niż konkurencyjne smartfony. Prawdopodobnie będzie to Kirin 960, znany z modelu Huawei Mate 9, obecnie najwydajniejszy mobilny chip na rynku.

REKLAMA

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA